پرش به محتوا

آمریکا می خواهد درگیری اوکراین را طولانی کند.

سفیر چین در مسکو: آمریکا می خواهد درگیری اوکراین را طولانی کند.

ترجمه مجله هفته
به گزارش روسیه امروز، ژانگ هانهویی سفیر چین در روسیه در مصاحبه ای آمریکا را مسئول بحران اوکراین و اطراف تایوان دانست. به گفته این دیپلمات، واشنگتن در حال حاضر به دلیل داشتن ادعای هژمونی ایالات متحده، بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است.

ژانگ هانهویی سفیر چین در مسکو روز چهارشنبه اظهار داشت که دولت ایالات متحده در تلاش است تا حد امکان درگیری اوکراین را طولانی کند تا روسیه را تضعیف کند.
در مصاحبه ای که توسط خبرگزاری تاس انجام شد، ژانگ دلایل درگیری نظامی کنونی را به گسترش ناتو به سمت شرق و «انقلاب رنگی» مورد حمایت ایالات متحده و همچنین تلاش ایالات متحده برای حفظ موقعیت هژمونی خود به هر قیمتی نسبت داد.:

ایالات متحده پنج دور گسترش ناتو به سمت شرق را تحریک کرد، «انقلاب رنگی» را در اوکراین سازماندهی کرد و روسیه را در حوزه امنیتی حداکثر زیر فشار نهاد به گونه ای که جای نفس کشیدن برای این کشور نماند، که در نهایت بحران اوکراین را تسریع کرد.

سفیر جمهوری خلق چین افزود در حالی که ایالات متحده به تحریم روسیه و تامین تجهیزات نظامی اوکراین ادامه می‌دهد، در واقع در شرایط فعلی واشنگتن «آغازگر و تحریک‌کننده اصلی بحران اوکراین» است. او توضیح داد:
هدف نهایی ایالات متحده استفاده از عملیات جنگی طولانی مدت و استفاده از تحریم به مثابه برای تضعیف و سرکوب روسیه است.
ژانگ همچنین تشابهاتی بین بحران اوکراین و اتفاقات پیرامون تایوان ترسیم کرد.
غرب جمعی «سناریوی اوکراینی در مورد مسئله تایوان» را کپی کرده است.
ایالات متحده از همین رویه ها در رابطه با تایوان استفاده خواهد کرد که نمونه هایی از آن را «بازو و عضله گرفتن در برابر چین» و حمایت از گروه های ضد چینی و غیره ذکر کرد. ژانگ نتیجه گرفت:
این را نمی توان چیزی بیش از یک نسخه آسیا-اقیانوسیه از «گسترش ناتو به شرق» توصیف کرد.
سفیر آمریکا از سفر اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان به شدت انتقاد کرد.
این دیدار «یک اقدام تحریک آمیز آشکار و نقض فاحش حاکمیت و وحدت ارضی چین» بود، این دیدار اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه چین و آمریکا را نقض کرد. تایوان همیشه متعلق به چین و مردم چین بوده است و موضوع تایوان موضوع داخلی چین است.
تقصیر بحران تایوان کاملا متوجه ایالات متحده است که به طور مداوم سیاست استانداردهای دوگانه را دنبال می کند و فقط ادعا می کند که اصل چین واحد را حفظ می کند.
اما چین عملیات و رفتار تحریک آمیز آمریکا را نمی پذیرد:

«چین امروزی، چین صد سال پیش نیست که فقیر، ضعیف بود و اجازه می داد دیگران او را هدایت کنند. »

«دنیای مدرن دیگر آن دنیای قدیم نیست که دولت‌های امپریالیستی بتوانند در خاک چین هر کاری که می‌خواهند انجام دهند».
به طور کلی، ژانگ ایالات متحده را بسیار مخرب و خطرناک برای صلح و پیشرفت جهانی ارزیابی کرد.
واشنگتن سیاست احیای جنگ سرد و همچنین استفاده از ابزارهای آن را دنبال می کند: «در واقع، آنها در حال حاضر یک «جنگ سرد» پنهانی جدید را به راه انداخته اند.
نقض مکرر قواعد بین المللی توسط ایالات متحده، که این دیپلمات به ویژه بر اصل عدم مداخله در امور داخلی تأکید کرد، منجر به بی ثباتی فزاینده در سراسر جهان شد: هژمونی و سیاست قدرت ایالات متحده به بزرگترین چالش برای پیشرفت و توسعه صلح آمیز تمدن بشری تبدیل شده است.
سفیر چین به نقش مثبت همکاری روسیه و چین اشاره کرد و آنرا امر بسیار مهمی در مقاومت در برابر تلاش های هژمونیک و سیاست های قدرت طلبانه واشنگتن دانست.
روسیه و چین به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، مسئولیت ویژه ای برای حفظ صلح و پیشبرد توسعه انسانی خواهند داشت.
روابط بین مسکو و پکن «موفق ترین روابط بین دولتی در کل دوره پس از پایان جنگ سرد» است.
این دیپلمات گفت که مطمئن است علیرغم تلاش‌های غرب برای تحمیل استانداردهای دوگانه و سیاست‌های زورگویانه، چین و روسیه به حمایت از جهان چند قطبی و دموکراتیک کردن روابط بین‌الملل ادامه خواهند داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: