پرش به محتوا

امان از این فراموشی!

برخورد رسانه ها به جنگ یمن
دوباره فراموش کردیم
حضور همه جانبه جنگ اوکراین در مطبوعات بورژوازی بی‌تفاوتی نسبت به رنج یمن را تشدید می‌کند.
نوشته یاکوب ریمان
منتشر شده یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهدر رسانه های غربی، یک عبارت رایج در مورد یمن «جنگ فراموش شده» است. گویی همکاران باید هر از چندگاهی به یکدیگر یادآوری کنند که هنوز جنگی در پایین شبه جزیره عربستان در جریان است که به گفته سازمان ملل «بدترین بحران انسانی در جهان» را ایجاد کرده است.
علاقه رسانه‌ها از هفت سال و نیم پیش تاکنون به یمن ناچیز بوده است، و از اواخر فوریه، حضور همه‌جانبه جنگ اوکراین اساساً یمن را کاملاً از مطبوعات آلمان غربی بیرون رانده است.
جنگی که در عین حال جان بیش از ۴۰۰ هزار نفر را گرفته است، سرانجام در رسانه ها وضعیت درگیری در جنوب صحرای آفریقا را به خود می گیرد: یعنی اصلا هیچ!
نه گلوله باران مرگبار یک زمین بازی در تعز و نه موج خشونت های اخیر در شبوه در رسانه های بورژوایی گزارش نشد.
سیل ویرانگر در جنوب صنعا، پایتخت و در کمپ‌های پناهجویان در مارب، و حتی تمدید اخیر آتش‌بس، فقط ارزش پیام‌های کوتاهی را داشت.

همانطور که می‌دانیم، نقطه مقابل عشق، نفرت نیست، بلکه بی‌تفاوتی است، و بنابراین نادیده گرفتن نهایی رنج یمنی‌ها جای تعجب ندارد.
چرا که: جنگ است، مهمتر، از همه جنگی که در اروپاست، همانی که سفیدها در آن می میرند.

آفرینش تصویر دشمنان و نقاشی سیاه و سفید کودکانه بازیگران درگیر، شمردن علل و علایق در متن جنگی مهم طبعا توجه کامل ما را می طلبد. اشاره نابجا به این واقعیت نگران کننده که در جایی دور از عربستان بچه های کوچک توسط سلاح های آلمانی تکه تکه می شوند. فقط باعث حواس پرتی مخاطبان میشود
محکومیت جدید تهاجمات و جنایات جنگی توسط اولتراهای ارزشی لیبرال چپ-سبز مطمئناً قابل ستایش است، اما آنقدر هم با واقعیت جور در نمی آید.
سوال اینجاست اگر به جای گاز طبیعی و متعارف روسیه، ال ان جی کثیف را از امارات، اسرائیل، مصر و آذربایجان تهیه کنیم، از چه قطب نمای ارزشی پیروی می کنیم؟
آنها به اوکراین حمله نکردند، اما در نهایت فقط به یمن، فلسطین، لیبی و قره باغ کوهستانی حمله کردند.
محکومیت جدید تهاجمات و جنایات جنگی توسط اولتراهای ارزشی لیبرال چپ-سبز مطمئناً قابل ستایش است، اما آنقدر هم سازگار نیست.

مطبوعات لیبرال در جهان لینی خود یک رتبه بندی برای مستبدین آفریده اند، همانطور که مایکل روت، رئیس سیاست خارجی حزب سوسیال دموکرات آلمان، در ژوئیه در رادیوی حکومتی دویچلند فونک اعلام کرد،
«جنگ یمن نیز «کثیف» است و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به نوعی «رذل» است. اما رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین یک «رذل بسیار بسیار وحشتناک است.»
چشم‌انداز رسانه‌ای بورژوازی مدت‌هاست که نقطه مقابل سیاست غالب نیست، اما در جبهه‌های دیگر نیز بر سر همین موضوعات برای آنها می‌جنگد.

سازمان ملل به ۴.۳ میلیارد دلار برای کمک به ۳۰ میلیون جمعیت یمن برای زنده ماندن در ده ها برنامه اضطراری در سال ۲۰۲۲ نیاز دارد – این یک پول توجیبی در مقایسه با بیش از ۴۰ میلیارد دلاری که غرب اوکراین متعهد شده است.
ارقام منتشر شده در روز سه‌شنبه، که بر اساس آن «جامعه جهانی» تاکنون کمتر از ۴۰ درصد از کمک‌های ناچیز یمن را جمع‌آوری کرده است، همانطور که انتظار می‌رفت، طوفانی از خشم را در جنگل روزنامه‌های آلمان برنیانگیخت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: