پرش به محتوا

چین: تورم فقط اندکی افزایش می یابد.

ترجمه مجله هفته
به گزارش روسیه امروز و شینهوا، در حالی که اقتصادهای غربی نرخ تورم بالایی را تا بیش از ده درصد ثبت می کنند، به نظر می رسد وضعیت در جمهوری خلق چین نسبتاً باثبات است. اگرچه محصولات جداگانه به صورت فصلی (نوبرانه) گران‌تر هستند، قیمت‌های کلی ثابت باقی می‌مانند.
به گزارش خبرگزاری رسمی شینهوا، دفتر ملی آمار چین روز چهارشنبه اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چین که شاخص اصلی تورم است، در ماه جولای نسبت به سال قبل ۲.۷ درصد افزایش یافته است.
بر اساس داده های اداره آمار، قیمت محصولات غیرخوراکی نسبت به جولای ۲۰۲۱ حدود ۱.۹ درصد افزایش یافته است که نسبت به ماه قبل (۲.۵ درصد) کمتر است. شاخص CPI اصلی که به استثنای قیمت مواد غذایی و انرژی است، در ماه جولای نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۸ درصد افزایش یافت که نسبت به رشد ۱ درصدی در ژوئن کاهش داشت. این شاخص با محاسبه ماهانه ۰.۵ درصد افزایش یافت. دونگ لیجوان، یک آمارگیر ارشد اداره آمار، افزایش قیمت گوشت خوک و سبزیجات تازه و عوامل فصلی نوبرانه را در این افزایش بها مقصر دانست.
داده های اداره آمار همچنین نشان می دهد که قیمت مواد غذایی نسبت به ژوئیه ۳ درصد افزایش یافته است و تورم ماهانه برای مصرف کننده را حدود ۰.۵۳ درصد افزایش می دهد. افزایش ۲۵.۶ درصدی گوشت خوک که به عنوان غذای اصلی در چین در نظر گرفته می شود، در دوره ژوئن تا جولای توجه ویژه ای را به خود جلب کرد. به گفته دونگ، افزایش سریع به دلیل عدم تمایل برخی از پرورش دهندگان خوک به فروش در میان افزایش تقاضای مصرف کننده است. با این حال، چن گوانگ‌هوا، یکی از مقامات وزارت کشاورزی و امور روستایی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه ژوئیه این موضوع را کاملاً روشن کرد و گفت که «افزایش پایدار و شدید» در قیمت گوشت خوک وجود نخواهد داشت زیرا تولید گوشت خوک به اندازه کافی است.

قیمت سبزیجات تازه از ژوئن تا جولای بیش از ده درصد افزایش یافت. دلیل این امر دمای زیاد در دوره های زمانی طولانی در بسیاری از مناطق چین است. در مقابل، قیمت میوه های تازه به دلیل عرضه فراوان، تقریباً چهار درصد کاهش یافت. قیمت‌های غیرخوراکی نسبت به ماه قبل ۰.۱ درصد کاهش یافت و شاخص قیمت مصرف‌کننده را ۰.۰۷ درصد کاهش داد. قیمت بنزین و گازوئیل در چین به دلیل کاهش قیمت بین المللی نفت به ترتیب ۳.۴ و ۳.۶ درصد کاهش یافت.
قیمت پروازها، هتل ها و کالاهای عمومی گردشگری نیز اندکی افزایش یافت. داده‌های اداره آمار همچنین نشان داد که شاخص قیمت تولیدکننده چین که قیمت تمام شده کالاها را در دروازه کارخانه اندازه‌گیری می‌کند، در ماه جولای نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۳ درصد افزایش یافت. با این حال، این نسبت به ۶.۱ درصد افزایش سالانه ثبت شده در ژوئن کاهش یافته است. به صورت ماهانه، این شاخص از ژوئن تا جولای ماه گذشته ۱.۴ درصد کاهش یافت.

ون بین، اقتصاددان ارشد بانک چین مین‌شنگ، در گزارشی گفت که تورم در سایر کشورها فشار بر وضعیت چین را کاهش می‌دهد، زیرا اقتصادهای بزرگ بیشتر رکود می‌کنند و قیمت‌های بین‌المللی کالاها کاهش می‌یابد. با این حال، وی در عین حال نسبت به عدم قطعیت های ناشی از وضعیت ژئوپلیتیک جهانی هشدار داد. ون گفت: علاوه بر این، چین با فشار فزاینده ناشی از تورم ساختاری مواجه خواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: