پرش به محتوا

امپریالیست روز: احمد رئیسونی

امپریالیست روز: احمد رئیسونی

نوشته یورگ تیجن

منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه حمید علوی

مجله هفته

احمد رئیسونی مراکشی به عنوان رئیس اتحادیه بین‌المللی علمای حقوق اسلامی، مرجع برجسته همه اخوان‌المسلمین در سراسر جهان است. 

او در گذشته به عنوان یک مخالف سرسخت سلطنت در کشور خود شهرت پیدا کرده است، به عنوان مثال با انکار پادشاه از حق مقام «رهبر مؤمنان». 

زیرا این مقام بالاتر از شایستگی های محمد ششم است.

اما همین اتهامات مشابه شامل حال  رئیسونی شده است.در مصاحبه ای با تلویزیون اینترنتی الجزایری آوراس تی وی در روز دوشنبه، او ادعا کرد که وجود دولت موریتانی یک «اشتباه» است، زیرا همه موریتانی ها حاکمیت پادشاه مراکش را به رسمیت میشناسند. او همچنین در مورد نوعی «راهپیمایی سبز» جدید خیال پردازی کرد و گفت که مراکشی ها آماده هستند تا منطقه تندوف الجزایری را به محض اینکه از آنها خواسته شود به کشور پادشاهی مراکش بازگردانند. 

از آن زمان، موج خشم و انزجار آغاز شد. 

نه تنها کنایه به «راهپیمایی سبز»، یک کمپین تبلیغاتی که در آن صدها هزار مراکشی در سال ۱۹۷۵ از مرز به صحرای غربی که در آن زمان هنوز تحت اشغال اسپانیا بود، عبور کردند، در حالی که نه چندان دور ارتش برای شکار صحرای های فراری با بمب های ناپالم و فسفر وارد صحنه شد.

وب سایت الجزایری Le Patrie News این عبارات مفتی را به عنوان تهدید به جنگ تعبیر می کند. 

رئیسونی این همه هیجان و نارضایتی از سخنانش را درک نمی کند. او روز سه شنبه به مجله اینترنتی مراکشی «ال یاوم ۲۴» گفت که اظهاراتش مورد سوء تفاهم قرار گرفته است. او فقط «از دیدگاه یک عالم درباره تاریخ» صحبت کرده است. 

آنچه باید دید این است که در مراکش یک جناح راست وجود دارد که از تمام واقعیت ها خود را جدا کرده است و از همه کشورهای همسایه خواسته های ارضی دارد، این راستگرایان دوست دارد اینگونه وانمود کنند که سیاست و خواسته هایش کاملا بی خطر و صلح جویانه است، اما دائماً آماده هر نوع درگیری هستند و آشوب به پا می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: