پرش به محتوا

۹۶ سال کرامت و همبستگی انسانی.

فیدل کاسترو:۹۶ سال از تولد نماد کرامت ، آزادی و همبستگی انسانی

گزارشگر: خانم عروه محمود – کوبا، چهارم آگوست ۲۰۲۳

مترجم: احمد مزارعی، سایت المیادین، سیزدهم آگوست ۲۰۲۳در یادبود ۹۶ سالگی تولد فیدل کاسترو،و بزرگداشت رهبر و مبارزی که یکی از نمادهای جهانی در عرصه اندیشه های آزادی بخش و مبارزه بر ضد استعمار بود

امروز سیزدهم ماه آگوست، روز بزرگداشت ۹۶، سالگی تولد زنده یاد فیدل کاسترو میباشد، فرماندهی عمومی به معنی واقعی کلمه رهبری انقلاب کوبا . دراینروز انقلابیون سراسر دنیا به یادبود تولد یکی از نمادهای مهم اندیشه های آزادی بخش ضد استعماری و امپریالیستی جشن میگیرند

فیدل کاسترو نمونه برجسته ای از هوشیاری، جرات و دفاع از قضایای عادلانه ملتهائی بود که می کوشیدند برای آزادی و استقلال کشورشان مبارزه کنند ، فیدل کاسترو کوشید کشورش کوبا را علیرغم کوچکی و فقر در آن تبدیل به نمونه ای از همبستگی انسانی با ملتهائی کند که در هر گوشه ای از این جهان نیازمند کمک بودند

مشاهده فیدل کاسترو در میان صدها جنگجوی ویتنامی و درست دوسال قبل از سقوط سایگون بدست جنگجویان ویت کنگی در سالهای هفتاد قرن گذشته، دورانی که رهبر هیچ کشوری جرات مسافرت به ویتنام را نداشت تا با ملت ویتنام درباره دخالت امپریالیسم امریکا در این کشور، اظهار همبستگی کند، آری این اقدام فیدل کاسترو انعکاسی از جرات این رهبر و صداقت و همبستگی انسانی وی با ملتهائی بود که برای رهائی از سلطه آمریکا مبارزه میکردند.

فیدل کاسترو شخصیتی استراتژیک بود که نمونه اش در تاریخ کمتر دیده شده است، فیدل کاسترو برای ملت خود و به خاطر انقلاب و اندیشه هایش زندگی کرد، سربازی بود که در خط مقدم جبهه می زیست و کارهای بزرگی هم برای ملت خود وبرای سایر ملل جهان به انجام رسانید، درحالیکه آمریکا سرباز و اسلحه به هر گوشه ای از دنیا برای گسترش توسعه طلبی و تسلط خود می فرستد ، فیدل کاسترو پزشک، آموزگار به بسیاری کشور هایی می فرستاد که نیازمند بودند

دراول ماه دسامبر سال 2011، نام فیدل کاسترو در دفتر سالانه «گینس»به عنوان فردی به ثبت رسید که در معرض بیشترین توطئه های ترور شکست خورده قرار داشته است ، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که بین سالهای ۱۹۵۹ تا ۲۰۰۰، ۶۳۸ ،مورد اقدام برای ترور و قتل ، بر ضد کاسترو از قبیل ارسال سیگار سمی،تا بستنی مسموم که عمدتا توسط ( سی . آی . ا)، اداره اطلاعات مرکزی آمریکا، انجام گرفته است.

هوگو چاوز فرمانده زنده یاد ونزوئلایی که رابطه بسیار دوستانه ای با فیدل کاسترو داشت دروصف وی چنین می گوید» کاسترو قیصر کرامت و سوسیالیسم بود»و وی را با صفت «پدر، رفیق و هوشمندی داهی در امور استراتژیک توصیف می‌نمود »

گابریل گارسیا مارکز، یکی از دوستان کاسترو می گوید»هنگامی که فیدل با مردم کوچه و خیابان صحبت میکند، بسیار شفاف با آنها روبرو می شود همه چیز را با آنها بدون هیچ چیز پنهانی در میان میگذارد.
مردم کاسترو را یکی از خودشان می دانند،آنها وی را با نام کوچک اولش یعنی فیدل وبدون لقب خطاب میکنند. وی سپس اضافه میکند:»هنگامی که تو این منظره را میبینی درک میکنی که با یک انسان استثنائی روبرو هستی…آری، این فیدل کاسترویی هست که من میشناسم.

زنده یاد قهرمان فوتبال آرژانتینی ، دبیگوآرماندو فیدل کاسترو را به عنوان «عظیم ترین مرد تاریخ»توصیف نمود و عکس فیدل کاسترو را بر روی پوست بدن خود خالکوبی نمود. مارادونا روزی در نامه ای اعتراف کرد: «اگر چیزی از فیدل آموختی برای سالها با تو همچون دوستی صادقانه میماند و وا اینکه این دوستی گرانبها و زیبا ، با هیچ قیمتی قابل قیاس نیست. »

در نتیجه انقلاب حقیقی فیدل کاسترو در جهت کمک به فقرا و نیازمندان ، کوبا از فقر و محرومیت خالی می باشد ، فقرو محرومیتی که سراسر آمریکای لاتین ،همچنین ایالت متحده امریکا، و بسیاری از کشورهای اروپائی و اماکن دیگر دنیا را فرا گرفته است. در کوبا حتی یک کودک خیابانی ویا کودکی گرسنه و یا کودکی که محروم از مدرسه باشد وجود ندارد.علیرغم همه اینها همچنان کسانی یافت میشوند که از فیدل کاسترو بنام دیکتاتور یاد میکنند و خواستار از میان بردن دستاوردهای انسانی وی هستند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: