پرش به محتوا

تبلیغات ریاکارانه

وضعیت در زاپوریژیا
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

وضعیت اطراف مجتمع نیروگاه هسته ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین همچنان برای تمام اروپا انفجاری و خطرناک است.

حملات توپخانه ای و موشکی مکرر به این تاسیسات، که مسکو و کیف یکدیگر را مقصر می دانند، می تواند منجر به یک حادثه هسته ای شود که پیامدهای آن حتی ممکن است از حادثه ۱۹۸۶ در نیروگاه هسته ای چرنوبیل اوکراین فراتر رود.

شش رآکتور زاپوریژیا از ۳ مارس تحت کنترل سربازان روس است. در این زمینه، ادعای طرف اوکراینی مبنی بر اینکه روسیه این تاسیسات را گلوله باران خواهد کرد، به طرز فجیعی غیرمنطقی است.

این محصول یک کمپین تبلیغاتی ظالمانه از کیف است که سازندگان آن می توانند به سادگی به رسانه ها و سیاستمداران غربی تکیه کنند تا همیشه کورکورانه آنها را دنبال کنند.
ائتلاف غربی با استفاده از خطر واقعی وضعیت، خواستار «غیر نظامی کردن» زاپوریژیا و اطراف آن است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در جریان نشست شورای امنیت پنجشنبه گذشته، نقش حامی را در اجرای این سناریو احتمالا از قبل برنامه ریزی شده را به عهده گرفت. نمایندگان ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورا بلافاصله به او پیوستند.

از سوی دیگر، سفیر روسیه در سازمان ملل که گویی ظاهراً قبلاً با مقامات دولتی در مسکو به گفتگو پرداخته بود گفت:
«بر خلاف اوکراین، روسیه از نیروهای مسلح خود در آنجا برای مقاصد نظامی استفاده نمی کند، اما از این تاسیسات محافظت می کند و حملات اوکراین را به طور روزانه دفع می کند. »

وی ادامه داد: «ما می دانیم که رژیم کیف قادر به انجام چه چیزی است (…) با درخواست برای خروج نیروهای فدراسیون روسیه، این تاسیسات به نیروهای اوکراینی و ملی گرا واگذار می شود تا از آنها در شیطانی ترین تحریکات خود از آن استفاده کنند. »
روز جمعه، ائتلاف غربی با درخواست از روسیه که فوراً نیروهای خود را «و سایر پرسنل غیرمجاز» از زاپوریژیا، اطراف آن و به طور کلی اوکراین خارج کند، تنش ها را تشدید کرد.

بیانیه نهایی تدوین شده توسط ۴۲ کشور پشتیبانی می شود. در میان آنها، علاوه بر تمام اعضای اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، استرالیا، کانادا، ترکیه و کره جنوبی دیده میشود.

امضاکنندگان باید از همان ابتدا می‌دانستند که توهین لفظی چیزی را حل نمی‌کند، بلکه فقط اوضاع را سخت‌تر و تشدید می‌کند.
ولادیمیر روگوف، نماینده اداره منطقه ای محلی، روز دوشنبه به آنها پاسخ روشنی داد:
«رهبری سازمان ملل و دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا نباید در مورد غیرنظامی سازی صحبت کنند، بلکه باید در مورد برقراری آتش بس صحبت کنند.»
این یک پیشنهاد منطقی است. این پیشنهاد احتمالا بیشتر از آن است که آمریکا و متحدانش از آن پیروی کنند و احتمالا حتی به آن فکر هم نمی کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: