پرش به محتوا

گروگانگیری بدلیل پرداخت هزینه عمل پدر!

ناامیدی در لبنان
مشکلات اقتصادی: مردی برای پرداخت صورتحساب پزشکی پدرش به بانک گروگانگیری کرده و مردم از او به عنوان «قهرمان» یاد میکنند.

نوشته کارین لوکهفلد
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه از مجله هفتهدر بحبوحه بحران شدید اقتصادی در لبنان، مردی با گروگان گرفتن چندین نفر در یک بانک لبنانی خواستار آزاد کردن پس‌اندازهای منجمد شده خود شد.
به گزارش رویترز، بسام الشیخ حسین ۴۲ ساله روز پنجشنبه به شعبه بانک فدرال لبنان در بیروت وارد شد و دو گلوله هشدار دهنده شلیک کرد.
بر این اساس وی خواستار پرداخت پس انداز خود به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار دلار آمریکا (حدود ۱۹۳ هزار یورو) شد.
با امتناع کارمندان بانک از پرداخت پس انداز بسام، او پنج نفر را گروگان گرفت و تهدید کرد که در صورت هجوم نیروهای امنیتی به بانک، با بنزین خود را به آتش خواهد کشید.
پس از حدود هشت ساعت مذاکره، بانک در نهایت با پرداخت ۳۰۰۰۰ دلار به مرد موافقت کرد.
سپس بسام اسلحه خود را تحویل به زمین گذاشت و اجازه داد دستگیر شود و گروگان ها را نیز آزاد گذاشت.
شبکه المیادین لبنان گزارش داد که در مقابل بانک، مردم زیادی از آدم ربا به عنوان یک قهرمان تجلیل کردند: آنها فریاد زدند، «تو یک قهرمان هستی بسام!».
برای آنها هدف وسیله را توجیه می کند: برادرش عاطف الشیخ حسین که در بیرون بانک منتظر بسام بود، به آژانس آمریکایی آسوشیتدپرس گفت که بسام برای پرداخت قبوض و صورتحساب های پزشکی پدرش به بانک مراجعه کرده است. او نیاز فوری به پولش دارد، بسام یک دزد و مجرم نیست بلکه یک «مردی درستکار» است. «او آنچه را که دارد در جیب خود دارد و متعلق به اوست میخواهد تا به دیگران بدهد».
به گزارش دی پی ای، لبنان سال ها از بدترین بحران اقتصادی در تاریخ خود رنج می برد: بخش بزرگی از مردم در فقر زندگی می کنند، پوند لبنان بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داده است. از آنجایی که این ارز به دلار آمریکا متصل است، بسیاری از لبنانی ها به واحد پول آمریکا حساب بانکی یا پس انداز دارند.
با این حال، ذخایر ارزی کشور در حال اتمام است و از پاییز ۲۰۱۹ لبنانی ها تنها به میزان بسیار محدودی توانسته اند پول خود را برداشت کنند. وضعیت حتی بدتر از این است چرا که بسیاری از مغازه‌ها، مطب های پزشکی و جراحان و بیمارستان‌ها همچنان اصرار دارند که قبوض و صورتحساب ها به دلار آمریکا پرداخت شود، با وجود آنکه پول لبنان برای تبدیل به ارز بسیار بی ارزش است.
همچنین درگیری های متعددی با بازیگران منطقه ای و بین المللی وجود دارد.
اوکراین در ابتدا تلاش کرد تا مانع از تخلیه محموله های یک کشتی غلات روسی در بندر تریپولی در شمال لبنان شود. ظاهراً غلات از اوکراین دزدیده شده است.
و مناقشه لبنان و اسرائیل در مورد مرز دریایی به اوج خود رسیده است.
عقبه این اختلافات میدان گازی کاریش در شرق دریای مدیترانه است که هر دو کشور ادعای دسترسی به آن را دارند. اسرائیل می خواهد تولید گاز را به صورت یکجانبه در سپتامبر آغاز کند و به بیروت را پیشنهاد کرده است تا «دسترسی به میادین گاز» را فراهم کند. لبنان این را رد می کند و در عوض می خواهد با ترسیم مرزها سهم خود را تضمین کند.
حزب الله لبنان اسرائیل را تهدید کرد که در صورت لزوم از منابع این کشور با سلاح دفاع خواهد کرد. حسن نصرالله، دبیرکل آن روز سه شنبه هشدار داد: «دستی که برای ثروت ما دراز شود، قطع خواهد شد».
هیچ کس نباید اجازه داشته باشد که کشور را غارت کند.
در حال حاضر مذاکرات غیر مستقیم بین دو کشور در حال انجام است.
به گزارش روزنامه عربستانی الشرق الأوسط، الیاس بوصعب، معاون رئیس پارلمان لبنان روز پنجشنبه گفت، با توجه، به حملات اخیر اسرائیل به نوار غزه این مذاکرات به تعویق افتاده است.
پیشنهاد ایران برای تحویل نفت به بیروت به منظور احیای برق این کشور در حال بررسی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: