پرش به محتوا

چین به دام آمریکا نیفتاد.ترجمه مجله هفته

پکن: در پس تحریک پلوسی در تایوان، تمایل واشنگتن برای افزایش نظامی در منطقه نهفته است

به گزارش ریانووستی، سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان که بر اساس قوانین بین المللی سرزمین چین محسوب می شود، واکنش تند دولت چین را برانگیخت.
به گفته پکن، این می توانست بهانه ای برای استقرار نیروهای نظامی بیشتر در منطقه باشد.
پکن اشاره کرده است که سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ممکن است بخشی از «تدبیر» آمریکا برای ایجاد بهانه ای برای استقرار نیروهای نظامی بیشتر در منطقه باشد.
وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در بیانیه‌ای که در جریان سفر خود به بنگلادش منتشر شد و روز یکشنبه منتشر شد، گفت نشانه‌هایی وجود دارد که ایالات متحده تلاش می‌کند «ترفندهای قدیمی خود را تکرار کند».
این دیپلمات توضیح داد که در گذشته واشنگتن «ابتدا مشکل ایجاد کرد و سپس از آن برای اجرای برنامه های استراتژیک خود» در سایر نقاط جهان استفاده کرد.
به گفته وزیر چین، بازیگران منطقه باید در برابر افزایش حضور نظامی آمریکا در نزدیکی تایوان مقاومت کنند. پکن به واشنگتن یادآوری کرد که «تایوان متعلق به ایالات متحده نیست، متعلق به خاک چین است» و با اجازه سفر پلوسی، ایالات متحده تعهد قبلی خود را نسبت به تمامیت ارضی چین زیر پا گذاشته است.
وانگ واکنش تند چین را که شامل تحریم‌ها می‌شود، «مشروع، معقول، قانونی، ضروری، باز و مناسب» توصیف کرد.
وی افزود که اقدامات مورد بحث با هدف جلوگیری از تلاش آمریکا برای «استفاده از تایوان برای کنترل چین» است.
دیپلمات ارشد چین استدلال کرد که سفر پلوسی باعث جسارت نیروهای جدایی طلب حامی استقلال تایوان شد.
پلوسی به عنوان یک شخصیت رتبه سوم در دولت آمریکا با جدایی طلبان متحد شده و علیه مردم چین اقدام کرده است.
وزیر امور خارجه اصل عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها را یک قانون طلایی در روابط بین دولت ها توصیف کرد.
وی افزود: امروز که مداخله یکجانبه هر از چند گاهی امری عادی است، جامعه بین‌المللی باید اجماع واضح‌تری در این مورد ایجاد کند، صدای قوی‌تری را بلند کند، به طور جمعی از هنجارهای اساسی حقوق بین‌الملل حمایت کند و به طور جمعی از حقوق مشروع و مشروع حمایت کند. از منافع همه کشورهای در حال توسعه محافظت کنید.»

چین قصد دارد پس از تحریک پلوسی، «مانورهای منظم» در نزدیکی تایوان برگزار کند.

ترجمه مجله هفته

به گزارش راشا تودی، سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان که بر اساس قوانین بین المللی بخشی از چین است، عواقب جدی برای مقامات این جزیره که هدفشان «استقلال» از چین است، به همراه دارد.
به گزارش رویترز، تلویزیون دولتی چین روز یکشنبه گزارش داد که ارتش چین از این پس رزمایش های «معمولی» را در سمت شرق خط مرکزی تنگه تایوان انجام خواهد داد.
خط مرکزی یک خط کنترل غیررسمی بین چین و تایوان است که کشتی‌های جنگی و هواپیماهای نظامی هر دو طرف معمولاً از آن عبور نمی‌کنند.
پکن این هفته در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مانورهای نظامی گسترده ای را با استفاده از گلوله های جنگی برگزار کرد.
کشتی‌های جنگی و جنگنده‌های چینی روز شنبه به تمرین حملات و فرود آبی خاکی در سواحل تایوان ادامه دادند.
رسانه های دولتی چین بارها این رزمایش ها را تمرینی برای «عملیات اتحاد مجدد اجباری» توصیف کرده اند، در حالی که تایپه استدلال کرده است که این مانورها به منزله محاصره جزیره است.
وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز شنبه به خبرنگاران گفت: «تدابیر ما قاطعانه، قوی و متناسب است.
هدف از این تمرینات درس آموزی به «نیروهای استقلال تایوان» است.
سخنگوی کاخ سفید مانورهای اطراف تایوان را «تشدید قابل توجهی در تلاش های چین برای تغییر وضعیت موجود» خواند.
به عنوان بخشی از سیاست چین واحد، چین تایوان را به عنوان یک استان چین در نظر می گیرد. این دیدگاه غالب حقوق بین الملل نیز هست.
ایالات متحده آمریکا نیز این اصل را در دهه ۱۹۷۹ رسماً تصدیق کرد – همانطور که خود رهبری تایوان نیز در اوایل دهه ۱۹۹۰ رسما تایوان را بخشی از جمهوری خلق چین اعلام کرد. با این حال، در مورد تفسیر دقیق اصل، اختلافاتی وجود دارد.
تایوان برای قرن ها بخشی از امپراتوری چین بود.
پس از شکست در جنگ داخلی چین، ملی گرایان تحت فرمان چیانگ کای شک در سال ۱۹۴۹ به مجمع الجزایر عقب نشینی کردند، جایی که ادعا کردند که «جمهوری چین» قدیمی را در برابر کمونیست ها در سرزمین اصلی ادامه می دهند.
با این حال، حزب حاکم فعلی تایوان، DPP، معتقد است که تایوان اکنون به یک کشور کاملاً جدید تبدیل شده است.
وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور تحرکات کشتی های چینی را ردیابی می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: