پرش به محتوا

عفو بین‌الملل زیر فشار!

عفو بین‌الملل یک گام دیگر تا تسلیم کامل: گزارش در مورد جنایات جنگی در اوکراین «در حال بررسی» و تجدید نظر احتمالی است

آیا «عفو بین‌الملل» تسلیم شده است؟ اگرچه تاکنون فقط انتقادات شبه اخلاقی یا تکذیب آشکار اما غیرمستند گزارش «عفو بین‌الملل» در در آن به رفتارهای جنایت کارانه نظامیان اوکراینی هم اشاره کرده بود، اکنون «عفو بین‌الملل» باید به «بررسی» دوباره گزارش خود بپردازد!

سازمان غیردولتی «عفو بین‌الملل» مستقر در لندن، پس از انتقاد شدید رژیم اوکراین، می‌خواهد گزارش خود در مورد جنگ ارتش اوکراین را «بازبینی» کند. این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد که بررسی کامل این فرآیند توسط کارشناسان خارجی انجام خواهد شد. نتایج این بررسی فوریت زیادی دارد. هیات مدیره عفو بین الملل هفته آینده جزئیات تحقیقات را نهایی خواهد کرد.

در این گزارش، «عفو بین‌الملل» ارتش اوکراین را به استقرار اسلحه و نظامیان مود در مناطق مسکونی و در نتیجه به خطر انداختن غیر ضروری جان غیرنظامیان متهم کرد. چیزی که رسما به سوءاستفاده از انسانهای غیرنظامی به عنوان سپر انسانی نام برده می شود.
کیف انتقاد کرد که این سازمان غیردولتی با تمرکز بر رفتار نادرست ارتش این کشور مورد حمله قرار داده ، و جای مجرم و قربانی را عمدا عضو کرده است.
منتقدان نیز تا حدی روش شناسی گزارش را زیر سوال بردند. عفو بین‌الملل اما به دفاع از این گزارش همچنان ادامه داد، اما در ضمن از «نارضایتی و خشم» ناشی از انتشار آن ابراز «تاسف» کرد.

زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین حتی تا آنجا پیش رفت که به دلیل این گزارش، «عفو بین الملل» را به «حمایت از تروریسم» متهم کرد.
با این حال، این گزارش تنها انتقاداتی را در اوکراین بر نه انگیخته.
به عنوان مثال، روزنامه نگار و وبلاگ نویس اوکراینی، آناتولی شاری، که در تبعید در اسپانیا زندگی می کند، متعاقباً ده ها ویدئو منتشر کرد که نشان می داد ارتش اوکراین در مدارس و مهدکودک ها در حال مستقر شدن است.

عفو بین‌الملل تاکنون بدون هیچ گونه قید و شرطی به این گزارش پایبند بوده است و بسیاری از ناظران مستقل آن را از نظر واقعی جدی و به خوبی تحقیق شده می‌دانند.
انتقادات بیشتر اخلاقی بوده یا به انکار تمامی گزارش محدود می شود. تا به امروز، هیچ کس تلاشی برای اثبات حقایقی که این گزارش بر اساس آن است و ارزیابی قانونی آنها انجام نداده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: