پرش به محتوا

وضعیت سلامتی سلمان رشدی بحرانی است.

سلمان رشدی نویسنده معروف انگلیسی کتاب «آیه های شیطانی» پس از حمله روز جمعه در وضعیت وخیمی قرار دارد. به گفته نماینده او، او به طور مصنوعی تنفس میکند. رشدی قدرت تکلم خود را از دست داده است و احتمالاً یک چشمش نیز نابینا می شود.
به گفته مدیر نویسنده معروف بریتانیایی او پس از حمله به دستگاه تنفس مصنوعی وصل شده است.
به گزارش نیویورک تایمز، اندرو ویلی عصر جمعه (به وقت محلی) نوشت: «متاسفانه خبر خوبی ندارم. این نویسنده ۷۵ ساله نمی تواند صحبت کند و احتمالاً یک چشم خود را از دست خواهد داد. اعصاب بازویش قطع شده و کبدش آسیب دیده است. »
رشدی روز جمعه هنگام اجرای برنامه خواندن کتاب در شمال ایالت نیویورک توسط یک مرد ۲۴ ساله با چاقو از ناحیه گردن مجروح شد.
مقامات ایالت نیویورک فردی ۲۴ ساله بنام «هادی مطر» را به عنوان ضارب به سلمان رشدی معرفی کرده اند. گفته شده فرد ضارب از ایالت نیوجرسی بوده است. براساس گزارش ها، فرد ضارب در حال حاضر در بازداشت پلیس ایالت نیویورک می باشد. پلیس نیویورک در حال تلاش برای به دست آوردن حکم بازرسی برای جستجو در اموال مرتبط با هادی مطر هست که بتواند به تحقیقات بیشتر بپردازد.


براساس آن چه منابع آمریکایی می گویند، هادی مطر، رسما تفهیم اتهام نشده است. پلیس گفته است که این اتهامات تا حدودی به وضعیت سلامت رشدی بستگی دارد و او در حال حاضر در بیمارستان ایری، پی وی سی بستری است.
بر اساس اطلاعات رسمی، وی در یک بیمارستان محلی تحت درمان قرار گرفت.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با خشم به حمله به سلمان رشدی، نویسنده واکنش نشان داد. استفان دوجاریک، سخنگوی این سازمان، شامگاه جمعه (به وقت محلی) گفت: «خشونت در هیچ موردی پاسخی به کلماتی نیست که دیگران در اعمال آزادی عقیده و بیان خود گفته یا نوشته‌اند».
گوترش برای رشدی آرزوی شفای عاجل دارد.
رسانه های داخلی ایران علیرغم حمله و وضعیت بحرانی سلمان رشدی همچنان وی را نویسنده مرتد می نامند مذاکره کننده‌ی ایرانی در وین در در توئیتی به این نکته اشاره کرد و نوشت:
مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در توییتر نوشت:

«من برای نویسنده‌ای که به نفرت‌پراکنی و اهانت علیه اسلام و مسلمانان اشتغال دارد اشک نمی‌ریزم. او بازیچه قدرت‌های امپراطوری است که خودش را به‌عنوان نویسنده پسااستعمار جا زده است.

اما آیا عجیب نیست که با نزدیک شدن به توافق محتمل هسته‌ای، آمریکا ادعاهایی درباره حمله به بولتون مطرح کرده است و بعد این اتفاق رخ می‌دهد؟»
این اظهارات در حالی ابراز می‌شود که از سرتاسر جهان پیام هایی مبنی بر محکوم کردن این عمل تروریستی صادر می شود.

۱ دیدگاه »

  1. جناب مرندی فرزند همان شخصی‌ست که دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی (تحدید نسل و عقیم‌سازی) را بنحوی در ایران اجرا کرد که از سارمان ملل و سازمان بهداشت جهانی (که هردو طبق اسناد زیرمجموعه‌ی دکترین نظامی ارتش آمریکا محسوب می‌شوند) جایزه‌ی کاهش جمعیت را دریافت کرد،و هنوزهم با وجود آنکه تبعات سهمگین آن جنایات یعنی رکوردارِ کاهش جمعیت دنیا شدنِ ایران محرز شده است، به اجرای آن جنایات افتخار می‌کند و این افتخار کردن را بارها علنی کرده است.
    الان هم این شاگرد خلف ظریف نگران برجامی‌ست که سالهاست خسارت محض بودنش و سرآغاز برجام‌های دوم و سوم بودمش عیان شده است.

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: