پرش به محتوا

نقطه اختلاف زاپوریژیا

نقطه اختلاف زاپوریژیا

کیف خواستار خروج روسیه از نیروگاه های هسته ای در جنوب اوکراین است. رد پیشنهاد غیرنظامی شدن زاپوریژیا از سوی مسکو

نویسنده: فردریک اشناترر

منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

روز پنجشنبه، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه ای وی و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در شهر لویو، غرب اوکراین دیدار کردند. 

در بیانیه ای که قبلاً از دفتر رئیس جمهور در کیف منتشر شده بود،آمده است: «توجه ویژه به باج گیری هسته ای علیه روسیه در نیروگاه هسته ای زاپوریژیا شده است.»

علاوه بر این، از قبل گزارش شده بود که راه حل احتمالی برای جنگ اوکراین باید مورد مذاکره طرفین قرار گیرد. 

همانطور که خبرگزاری رویترز گزارش داد، زلنسکی پس از این دیدار مجدداً درخواست خود را در تلگرام تکرار کرد که نیروگاه اتمی زاپوریژیا «به طور کامل از دست متجاوزان آزاد شود». 

سازمان ملل باید ایمنی نیروگاه را تضمین کند. روسیه و اوکراین هفته هاست که یکدیگر را به گلوله باران نیروگاه هسته ای تحت کنترل نیروهای روسی متهم می کنند.

ایوان نچایف، سخنگوی وزارت امور خارجه در مسکو، روز پنجشنبه پیشنهاد گوترش برای غیرنظامی کردن منطقه اطراف نیروگاه اتمی را رد کرد. 

همانطور که خبرگزاری روسی تاس گزارش داد، او همچنین مقامات اوکراینی را متهم به ممانعت از سفر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به زاپوریژیا و سپس سرزنش روسیه کرد. 

خبرگزاری روسی تاس گزارش داد، ماریا زاخارووا، رئیس بخش اطلاعات این وزارتخانه، کیف را به تدارک یک «تحریک آمیز» در مورد تاسیسات هسته ای در یک برنامه تلویزیونی متهم کرد. 

آژانس ریا نووستی به نقل از او گفت که هیچ سلاح سنگینی در نزدیکی زاپوریژیا مستقر نشده است. 

وزارت دفاع گفت: اگر حملات ادامه یابد، نیروگاه هسته ای باید تعطیل شود.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سه فروند جنگنده مجهز به موشک های مافوق صوت «کینژال» روز پنجشنبه در منطقه کالینینگراد روسیه مستقر شدند. 

در این بیانیه آمده است که یگان رزمی آنها «به صورت شبانه روزی برای عملیات آماده بود.» در همین حال، هلسینکی مسکو را به نقض حریم هوایی فنلاند با دو فروند جنگنده متهم کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: