پرش به محتوا

اروپا تحریم میکند، اردوغان پول میشمارد!

اتحادیه اروپا از تجارت پررونق بین ترکیه و روسیه عصبانی است.

به گزارس فاینشال تایمز، ارزش و حجم صادرات ترکیه به روسیه در مقایسه با سال ۲۰۲۱ به طور چشمگیری افزایش یافته است زیرا شرکت های ترکیه ای هجوم آوردند تا به بازارهای رها شده توسط شرکت های آمریکایی و اتحادیه اروپا بدست آورند، یا خدمات رسانی کنند. این برای اتحادیه اروپا چندان خوب نیست.

فایننشال تایمز روز سه شنبه گزارش داد که اتحادیه اروپا از رشد تجارت بین ترکیه و روسیه خشمگین است. ارزش و حجم صادرات ترکیه به روسیه در مقایسه با سال ۲۰۲۱ به طور چشمگیری افزایش یافته است زیرا شرکت های ترکیه ای هجوم آوردند تا به بازارهای باقی مانده از شرکت های آمریکایی و اتحادیه اروپا خدمات رسانی کنند. مقامات بروکسل به فایننشال تایمز گفتند که این «کار ناپسندی است» و «واقعا مناسب نیست» در حالی که اذعان داشتند که آنها نمی توانند علیه آن کاری انجام دهند.
آخرین آمار وزارت بازرگانی ترکیه نشان می‌دهد که صادرات به روسیه بین ماه‌های می تا جولای بیش از ۲ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۴۲ میلیون دلار افزایش داشته است.

تنها در ماه جولای ارزش صادرات با ۷۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل از ۴۱۷ میلیون دلار آمریکا (حدود ۴۱۰ میلیون یورو) به ۷۳۰ میلیون دلار (حدود ۷۱۹ میلیون یورو) رسید.

این بالاترین افزایش صادرات ترکیه تا کنون بوده است. روسیه در حال حاضر ۳.۹ درصد از کل صادرات ترکیه را به خود اختصاص داده است که نسبت به ۲.۶ درصد در جولای گذشته افزایش یافته است.
بر اساس گزارش وزارت بازرگانی ترکیه، صادرات آنکارا به ایالات متحده نیز ۲۵ درصد افزایش یافته است و ارزش کل صادرات آن ۱۳ درصد بیشتر از سال گذشته است.
این تا حدودی به دلیل تورم مداوم کاهش ارزش لیر ترکیه، بلکه به دلیل تحریم روسیه توسط ایالات متحده و متحدان اتحادیه اروپا است که ترکیه از مشارکت در آن امتناع می کند.

یکی از مقامات اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، با فایننشال تایمز گفت: ما این تحولات را در روی صفحه رادار خود داریم. و در ادامه:
این خوب نیست و اتحادیه اروپا آن را به کار خوبی ارزیابی نمی کند.
برخی از پایتخت های کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آنکارا در مورد روابط ترکیه با روسیه پرس و جو کرده اند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اوایل ماه جاری در سوچی با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود دیدار کرد.
اردوغان رویکردی «متوازن» را در قبال درگیری در اوکراین اتخاذ می کند و در عین حال روابط اقتصادی خود را با مسکو حفظ می کند. مقامات ترکیه و رهبران تجاری آشکارا به فرصت‌های ارائه شده توسط شرکت‌های تحریم‌شده آمریکا و اتحادیه اروپا که از بازار روسیه فرار می‌کنند، بذل توجه میکنند.
پیتر استانو، سخنگوی ارشد دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا گفت: در زمانی که اتحادیه اروپا در حال «قطع روابط خود با روسیه» بر سر درگیری اوکراین است، «واقعاً مناسب نیست روابط یا تعامل با مسکو را افزایش دهیم.»

هرچند مقامات بروکسل ممکن است از ترکیه عصبانی باشند، اما آنها اذعان می کنند که نمی توانند در این زمینه کاری انجام دهند.

یک مقام اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، به فایننشال تایمز گفت: «این ترکیه است، همه [در اتحادیه اروپا] به دلایلی به آن نیاز دارند». او اضافه کرد: « و اتحادیه اروپا باید از امکانات خود آگاه باشد… ما نمی توانیم فقط به [اردوغان] بگوییم که او باید از قوانین ما پیروی کند.» – ترجمه مجله هفته

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: