پرش به محتوا

استانداردهای دوگانه

اسرائیل دوباره غزه را بمباران کرد

نوشته آرنولد شولتسل

یونگه ولت

ترجمه مجله هفته

در ماه مه ۲۰۲۱ پس از یازده روز شلیک موشک از غزه به سمت اسرائیل و بمباران بیش از دو میلیون نفر از ساکنان بزرگترین زندان روباز جهان، بیش از ۲۶۰ نفر کشته شدند – ۱۳ که نفر از آنها اسرائیلی بودند. 

در ۲۷ مه ۲۰۲۱ شورای حقوق بشر سازمان ملل یک کمیسیون مستقل و دائمی تحقیق را به ریاست قاضی آفریقای جنوبی ناوانتم «ناوی» پیلای برای بررسی علل ریشه‌ای درگیری و جنایات خاص تشکیل داد. 

این کمیسیون از همان ابتدا ورود به اسرائیل منع شد و مصر نیز از ورود آنها به غزه خودداری کرد. با این وجود، او با دقت تمام به انجام وظیفه خود پرداخت.

در ۱۴ ژوئن، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو دراولین گزارش کمیسیون، پیلای اینگونه نتایج تحقیقاتش را منتشر کرد: دلایل اصلی این درگیری اشغال مداوم فلسطین، عدم علاقه متحدان اسرائیل به حقوق فلسطینیان و استانداردهای دوگانه بوده و هستند. 

منظور این است که یک کمیسیون تحقیقاتی برای جنایات در جنگ اوکراین در کوتاه ترین زمان و بدون هیچ مانعی تشکیل شد. 

اما ۲۲ کشور عضو سازمان ملل از تایید گزارش قاضی پیلای خودداری کردند – ایالات متحده آمریکا و جمهوری فدرال آلمان نقش کلیدی در این امر داشتند. البته مطابق با سیاست خارجی «مبتنی بر قوانین» خود.

استانداردهای دوگانه برای جنایات جنگی و نقض حقوق بشر در شدیدترین مقیاس، مانند شکنجه و قتل های فراقانونی، نه تنها در مورد اسرائیل، بلکه در مورد مراکش و رژیم اشغالگر آن در صحرای غربی، به ویژه برای جنگ های ترکیه عضو ناتو در سوریه و عراق و البته برای همه جنگ های ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا. با این حال، هیچ عضو سازمان مللی در چندین دهه گذشته اینچنین سازوکارهای سازمان ملل را مانند اسرائیل تضعیف نکرده است.

کشتار با هواپیماهای بدون سرنشین بر اساس مدل ایالات متحده، همانطور که اخیراً در کابل انجام شد، اکنون به یک قاعده تبدیل شده است همین طور کشتار غیرنظامیان در حملات هوایی به غزه نیز یک «قانون» است. پیشینه این اتفاق مانند سال ۲۰۲۱ و همچنین هم اکنون، انتخابات پارلمانی آینده در اسرائیل است.

این حملات رژیم اشغالگر همزمان با کمپین هایی که با دقت سازماندهی شده است علیه یهودی ستیزان ادعایی در کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی همراه است. 

به عنوان مثال، در حال حاضر یک پاپوش جدید یکی از اعضای کمیسیون پیلای، وکیل هندی میلون کوتاری، صحنه سازی شده است. 

او در مصاحبه ای با پورتال اینترنتی موندووایس در ۲۵ ژوئیه اعلام کرد که اصطلاح «آپارتاید» را که گزارشگر ویژه سازمان ملل، مایکل لینک در ماه مارس برای شرایط در سرزمین های اشغالی اسرائیل یافته بود، «ناکافی» می داند. 

او در این گفتگو پرسید که چرا اسرائیل «اصلاً عضو سازمان ملل است». در هر صورت، اسرائیل به تعهدات خود به عنوان یک کشور عضو سازمان ملل احترام نمی گذارد.

این دقیقاً ماهیت «سیاست خارجی مبتنی بر قوانین» غرب است: خودسری به جای قانون. کمیسیون پیلای با کار خود این را قابل مشاهده و ملموس می کند. این از دید غرب برای فلسطینی ها زیادی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: