پرش به محتوا

پنج شرکت بزرگ چینی از بورس های آمریکا خارج شدندترجمه مجله هفته.

به گزارش رسانه های چینی شینهوآ، گلوبال تایمز و رادیو پکن، سال هاست که سهام صدها شرکت چینی نیز در بورس نیویورک (NYSE) معامله می شود. امروز، چندین شرکت بزرگ چینی اعلام کردند که دیگر سهام خود را در ایالات متحده عرضه نخواهند کرد.
شرکت انرژی پتروچاینابا مسئولیت محدود، شرکت بیمه چاینا لایف، آلومینیوم کوروپشن چین و دو شرکت انرژی دیگر، چینا پترولیوم و شیمیکال کوروپشن و سینوپک شانگهای پتروشیمیکال کمپانی. امروز اعلام کردند که دیگر سهام خود را در بورس نیویورک برای تجارت عرضه نمی کنند. (NYSE).
پتروچاینا گفت که این شرکت در ۱۲ اوت به NYSE اطلاع داد که داوطلبانه سهام خود را از بورس خارج می کند.
در ۲۹ آگوست، آنها می خواهند درخواست رسمی را به SEC ارسال کنند، که انتظار می رود این سهام برای آخرین بار در ۸ سپتامبر در نیویورک معامله شود.
در مورد پتروچاینا، نسبت کل سهام نگهداری شده در ایالات متحده بسیار کم است. تخمین زده می شود که ۳.۹۳ درصد از سهام منتشر شده هنگ کنگ و تنها ۰.۴۵ درصد از کل سرمایه سهام شرکت است.
علاوه بر حجم کم، به «بار اداری قابل توجه برآوردن الزامات انتشار» نیز اشاره شده است، که «به دلیل تفاوت در قوانین نظارتی مختلف مکان های تجاری مختلف، برای حفظ فهرست سهام در NYSE ضروری است.»
SEC پیش از این ۱۵۹ سهام چینی (از حدود ۲۵۰ سهام معامله شده در ایالات متحده) را برای «حذف» در پایان ماه جولای در لیست نظارت خود قرار داده بود. در سال های اخیر، SEC الزامات شرکت های چینی را تشدید کرده است.
به گزارش گلوبال تایمز، در اواسط سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که شرکت های چینی مجاز به افزایش سرمایه در ایالات متحده نخواهند بود مگر اینکه ساختار قانونی خود و خطر دخالت دولت چین در تجارت خود را به طور کامل گزارش دهند.
گلوبال تایمز به نقل از شی جونیوانگ، استاد دانشگاه مالی و اقتصاد شانگهای می گوید: در مقیاس کوچک، SEC در حال ایجاد موانع بیشتر و بیشتری است، مانند قوانین حسابرسی یا الزامات برای افشاگری اجباری شرکت‌های چینی.
در مقیاس بزرگتر، روابط بین دو کشور به طور فزاینده ای نامطمئن شده است و این احتمال وجود دارد که در میان چنین تنش های سیاسی، شرکت های فهرست شده با رفتار ناعادلانه ایالات متحده مواجه شوند.
او فرض می کند که سایر شرکت های چینی از این الگو پیروی خواهند کرد.
حتی اگر پیامدهای اقتصادی این گام بسیار محدود باشد، این مرحله بخشی از جدایی اقتصادی بیشتر بین ایالات متحده و چین است که در حال حاضر در حال ظهور است.


واکنش پکن به خروج برخی از شرکت‌های چینی از بازار سهام آمریکا

کمیسیون مدیریت و نظارت بر اوراق بهاردار چین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دیدگاه چین نسبت به خروج شماری از شرکت‌های چینی از بازار سهام آمریکا گفت: ما متوجه این وضعیت شده‌ایم. ورود و خروج از بازار یک فعالیت عادی در بازار سرمایه است. بر اساس اعلامیه‌های شرکت‌های مربوطه، این شرکت‌ها از زمان ورودشان در بازار ایالات متحده، قوانین بازار سرمایه و الزامات نظارتی ایالات متحده را کاملاً رعایت کرده‌اند و تصمیم بر خروج را با توجه به ملاحظات تجاری خودشان انجام گرفته شده است.

وی افزود: این شرکت‌ها در بازارهای سهام چند کشور فعالیت می‌کنند و سهم اوراق بهادار آنان در بازار ایالات متحده نسبتا کم است. برنامه آنان برای خروج از بازار آمریکا تأثیری بر این شرکت‌ها در بازارهای سرمایه داخلی و خارجی برای تأمین مالی و توسعه نخواهد داشت.

کمیسیون مدیریت و نظارت بر اوراق بهاردار چین به تصمیمات این شرکت‌ها که بر اساس شرایط واقعی خود و مطابق با قوانین بازارهای سهام کشورها گرفته شده، احترام می‌گذارد. ما ارتباط خود را با آژانس‌های نظارتی مربوطه در خارج از کشور حفظ خواهیم کرد تا به طور مشترک از حقوق و منافع مشروع شرکت‌ها و سرمایه گذاران محافظت کنیم.

۱ دیدگاه »

  1. گویا چینی ها فراموش کرده اند که از بازار بورس آمریکا برای شرکت در چپاول پوشیده و تحت نام نامی «قمارخانه بورس» سپاسگذاری کنند و باخروج سرمایه های خود از آن به همان راه منتها تحت رهبری چین ادامه دهند.
    چه درست گفت لنینی که خود را کارگر میدانست «امپریالیسم غالب در دوران انحصارات، با رشد ناموزون کشورهای سرمایداری دیگر روبرو میگرددد» که نیروی محرکه جنگ جهانی شومی برای تقسیم مجدد بازارهای فروش جهانی خواهد شد.
    لنین دروازه رانشان داد و شی جی پینگ همراه «حزب ضد کمونیست چین» از آن در حال عبور است.

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: