پرش به محتوا

کنترل تورم در روسیه و حتی ارزانی هم ملموس است.تورم در روسیه ادامه دارد: کاهش قیمت در ماه جولای ۰.۳۹ درصد است
ترجمه مجله هفته

به گزارش راشا تودی، با توجه به افزایش تورم در اروپا و ایالات متحده، سرویس آمار دولتی روسیه برای دومین ماه متوالی کاهش تورم را ثبت کرده است: مواد غذایی حتی ارزان تر شده است. با این حال، این روند در همه زمینه ها صدق نمی کند: خدمات گران تر شده اند.
بر اساس داده های سرویس فدرال آمار دولتی روسیه (روساستات) در ۸ اوت، تورم سالانه در این کشور به ۱۵ درصد کاهش یافته است.
به گفته آنها، کاهش تورم در تیرماه امسال به ۰.۳۹ درصد نسبت به شاخص خرداد که کاهش تورم به ۰.۳۵ درصد رسیده بود، افزایش یافت. در ماه های گذشته از ژانویه تا می، اداره آمار روسیه تورم را ثبت کرده بود: ۰.۹۹ درصد در ژانویه، ۱.۱۷ درصد در فوریه، ۷.۶۱ درصد در آوریل و ۰.۱۲ درصد در ماه می.
در نتیجه، کاهش تورم در ماه جولای بیشتر از پیش‌بینی اقتصاددانان بود:
سرویس آمار فدرال روساستات ۰.۲ درصد را در نظر گرفته بود. بدون این شاخص‌سازی سالانه هزینه‌های مسکن، که معمولاً در ماه جولای انجام می‌شود، کاهش تورم حتی بیشتر می‌شد.
در جولای ۲۰۲۲ شاخص قیمت مصرف کننده ۹۹.۶۱ درصد در مقایسه با ۱۱۰.۹۸ درصد در دسامبر ۲۰۲۱ بود.
قیمت مواد غذایی در ماه جولای ۱.۵۳ درصد کاهش یافت.
اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶.۷۶ درصد افزایش داشته است. قیمت میوه و سبزیجات در ماه جولای ۱۱.۵۳ درصد کاهش یافت و نسبت به سال ۲۰۲۱ حدود ۶.۰۴ درصد افزایش یافت.

در ماه جولای، کلم ۳۳.۲ درصد ،ارزانتر شد. قیمت سیب زمینی ۲۷.۶ درصد کاهش یافت. چغندر ۲۷.۱ درصد، گوجه فرنگی 14 درصد، هویج 13.3 درصد، خیار 7.7 درصد و سیب ۵.۹ درصد ارزان تر بوده اند. سایر غذاها مانند تخم مرغ (۴.۴ درصد)، شکر (۳.۵ درصد) و روغن آفتابگردان (۱.۴ درصد) نیز ارزانتر شدند.
قیمت اقلام غیرخوراکی در جولای به طور متوسط ۰.۴۴ درصد کاهش یافت و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶.۵۰ درصد افزایش نشان داد.
بیشترین کاهش قیمت برای یخچال های دو محفظه (۶.۳ درصد)، نئوپان (۶.۰) و دوربین ها (۵.۷) ثبت شده است. قیمت سوخت بدون تغییر باقی ماند.
این در حالی است که قیمت خدمات نسبت به ماه قبل ۱.۴۱ درصد و نسبت به سال قبل ۱۰.۷۵ درصد افزایش داشته است. اقتصاددانان این را با شاخص‌سازی هزینه‌های مسکن توضیح دادند.
قیمت خدمات حمل و نقل به طور قابل توجهی افزایش یافت – یعنی ۳.۲۶ درصد.
در ۲۲ ژوئیه، بانک مرکزی روسیه نرخ بهره اصلی را از ۹.۵ به ۸ درصد کاهش داد.
همزمان، بانک مرکزی پیش‌بینی تورم سال ۲۰۲۲ را از ۱۴ تا ۱۷ درصد به ۱۲ تا ۱۵ درصد کاهش داد. پیش بینی آنها ۵-۷ درصد برای سال ۲۰۲۳ و چهار درصد برای سال ۲۰۲۴ بدون تغییر باقی ماند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: