پرش به محتوا

فشار بر ایران شدیدتر میشود.

افزایش فشار بر ایران: اتهامات مربوط به معامله تسلیحاتی با مسکو و تلاش برای حمله به بولتون

غرب با یک کارزار رسانه ای گسترده در حال افزایش فشار بر ایران است.
ایالات متحده در روزهای اخیر پس از اعلام پایان یافتن مذاکرات برای احیای توافق هسته ای توسط اتحادیه اروپا، دولت ایران را متهم کرده است.

از سید علیرضا موسوی
منتشر شده در راشاتودی
ترجمه مجله هفتهمذاکرات برای احیای توافق هسته ای میان ایران و شش کشور دیگر اخیراً پایان یافته است. به گفته دیپلمات های غربی، متن نهایی آماده است و اکنون توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این متن به پایتخت کشورهای درگیر مذاکرات ارائه خواهد شد. ظاهرا هیچ مذاکره دیگری وجود نخواهد داشت. جزئیات متن هنوز مشخص نیست، اما گفته می شود این متن بالغ بر ۳۰ صفحه است. در حالی که ایران تاکنون با احتیاط به متن آماده شده واکنش نشان داده است، اتحادیه اروپا بر این باور است که این یک «مصالحه بسیار خوب برای همه طرفین درگیر» است.
همزمان، غرب با یک کمپین رسانه ای گسترده، فشارها را بر ایران افزایش می دهد و در چند روز گذشته چندین اتهام را علیه تهران تنظیم می کند: سی ان ان اخیراً داستان ۱۶قبلا منتشر شده در ژوئیه خود را درباره فروش تسلیحات ایران به روسیه و نشان دادن پهپادهای رزمی ایران در یک فرودگاه برای هیئت روسی بازنشر کرده است.
آمریکا معتقد است که ایران در هفته‌های اخیر آموزش افسران روسی را در هواپیماهای ایرانی آغاز کرده است.
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در اواسط ژوئیه گفت که ایران در حال آماده شدن برای ارائه چند صد هواپیمای بدون سرنشین از جمله پهپادهای تسلیحاتی است. سی‌ان‌ان ادعا میکند روسیه می‌خواهد از این پهپادها « برای استفاده در جنگ اوکراین» بهره ببرد.
روسیه روز یکشنبه یک ماهواره تجسسی برای ایران پرتاب کرد.
رسانه‌های ایرانی اکنون گزارش داده‌اند که اولین داده‌های این ماهواره را دریافت شده است. در عین حال، واشنگتن پست مدعی شده است که روسیه در ابتدا از این کاوشگر در جنگ علیه اوکراین در چند ماه آینده استفاده خواهد کرد.
دولت ایران فورا استفاده از ماهواره خیام در جنگ اوکراین را رد کرده است.
ماهواره فقط در دسترس دولت ایران خواهد بود و آنهم برای اهداف غیر نظامی بکار گرفته میشود.
از قضا در زمانی که مذاکرات هسته ای از سوی غرب پایان یافته بود، رسانه‌های کارتل گزارش داده‌اند که ایران قصد دارد جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی دولت آمریکا را برای گرفتن انتقام ترور سردار سلیمانی به قتل برساند.
گفته می شود یکی از اعضای سپاه پاسداران ایران به نام شهرام پورصفی پیش از این در آمریکا به طرح ترور بولتون متهم شده است. مرد ۴۵ ساله تهرانی متهم به دادن دستور ترور بولتون و پرداخت ۳۰۰ هزار دلار دستمزد برای اینکار شده است.
در حالی که دادستان های آمریکایی معتقدند این طرح در تلافی ترور سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰ است، شایان ذکر است که بولتون پیش از این در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود. او در آن زمان بدلیل اختلاف با ترامپ استعفا داد. بولتون در اولین واکنش به این خبر از وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی تشکر کرد و در عین حال به شدت با راه‌اندازی مجدد توافق هسته‌ای ایران مخالفت کرد.
در همین حال، رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند که مایک پمپئو که در دولت ترامپ وزیر امور خارجه بود نیز از افرادی محسوب میشود که شامل «طرح ترور» انتقامی ایران میشوند.
ایران قبلاً تهدید کرده است که از نظر فنی قادر به ساخت بمب هسته ای است – اما در حال حاضر هیچ برنامه ای برای ساختن بمب ندارد.
یک سوال حیاتی در مورد احیای توافق هسته ای خارج از مذاکرات برجام هماهنگ شده توسط اتحادیه اروپا قرار دارد. ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد که به بررسی‌های خود در مورد آزمایش‌های محرمانه هسته‌ای ادعایی گذشته ایران پایان دهد.
ایران تحقیق درباره فعالیت‌های گذشته را یک « سیاسی کاری» می‌داند و بیم آن دارد که این امر بتواند به عنوان اهرمی برای تحریم‌های آینده علیه تهران بکار گرفته شود.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اخیرا تاکید کرده است که برجام «فقط بر اساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل باید بدون هیچ گونه اضافات یا محدودیتی تمدید شود».
روسیه، چین و ایران بر این باورند که ایالات متحده در تلاش است تا یک توافق جدید را بر اساس یک طرح بازنگری شده استوار کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: