پرش به محتوا

از روی ناچاری

روسیه کنترل های هسته ای خود را به حالت تعلیق درآورد
نوشته آرنولد شولتسل
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهآیا آمریکا به مذاکرات کنترل تسلیحات هسته ای با روسیه علاقه مند است؟
آنها خودشان این ادعا را دارند، اما جالب است که بازرسان روسی را طبق شرایط که توافق کرده‌اند به عنوان بخشی از معاهده تحت عنوان «آغازی تازه» به کشورشان راه نمی دهند.
در نتیجه این رفتار، مسکو اکنون به طور موقت کنترل های متقابل زرادخانه ها را به حالت تعلیق درآورده است.
شاید کسی هنوز در واشنگتن به خاطر بیاورد که این توافق در مورد چیست – این آخرین معاهده کنترل و خلع سلاح که ایالات متحده در ۲۰ سال گذشته لغو کرده است.
در این صورت، سیاست تحریمی غرب با محدودیت بازرسان روسی نه تنها به امضا کنندگان آن، بلکه به بشریت نیز آسیب می رساند.

جوزف بایدن بلافاصله پس از روی کار آمدن در سال ۲۰۲۱، دوره «آغازی تازه» را تا سال ۲۰۲۶ تمدید کرد – این گام مهمی برای دور شدن از یک جنگ هسته ای احتمالی بود. با این حال، خواسته های روسیه برای احترام به منافع امنیتی خود در پایان سال ۲۰۲۱ از روی میز حذف شد.
اعلامیه ولودیمیر زلنسکی مبنی بر اینکه ادعای سلاح هسته ای برای کیف قابل استفاده خواهد بود فراموش نشود.
در آنجا کسی به دنبال معاهدات خلع سلاح نیست، اما بدنبال دیکته کردن احکام هستند ، نه بدنبال رعایت قوانین بین المللی، بلکه زیر پا نهادن آن به عنوان یک امتیاز محسوب میشود. این تنها راه برای توضیح تخریب سیستماتیک معاهداتی است که هنوز با اتحاد جماهیر شوروی پابرجا بودند و هنوز هستند. واکنش فعلی مسکو اجتناب ناپذیر واکنشی میانه روانه است.

رهبری روسیه دلایل زیادی برای مشکوک بودن به رفتار آمریکا دارد، به خصوص وقتی صحبت از «آغازی تازه» می شود. جزئیات ماجرا بیانگر این واقعیت است که اول: در ۱۰ مارس ۲۰۱۱، بایدن، معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده، با ولادیمیر پوتین، نخست وزیر وقت، در مسکو ملاقات کرد. «آغازی تازه» به تازگی به اجرا گذاشته شده بود. چیزی که در آن زمان علنی نشد: بایدن از طرفین روسی خود می خواست با سیستم دفاع موشکی ای که ایالات متحده می خواست در اروپای غربی راه اندازی کند – که گفته می شد ایران و کره شمالی را هدف قرار داده بود، موافقت کنند. در سال ۲۰۰۲، ایالات متحده معاهده ABM را لغو کرد که چنین سلاح هایی را ممنوع می کرد. اما طرف روسی به درستی موشک های جدید را یک تهدید تلقی کرد. امروز آنها نصب شده اند.
و موضوع دوم: یک هفته پس از دیدار بایدن و پوتین، در ۱۷ مارس ۲۰۱۱، غرب چین و روسیه را در مورد قصد خود برای جنگ با لیبی فریب داد.
هر دو کشور در شورای امنیت جهانی به پیشنهاد غرب رای ممتنع دادند (جمهوری فدرال آلمان نیز به همچنین، با وجود آنکه وزیر خارجه آلمان در آن زمان نه سبز بود و نه سوسیال دموکرات).
قطعنامه ای تصویب شد که اجازه ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی را صادر کرد.
دو روز بعد، فرانسه، بریتانیا و سپس ایالات متحده حملات هوایی به این کشور شمال آفریقا را اعلام کردند، اعتراض مسکو نادیده گرفته شد.
نتیجه نهایی ترور وحشیانه معمر القذافی رهبر لیبی تحت نظارت ناتو و بی ثبات کردن ساحل بود.
آیا ایالات متحده به معاهدات علاقه مند است؟ مسکو اکنون تجربیات خود را دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: