پرش به محتوا

یکه‌تازی «داسیلوا» در نظرسنجی‌ها

انتخابات ریاست جمهوری برزیل؛ یکه‌تازی «داسیلوا» در نظرسنجی‌ها


تنور انتخاباتی برزیل از هفته‌ها پیش داغ است اما رقابت‌های انتخاباتی به طور رسمی از امروز آغاز می‌شود و «لولا داسیلوا» رئیس‌جمهوری پیشین این کشور (۲۰۰۳- ۲۰۱۱)، پیشتازی خود را به عنوان پیروز احتمالی انتخابات آتی (اکتبر) حفظ کرده است.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری افه، بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه ایپِک (Ipec)، «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس‌جمهوری پیشین برزیل با کسب ۴۴ درصد آرا، گزینه اصلی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دوم اکتبر (دهم مهر ماه) است.

به این ترتیب، داسیلوا به عنوان رهبر سابق اتحادیه کارگری برزیل که سکان ریاست جمهوری این کشور بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ را بر عهده داشت، ۱۲ درصد از رقیب خود «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری فعلی برزیل جلوتر است. نتایج این نظرسنجی، حمایت ۳۲ درصدی شهروندان برزیلی از بولسونارو، رئیس‌جمهوری راست افراطی را نشان می‌دهد. افزایش محبوبیت بولسونارو در ماه‌های اخیر هر چند با روندی کند مشهود است.

پس از داسیلوا و بولسونارو، «سیرو گومس» عضو حزب کارگر با احتمال کسب شش درصد آرا قرار دارد؛ او در سال ۲۰۱۸ نیز عنوان سومین نامزد با بالاترین تعداد آرا را از آن خود کرده بود. «سیمون تِبت» از حزب «جنبش دموکراتیک برزیل» به عنوان سنتی‌ترین حزب راست میانه این کشور با دو درصد آرا در رده بعدی جای می‌گیرد.

نتایج این نظرسنجی جدید که در آستانه آغاز رسمی کارزارهای انتخاباتی منتشر شد، وضعیت دو قطبی در انتخابات ریاست جمهوری آتی برزیل را به وضوح نشان می‌دهد.
داده‌های ایپک تخمین می‌زند که در صورت کشیده شدن انتخابات به دور دوم، لولا ۵۱ درصد آرا و بولسونارو ۳۵ درصد آرا را به دست خواهند آورد.

بر پایه این نظرسنجی، ۲۹ درصد سوال‌شوندگان عملکرد رئیس‌جمهوری فعلی را خوب ارزیابی کردند و در مقابل ۴۳ درصد، مدیریت بولسونارو را بسیار بد و ۲۶ درصد، معمولی برآورد کردند.

این نظرسنجی در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۴ اوت (۲۱ تا ۲۳ مرداد) با جمع‌آوری آرای دو هزار نفر انجام شده است.

مبارزه‌های رسمی انتخاباتی برزیل با حضور لولا داسیلوا در کارخانه‌های حومه سائوپائولو به نشانه تعهد او به حمایت از طبقه کارگر آغاز می‌شود. در همین حال، بولسونارو شهری در ایالت میناس گرایس را برای نخستین ایستگاه رقابت خود انتخاب کرده است. شهری که بولسونارو در سپتامبر ۲۰۱۸ در آنجا با چاقو زخمی شد و همین واقعه به افزایش حمایت انتخاباتی از وی منجر شد. میناس گرایس دومین ایالت پر جمعیت برزیل است که نقش کلیدی آن می‌تواند نتایج انتخابات را تغییر دهد.

بولسونارو در حالی افزایش جلب رضایت شهروندان برزیلی را در دستور کار قرار داده است که اگر چه قیمت‌ها در برزیل همچنان سر به فلک می‌کشد، تورم در ژوئیه ۰.۶۸ درصد کاهش داشت و بیش از ۲۰ میلیون نفر از فقیرترین خانوارها از ماه جاری، کمک معیشتی ماهانه ۶۰۰ دلاری دریافت می‌کنند.
منبع خبرگزاری افه و ایرنا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: