پرش به محتوا

هشدار روسیه به آمریکا درباره «نقطه بدون بازگشت»

هشدار وزارت خارجه روسیه به آمریکا درباره «نقطه بدون بازگشت»

ترجمه مجله هفته.

به گزارش راشاتودی، وزارت امور خارجه، مسکو به واشنگتن هشدار داده است که به رسمیت شناختن روسیه به عنوان حامی تروریسم نقطه بی بازگشتی است.
این کشور احتمال کاهش یا قطع روابط دیپلماتیک روسیه با آمریکا را رد نکرد.
الکساندر دارچیف، مدیر بخش آمریکای شمالی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با تاس گفت، مسکو به واشنگتن هشدار داده است که اعلام روسیه به عنوان «کشور حامی تروریسم» به منزله «نقطه بی بازگشت» در روابط بین دو کشور است.
وی وضعیت روابط دو کشور را «متلاطم» توصیف کرد و خاطرنشان کرد: کشورهای غربی به رهبری آمریکا «قوانین بین‌المللی و تابوهای مطلق را در عمل دیپلماتیک زیر پا گذاشته‌اند.»

دارچیف به پیشنهاد اینکه مسکو را به عنوان «حامی تروریسم» اعلام کنند، اشاره کرد. رئیس وزارت خارجه روسیه هشدار داد:
«در صورت اجرای این ابتکار واشنگتن از نقطه این بی بازگشت عبور خواهد کرد و به روابط دیپلماتیک دوجانبه آسیب جدی وارد خواهد آورد.»
او رد نکرد که روسیه می تواند پس از آن روابط دیپلماتیک خود را با ایالات متحده کاهش دهد یا حتی قطع کند.
در اواخر ژوئیه، سنای ایالات متحده قطعنامه ای را تصویب کرد که در آن از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده خواست تا روسیه را به عنوان «حامی تروریسم» به رسمیت بشناسد. روزنامه پولیتیکو بعداً گزارش داد که نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره قصد دارند لایحه ای را به مجلس نمایندگان ارائه کنند. آنها تصور می کنند که کنگره می تواند با دور زدن وزارت امور خارجه، چنین وضعیتی را به مسکو تحمیل کنند.
کاخ سفید اعلام کرد که در حال بررسی امکان شناسایی روسیه به عنوان «حامی تروریسم» است. در اوایل ماه اوت، ریچارد بلومنتال و لیندسی گراهام، سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه خواستار به رسمیت شناختن روسیه به عنوان حامی تروریسم شدند، خواه رئیس جمهور جو بایدن از آن حمایت کند یا نه.
در کنار ایران، کره شمالی، کوبا و سوریه، اکنون چهار کشورند که در فهرست حامیان تروریسم آمریکا قرار دارند. گنجاندن در این لیست به معنای محدودیت های شدید در روابط با این کشور، ممنوعیت صادرات تجهیزات دفاعی، کنترل صادرات اقلام با کاربرد دوگانه، محدودیت های مالی و سایر موارد است – این اقدامات از قبل در لیست تحریم های ضد روسیه قرار دارند.
علاوه بر این، تحریم هایی علیه سایر کشورهایی که روابط تجاری خود را با «حامی تروریسم» حفظ می کنند، پیش بینی شده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه سپس هشدار داد که اعلام روسیه به عنوان «حامی تروریسم» می تواند به قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن منجر شود.

این هفته سایما (پارلمان) لتونی روسیه را به عنوان «حامی تروریسم» به رسمیت شناخت.

مسکو این تصمیم را «یکی دیگر از مظاهر روسوفوبیا» خواند که مدتهاست «چنگال تنظیم» برای سیاست خارجی لتونی بوده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: