پرش به محتوا

یک مشت راهزن بین المللی

سیاست مصادره اموال دیگران
سرقت ذخایر طلا و هواپیما: چگونه غرب با اموال دولتی ونزوئلا برخورد می کند
نویسنده: فولکر هرمزدورف
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

از دیدگاه ونزوئلا، آمریکا و متحدانش علیرغم کاهش جزئی تحریم‌ها، مانند بارون‌های دزد مدرن رفتار می‌کنند.
به عنوان مثال، در ۳ آگوست، وزارت دادگستری ایالات متحده به دولت آرژانتین دستور داد تا یک بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت ترابری ونزوئلایی را که در فرودگاهی در بوئنوس آیرس فرود آمده بود، به اتهام نقض قوانین کنترل صادرات ایالات متحده توقیف کند.
پنج روز پیش از آن، دادگاه عالی بریتانیا در حکمی دسترسی دولت کاراکاس به ۳۱ تن از ذخایر طلای این کشور را که در بانک انگلستان نگهداری می شود، را ممنوع کرده بود.
رئیس جمهور نیکلاس مادورو ایالات متحده و بریتانیا را متهم کرد: «آنها می خواهند هواپیمای ما را بدزدند، همانطور که قصد دارند طلاهای ما را بدزدند».
ماجرای هواپیما اکنون روابط بین کاراکاس و بوئنوس آیرس را نیز متشنج کرده است.
روزنامه اورینوکو تریبون روز سه شنبه از سخنرانی تلویزیونی مادورو در روز گذشته نقل کرد: «ما از اتفاقاتی که در آرژانتین می افتد بسیار عصبانی هستیم.»
روزنامه آرژانتینی پگینا ۱۲ روز پنجشنبه هفته گذشته پرسید: «آیا آرژانتین باید محاصره ایالات متحده را اعمال کند؟»
درخواست وزارت دادگستری ایالات متحده، کشور را در یک دوراهی سیاسی جدی قرار می دهد. این روزنامه هشدار داد نه تنها با ایران، بلکه مهمتر از همه با کاراکاس.
هواپیمای باری شرکت دولتی امتراسور در ابتدای ماه ژوئن تنها در فرودگاه بین المللی اتسیتسا در بوئنوس آیرس توقف داشت و می خواست دوباره پایتخت را در همان روز ترک کند. اما خدمه جمبوجت همکی دستگیر شدند.
گویا کاپیتان هواپیما از فرماندهان سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است.
در حالی که واشنگتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان «سازمان تروریستی» طبقه بندی می کند، وزارت دادگستری ایالات متحده خواستار انتقال هواپیمای بوئینگ ۳۶ ساله ۷۴۷ به ایالات متحده شده است تا به دلیل نقض قوانین کنترل صادرات ایالات متحده توقیف شود.
ایالات متحده مدعی است که جمبو جت که در اصل توسط ایرفرانس به ایران فروخته شده بود باید توقیف شود زیرا توسط ماهان ایر بدون اجازه واشنگتن!! به امتراسور تحویل داده شده است. این ناقض قوانین ایالات متحده است.
ونزوئلا این رفتار آرژانتین و آمریکا را توهین به خود ارزیابی می کند.مادورو روز دوشنبه گفت: «ما از تحریم ها و تجاوزات امپریالیسم آمریکا، هر چهره ای که می خواهد به ما نشان دهد، نمی ترسیم. »
او از دولت لندن خواست تا طلای مردم ونزوئلا را آزاد کن ، طلایی که فروشش پشتوانه ای برای مراقبت های بهداشتی و پروژه های اجتماعی در کشور می‌باشد.
کاراکاس می خواهد درآمد حاصل از فروش را به برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) منتقل کند، که از آن برای سازماندهی خرید دارو و لوازم برای مبارزه با همه گیر کووید ۱۹ استفاده می کند.
با این حال، دادگاه بریتانیا به درخواست خوان گوایدو، چهره مخالف مزدور آمریکا و مورد حمایت غرب و واشنگتن، که در اوایل سال ۲۰۱۹ خود را رئیس جمهور موقت معرفی کرد و مدعی ذخایر طلای سپرده شده در بانک مرکزی لندن شده است، جواب مثبت داده است.ائتلاف بولیواری برای مردم آمریکای ما آلبا نیز اقدام ایالات متحده آمریکا و همکاری آرژانتین با این کشور را برای دزدیدن هواپیمای ونزوئلایی محکوم کرده و خواستار آزادی فردی خدمه و سرنشینان هواپیما و اجازه پرواز این هواپیمای ونزوئلایی شده است.
پیش از این ساشا یورنتی، دبیر اجرایی ائتلاف با انتشار بیانیه‌ای ادعای آمریکا را محکوم کرده و تاکید کرد که این اقدام بخشی از اقدامات قهری یکجانبه این کشور آمریکای شمالی علیه ونزوئلا است و غرور این کشور را نقض می‌کند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: