پرش به محتوا

سارا واگنکنشت مزاحم است!

حزب چپ به دنبال جایگاه خود بین سبزها و لیبرال‌ها است. واگنکنشت مزاحم برنامه آنها می شود
مهم حضور در صحنه است
آرنولد شولتسل
منتشر شده در زمان ما ارگان حزب کمونیست آلمان.
ترجمه مینا صابری
مجله هفته.پلتفرم کمونیستی حزب چپ در ۴ اوت سوال کرد که چرا بر سر یک توییت سارا واگنکنشت چنین سر و صدایی به وجود آمده است؟
سارا واگنکنشت نماینده «چپ» بوندستاگ در ۱ اوت نوشت که دیروز تغییرات آب و هوایی برای سبزها مهم بود، اما امروز «جنگ جنون آمیز علیه روسیه اولویت اصلی برای حزب محیط زیستی سابق است».

پلتفرم کمونیستی حزب چپ توضیح میدهد: از ۲۴ فوریه، سارا واگنکنشت «نه تنها یک بار» بلکه بارها اعلام کرده است که جنگ روسیه علیه اوکراین ناقض قوانین بین‌المللی است، آخرین بار هم در توییتی در دوم اوت.
اما همه اینها کمکی به فهم ماجرا نکرد.
ماشین‌های رسانه‌ای که از درون حزب تغذیه می‌شدند، بلافاصله به خاطر عبارت «جنگ دیوانه» موتور های شان روشن شدند. آندری ملنیک، سفیر فراخوانده شده اوکراین و حامی سرشناس فاشیسم، این وظیفه را بر عهده داشت. او واگنکنشت و کلاوس ارنست را که خواستار راه اندازی دوباره نورد استریم ۲ شده بودند، به عنوان «همدست پوتین» توصیف کرد و برای هر دوی آنها راه اندازی «دادگاه نورنبرگ ۲.۰» را برای آینده در نظر گرفت.
پس از آن اظهارات نظرهای تنفر آمیز و فحاشی های فراکسیون های مخالف در رسانه های اجتماعی آغاز شد.
کورنلیا مورینگ، نماینده بوندستاگ در هامبورگ در توییتی خطاب به واگنکنشت نوشت: «تو فقط به صورت دکور رفیق فراکسیون من هستی.»
مارتینا رنر، نماینده «چپ» با نظر او موافق است و مینویسد: » واگنکنشت از فراکسیون جدا خواهد شد.»
رهبران فراکسیون ها و حزب نمی خواستند چنین اقدام قبیحی را علیه واگنکنشت انجام دهند، اما پیام های روشنی ارسال کردند.
دیتمار بارتش، یکی از روسای فراکسیون پارلمانی در این رابطه نوشت: موضع حزب چپ روشن بوده و هست: «ما جنگ تجاوزکارانه جنایتکارانه روسیه را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می کنیم. »
رهبر مشترک حزب جانین ویسلر: «این تحریف حقایق است و نه تغییر موقعیت «حزب چپ».
این همه کاسه لیسی هم کمکی به ویسلر نکرد: آخر هفته، «اشپیگل» آنها را مسئول وضعیت ویران حزب خواند.
احتمالاً علت نفس نفس زدن دسته جمعی شکست بعدی انتخابات در ۹ اکتبر در ایالت نیدرزاکسن است. نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که حزب چپ ۲ تا ۳ بیشتر رای نخواهد آورد.این با نتایج انتخابات در ایالت های زارلند، شلسویگ-هولشتاین و نوردراین-وستفالن مطابقت دارد که همگی پس از شروع جنگ اوکراین برگزار شدند.
«مصاحبه تابستانی» با کانال یک حکومتی آلمان بنام آ. ار. د. در روز یکشنبه با مارتین شیردوان، رئیس مشترک «لینکه» با ویدئویی آغاز شد که در آن یک فنجان قرمز با آرم حزب لینکه بر روی زمین سنگی افتاد و شکسته است.
پرسش دوستانه کلی درباره این بود که او چگونه می‌خواهد قطعات شکسته را دوباره کنار هم قرار دهد یا آنها را به هم بند بزند؟.
الفاظ آشنا و بی رمقی مانند شکست های گذشته در انتخابات با جملاتی همراه بود که سال ها از رهبری حزب چپ شنیده می شد:
«ناامید کننده»، «ما تجزیه و تحلیل می کنیم». تا اینجا به زبان ساده یعنی:
طبق معمول به افتضاحات تاکنونی ادامه میدهیم و مهم تر از همه از سبزها یاد بگیریم، یعنی هرچه بیشتر به سمت راست برویم.
«چپ» باید به «حزب عدالت خواه مدرن» تبدیل شود.
تو گویی این کلمه مبهم را ساخته اند، تا با حزب لیبرال دموکرات آلمان (اف. د. پ) جور شوند، به اصطلاح یک «چپ متحرک» در حزب چپ، یعنی البته بیش از همه توسط وزرا، دبیران دولتی و اعضای پارلمان حزب و پیروان و دنباچه های آنها حمایت میشود.
آنچه که شیردوان درباره «پاییز داغ» که سازمان‌های اجتماعی و اتحادیه‌های کارگری را به آن دعوت کرد، می‌گفت به همین نسبت مبهم به نظر می‌رسید.
برای سال ها، حزب او به طور سیستماتیک توانایی خود را برای بسیج از بین برده است. این حزب هر حرکت اعتراضی در آلمان را همچون – سازمان اطلاعات و امنیت ایالت براندنبورگ – با برچسب«توسط راست ها سازماندهی» شده رد کرد.
همچنین روز یکشنبه، توبیاس بانک، مدیر فدرال «لینکه» در «اشپیگل» از واگنکنشت و کلاوس ارنست خواست تا از «اظهارات متناقض» در مورد تصمیمات کنگره حزب در ژوئن «خودداری کنند».
در نهایت، روز دوشنبه، «یونگه ولت» گزارش داد که گروهی از نمایندگان «چپ»، از جمله ویسلر، و مقامات بنیاد رزا لوکزامبورگ می‌خواهند از اوکراین بازدید کنند. آنهم به عنوان مهمان پیش دوستان اوکراینی!

اینقدر خودتان را معذب نکنید،این «چپ» برای کمک به دولت ها در صورت نیاز در صف اول ایستاده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: