پرش به محتوا

اوکراین تنها یک گام تا ورشکستگی کامل.

طلبکاران غربی میلیاردها دلار ضرر می دهند – اوکراین توانایی پرداخت وام ها را ندارد.

به گزارش رسانه های اقتصادی آلمان، آژانس‌های بین‌المللی رتبه‌بندی اوکراین را به‌عنوان تقریبا ورشکسته طبقه‌بندی می‌کنند. این شامل ریسک بالای عدم پرداخت در هنگام بازپرداخت وام های بین المللی است. به درخواست دولت اوکراین، تعهدات بازپرداخت به مدت دو سال به حالت تعلیق درآمده است.

به گزارش روز شنبه تارنمای «اخبار اقتصادی آلمان» آژانس های بین المللی رتبه بندی S&P و Fitch رتبه ارز خارجی اوکراین را از «خطر بالای نکول» به «ورشکستگی تقریبی» کاهش دادند. یعنی بدهکار دیگر نمی تواند بخشی از بدهی ارزی خود را بپردازد. به گزارش رویترز، آژانس رتبه بندی S&P نوشت:
«با توجه به شرایط اعلام شده تغییرات ساختاری و مطابق با ضوابط ما، معامله را غیرقابل اجرا و معادل نکول می دانیم.»

بر اساس گزارش S&P، فشارهای کلان اقتصادی و مالی ناشی از تهاجم روسیه می‌تواند توانایی اوکراین را برای ارائه بدهی‌های ارز محلی خود تضعیف کند. بنابراین، آژانس رتبه‌بندی رتبه ارز داخلی اوکراین را از «مشکلات پرداخت» (B-minus/B) به «خطر بالای عدم پرداخت» (CCC-plus/C) کاهش می‌دهد. بر این اساس، آژانس رتبه‌بندی فیچ رتبه بلندمدت ارز خارجی اوکراین را از «ناتوانی پرداخت آغاز شده است» به «ناتوانی پرداخت محدود» کاهش داد.
برای جلوگیری از نکول، «اخبار اقتصادی آلمان» اعلام کرد که وام دهندگان خارجی اوکراین در اوایل این هفته از پیشنهاد اوکراین برای توقف دو ساله بازپرداخت اوراق قرضه خارجی به ارزش حدود ۲۰ میلیارد دلار حمایت کردند.

بر این اساس، صاحبان حدود ۷۵ درصد از اوراق قرضه، درخواست توقف بازپرداخت اوراق را تایید کرده بودند، زیرا هنوز پس از گذشت شش ماه از آغاز جنگ، هیچ نشانه ای از صلح یا آتش بس وجود نداشت.

به گفته نخست وزیر اوکراین، این امر باعث صرفه جویی در هزینه اوکراین می شود. نخست وزیر دنیس اشمیگال در بیانیه ای گفت:

«اوکراین تقریباً ۶ میلیارد دلار در پرداخت ها پس انداز خواهد کرد. […] این وجوه به ما کمک می کند تا ثبات کلان مالی را حفظ کنیم، پایداری اقتصاد اوکراین را تقویت کنیم و کارایی ارتش خود را بهبود دهیم.»

بر اساس گزارش «اخبار اقتصادی آلمان», صاحبان برتر اوراق قرضه اوکراین شامل BlackRock، Fidelity International، Amia Capital LLP و Gemsstock هستند.

ارزش بازار آنها از پایان سال ۲۰۲۱ زمانی که نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین شروع به تمرکز کردند، بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: