پرش به محتوا

صحنه جنگ، شبه جزیره کریمه.

انفجار شدید در انبار مهمات روسیه. مسکو از «عملیات خرابکارانه» صحبت می کند
نویسنده: فردریک اشناترر
یونگه ولت
مترجم مینا صابری
مجله هفته

تصویر سمبولیک است.صبح روز سه شنبه انفجاری در یک انبار مهمات در شمال کریمه رخ داد. همانطور که وزارت دفاع در مسکو اعلام کرد، علاوه بر انبار، زیرساخت های غیرنظامی از جمله یک خط فشار قوی، یک نیروگاه، یک خط راه آهن و چندین خانه نیز آسیب دیده است. سرگئی آکسیونوف، فرماندار شبه جزیره دریای سیاه گفت که دو غیرنظامی زخمی شدند و ساکنان یک روستای همسایه نیز تخلیه شدند.
وزارت دفاع روسیه گفت که این انفجارها در نتیجه یک «عمل خرابکارانه» بوده است – اما در ضمن که چه کسی می تواند پشت این خرابکاری باشد را باز گذاشت.

آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین، انفجار را از طریق تلگرام به عنوان «عملیات غیرنظامی‌سازی» توصیف کرد. او همچنین از آن به عنوان «شاهکار نیروهای مسلح اوکراین» تمجید کرد.
یک پایگاه نظامی روسیه در کریمه هفته گذشته بر اثر چندین انفجار آسیب جدی دید. کیف تاکنون در مورد عاملان احتمالی اطلاعاتی کمی ارائه کرده است، مسکو ز این انفجارات را «تصادفی» خوانده است. (توضیح مترجم: زمانی که انفجارات در شبه‌جزیره کریمه اتفاق افتاد طرف اوکراینی در ابتدا آن را یک موفقیت برای نیروهای نظامی خود خواند در کمتر از چند ساعت اما مقامات رسمی در کیف اعلام کردند که این انفجارات بر اثر بی احتیاطی سربازان روسی صورت گرفته است یعنی آنکه آنها در مکان های سیگار کشیدن که نباید میکشیدن اظهارات ضد و نقیض کیف نشان می دهد که آنها نیز احتمالا از علت انفجارات در کریمه بی اطلاعند.)
به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، در کنفرانس امنیت بین‌المللی در مسکو، غرب را به دخالت مستقیم در حملات نظامی اوکراین متهم کرد. وی گفت: نه تنها مختصات اهداف حمله توسط سرویس های مخفی غربی ارائه می شود، بلکه ورودی این داده ها به سیستم تسلیحاتی تحت کنترل کامل متخصصان غربی است.
در همان کنفرانس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور آمریکا، ایالات متحده را به «طولانی کردن درگیری در اوکراین» متهم کرد. آنها به همین ترتیب عمل می‌کنند و این سیاست درگیری در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را ترویج می‌کند.»
در همین حال، فنلاند می خواهد تعداد ویزای توریستی برای روس ها را به شدت کاهش دهد. هلسینکی روز سه شنبه گفت که از اول سپتامبر، تنها ده درصد از حجم فعلی ویزای توریستی صادر خواهد شد.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، بارها خواستار چنین اقدامی شده بود.


پس از انفجارها در کریمه – FSB یک هسته تروریستی اسلامگرا را شناسایی کرد.

سرویس مخفی داخلی روسیه FSB یک گروه تروریستی مظنون به اسلام گرایی را در شبه جزیره کریمه دستگیر کرد. گفته می شود که این گروه حملاتی را طراحی کرده است.

پس از آتش سوزی در محل یک انبار مهمات در نزدیکی شهرک مایسکویه در نزدیکی ژانکوی در کریمه و انفجار متعاقب آن، سرویس امنیتی روسیه FSB یک سلول اسلامگرا را در شبه جزیره شناسایی کرد.

در این عملیات ۶ نفر دستگیر شدند. به گفته FSB، این گروه توسط نمایندگان گروه های تروریستی بین المللی از اوکراین رهبری می شد. کیف رسمی مسئولیت انفجارها در شمال کریمه را بر عهده نگرفته است.

با این حال، تحقیقات در مورد علت دقیق انفجارها و عاملان این انفجارها همچنان ادامه دارد. در همین حال، روزنامه ولت به ترس از حمله اتمی روسیه پس از اقدام خرابکارانه دامن می زند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: