پرش به محتوا

مذاکرات در کوبا

مذاکرات در کوبا
پترو وقت تلف نمی کند!
دولت جدید کلمبیا هیئتی را برای گفتگوهای صلح با چریک های «ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا» به هاوانا می فرستد. چامورو خواهان آتش بس دوجانبه است
نویسنده: فردریک اشناترر
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه از مجله هفته

دیری نپائید و دولت جدید کلمبیا به وعده خود وفا کرد. تنها چهار روز پس از تحلیف رئیس جمهور گوستاوو پترو، هیئتی روز پنجشنبه (به وقت محلی) برای دیدار با نمایندگان سازمان چریکی چپگرای ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا (ELN) به کوبا سفر کرد.
این گروه توسط آلوارو لیوا، وزیر امور خارجه جدید رهبری می‌شد و کمیسر عالی صلح، دانیلو روئدا، و سناتور جناح چپ، ایوان چپدا نیز راهی هاوانا شدند. لیوا بعداً این سفر را از طریق توییتر تأیید کرد.
او روی عکسی از این گروه که در فرودگاه بوگوتا گرفته شده است، نوشت: «صلح کامل نه تنها یک رویداد ملی است، بلکه فراتر از مرزهای ما میرود».
برونو رودریگز وزیر امور خارجه کوبا نیز ورود هیئت را از طریق ارسال یک پیام کوتاه تایید کرد.
پترو قبلاً در طول مبارزات انتخاباتی اعلام کرده بود که می خواهد مذاکرات صلح با «ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا» را از سر بگیرد.

تلاش های صلح توسط سلف راستگرای او ایوان دوک در سال ۲۰۱۹ لغو شد – رسماً به دلیل حمله با خودروی بمب گذاری شده در مدرسه دانش آموزان پلیس در پایتخت کلمبیا که در آن ۲۲ نفر کشته و ۶۸ نفر زخمی شدند.
ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا بزرگترین سازمان چریکی است که هنوز در کلمبیا فعال است. ناظران تصور می کنند که این گروه توانسته در سال های اخیر رشد کند. بر اساس برآوردها بین ۱۸۰۰ تا ۲۵۰۰ چریک چپ را در صفوف خود جای داده است.
مذاکرات بین دولت وقت خوان مانوئل سانتوس و «ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا» در سال ۲۰۱۷ در کیتو پایتخت اکوادور آغاز شد و در سال ۲۰۱۸ به هاوانا منتقل شد. نروژ که قبلا نقش ضامن  را در مذاکرات صلح بر عهده گرفته بود دوباره وارد صحنه شد و به همین دلیل، جان اتو برودهولت نروژی، فرستاده ویژه برای صلح، روز پنجشنبه به کوبا رفت.
کارلوس رویز ماسیو، رئیس مأموریت راستی‌آزمایی سازمان ملل، و خاویر کامانو، سفیر کوبا در بوگوتا، نیز هیئت را همراهی می کنند.
روز دوشنبه، گابریل بوریچ، رئیس جمهور شیلی، پس از دیدار با پترو، تمایل خود را برای حمایت از مذاکرات احتمالی صلح با «ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا» اعلام کرد.
روز سه شنبه، الیسر ارلینتو چامورو، فرمانده «ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا»، با نام مستعار آنتونیو گارسیا، به کانال تلویزیونی کلمبیا کانال ۱ گفت که مذاکرات باید از همان جایی که در دولت سانتوس متوقف شد، از سر گرفته شود. به عنوان اولین گام، آتش بس دوجانبه باید توافق شود.
هم زمان، فرماندهی نسبت به تکرار اشتباهات انجام شده در مذاکرات صلح با چریک های فارک که منجر به امضای توافق نامه در سال ۲۰۱۶ شد، هشدار داد. چنین اشتباهاتی «در استراتژی مذاکره» وجود داشته و اهداف این مذاکرات در آن زمان نیز «به اندازه کافی روشن نبودند».
چامورو توضیح داد که باید در مورد آنچه که در حال مذاکره و برای چه هدفی است، شفافیت وجود داشته باشد.

در همان زمان، فرمانده «ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا» تأکید کرد که اگر دولت جدید به دنبال گفتگوهای مشترک با سایر گرو ها و باندهای مسلح باشد، چریک های او در مذاکرات صلح شرکت نخواهد کرد.
چامورو به کانال ۱ گفت: «یک دولت می‌تواند با هر کسی صحبت کند، اما اگر دولت کلمبیا ما را با باندها یا گروه‌های شبه‌نظامی یکی بکیرد و بین ما تفاوتی قائل نشود ، ما با آن همراهی نمی‌کنیم».
علت این تاکید از سوی «ارتش آزادیبخش ملی کلمبیا» این است که رویکرد رئیس جمهور کلمبیا پترو برای دستیابی به «صلح کامل» شامل مذاکره با کارتل های مواد مخدر نیز می شود.
یکشنبه گذشته، روز روی کار آمدن رئیس جمهور جدید، نامه ای سرگشاده از «کلان دل گلفو» منتشر شد و مشخص شد که در آن این کارتل نیز تمایل خود را برای مذاکره با دولت جدید جناح چپ اعلام کرد.
سایر گروه‌های چریکی که از ساختارهای خارج‌شده فارک پدید آمدند نیز آماده مذاکرات جدید بودند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: