پرش به محتوا

کارنامه نئولیبرالیسم و بندگی آمریکا.

کشوری ویرانه مردمی زیر شوک!
دولت جدید کلمبیا با چالش های بزرگی روبرو است: فاجعه اجتماعی و خشونت
نویسنده: فردریک اشناترر
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه مجله هفته.دولت آینده کلمبیا در حال فروپاشی است. دهه‌ها سران دولت‌های راست‌گرا تا افراطی‌راست مسئول این نابسامانی‌ها هستند که در پیوند با سرمایه‌های ملی و فراملی، حداکثر بهره‌برداری از مردم و طبیعت و طولانی‌شدن درگیری‌های مسلحانه را آگاهانه برگزیده‌اند.
در چهار سال گذشته در زمان ریاست ایوان دوکه، سلف رئیس جمهور آینده گوستاوو پترو، وضعیت بدتر هم شده است.
امروز کلمبیا تا مغز استخوان بدهکار است.
«کمیسیون موقت» تشکیل‌شده توسط پترو نیز به این موضوع اشاره کرد که اوایل هفته جاری گزارش خود را با توجه به روی کار آمدن دولت جدید یکشنبه این هفته ارائه کرد.
دانیل روخاس، یکی از مقامات کمیسیون، اعلام کرد که «سطوح بدهی و کسری بودجه» «بحرانی» است. اصلاحات مالیاتی بسیار ضروری و فوری، مانند آنچه که در حال حاضر در پارلمان مورد بحث قرار می گیرد، برای اینکه بتوانیم اصلاحات مهم را تامین مالی کنیم، بدون فوت وقت مورد نیاز است.
دوکه کسری بودجه ۵.۶ درصدی تولید ناخالص داخلی را از خود برجای می گذارد. وضعیت اقتصادی بخش بزرگی از مردم بار دیگر با اقدامات انجام شده برای مهار همه گیری کرونا به طور قابل توجهی تشدید و بدتر شده.
بر اساس آمارهای رسمی امروز ۱۵.۲ درصد از جمعیت کارکن کلمبیا بیکار هستند.
علاوه بر این، ارزش پول ملی، پزو به سرعت کاهش می یابد و هزینه های زندگی در حال افزایش است.
نرخ تورم در فروردین ماه نسبت به سال قبل ۹.۳ درصد بود.
ارقام مربوط به سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که ۳۹ درصد از ۵۱.۶ میلیون کلمبیایی در سال گذشته در فقر زندگی می کردند.
حدود ۲۰ میلیون اکنون کمتر از ۸۹ دلار آمریکا در ماه دارند.
آمارها ۶.۱ میلیون نفر غذای کافی برای گذران زندگی و تغذیه خود در اختیار ندارند.
جای تعجب نداشت که در آوریل ۲۰۲۱ یک جنبش توده ای گسترده علیه سیاست های دولت دست راستی دوکه رخ داد. برای ماه‌ها، صدها هزار نفر در سراسر کشور علیه نابرابری اجتماعی به خیابان‌ها آمدند.
دولت با وحشیگری فوق العاده ای به اعتراضات پاسخ داد.
بر اساس آمار مستند سازمان غیردولتی ایندپاز ثابت شده است که ۴۴ نفر توسط افسران پلیس در جریان به اصطلاح پارو ناسیونال (دوره بررسی از ۲۹ آوریل تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۱) کشته شده اند، ۹۶ بینایی خود را به طور جزئی یا کامل از دست داده اند. (ماکرون سلام می رساند.)
اما نه تنها در طول اعتراضات رژیم دست به خشونت زد، کلمبیا در تمامی دوران تصدی دوکه نیز با خشونت و مصونیت از مجازات دستیابی به اهداف خود را پیگیری کرد.

روز سه‌شنبه، ایندپاز آماری را منتشر کرد که نشان می‌دهد در مجموع ۹۵۷ فعال حقوق بشر و فعال محیط‌زیست بین ۷ اوت ۲۰۱۸ تا ۱ اوت ۲۰۲۲ – اکثر آنها توسط باندهای شبه‌نظامی به قتل رسیده‌اند.
علاوه بر این، ۲۶۱ جنگجوی چریکی سابق فارک نیز به قتل رسیده‌اند.
۳۱۳ کشتار با مجموع ۱۱۹۲ قربانی، ۲۲۰ نفر نیز «ناپدید»!! شده اند.
دولت آینده پترو می خواهد آن را تغییر دهد. از یک سو، خروج از دکترین ضد شورش دولت قبلی احتمالاً در این تحول محوری خواهد بود. از سوی دیگر، اجرای پیمان صلح منعقد شده در سال ۲۰۱۶ با سازمان چریکی فارک-EP است – تعهدی که دوکه آن را مورد حمله قرار داد و زیرش زد.
گروه های مسلحی که هنوز فعال هستند، مانند سازمان چریک های چپ ELN و ناراضیان فارک، نیز از مذاکرات صلح حمایت می کنند.
با این حال، چنین مواردی باید با تضمین های امنیتی لازم برای رزمندگان سابق همراه باشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: