پرش به محتوا

عربستان: نیم میلیارد سرمایه گذاری مخفیانه در نفت روسیه.صندوق سرمایه عربستان سعودی مخفیانه ۵۰۰ میلیون دلار در نفت روسیه سرمایه گذاری کرد

اسناد رسمی نشان می دهد که هولدینگ پادشاهی عربستان سعودی، یک شرکت تحت کنترل شاهزاده میلیاردر الولید بن طلال، مخفیانه بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در سه شرکت بزرگ انرژی روسیه بین فوریه و مارس سرمایه گذاری کرده است.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا گزارش داد که هولدینگ پادشاهی عربستان سعودی، شرکتی که تحت کنترل شاهزاده میلیاردر الولید بن طلال است، بیش از ۵۰۰ میلیون دلار مخفیانه در سه شرکت بزرگ انرژی روسیه بین فوریه تا مارس سرمایه گذاری کرده است. این خبر با تکیه بر اسناد رسمی به بیرون درز کرده است.
بر اساس این گزارش، عربستان با سرمایه گذاری در گازپروم (GZPFY)، روس نفت و لوک اویل، احتمالاً به دنبال کسب درآمد در شرکت های تحریم شده و نتیجتا کم ارزش شده بود.
این اقدام در زمانی انجام شد که بسیاری از کشورهای غربی در پی تشدید تنش نظامی در اوکراین در ۲۴ فوریه، شرکت‌های انرژی روسیه و مدیران آنها را تحریم کردند.
عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس تاکنون تلاش کرده‌اند موضعی بی‌طرف در قبال بن‌بست نظامی بین اوکراین و روسیه داشته باشند که این باعث ناامیدی برخی از کشورهای غربی شده است.
عربستان در ماه فوریه به ترتیب ۱.۳۷ میلیارد ریال (۳۶۵ میلیون دلار) و ۱۹۶ میلیون ریال (۵۲ میلیون دلار) در رسیدهای سپرده جهانی گازپروم و روسنفت سرمایه گذاری کرد.
بر اساس اسنادی که در روز یکشنبه ارائه شد، این شرکت همچنین ۴۱۰ میلیون ریال (۱۰۹ میلیون دلار) در رسیدهای سپرده گذاری لوک اویل ایالات متحده بین فوریه تا مارس سرمایه گذاری کرد.
این شرکت هیچ دلیلی برای سرمایه گذاری های خاص خود ارائه نکرد.
کینگدام هولدینگ که ۱۶.۹ درصد سهام آن متعلق به صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی به ریاست محمد بن سلمان ولیعهد است، پیش از این جزئیات سرمایه گذاری های خود را فاش نکرده بود.
شاهزاده الولید بن طلال پس از انجام یک دلال بازی بزرگ سهام و با موفقیت بر روی سیتی گروپ (C) در دهه ۱۹۹۰ به شهرت بین المللی رسید و او را میتوان از سرمایه گذاران اولیه اپل نیز نامید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: