پرش به محتوا

آغاز به کار اولین دولت چپگرا در تاریخ کلمبیا.

بوگوتا در حال و هوای شادی و سرور
کلمبیا: رئیس جمهور پترو و معاونش خانم مارکز سوگند یاد کردند. رئیس دولت وعده صلح و عدالت می دهد.

نویسنده: فردریک اشناترر
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهبوگوتا درحال و هوای جشن و سرور. به جای مراسم معمولی که برای مهمانان منتخب در نظر گرفته شده است، هزاران نفر روز یکشنبه (به وقت محلی) مراسم تحلیف گوستاوو پترو را در پایتخت کلمبیا جشن گرفتند.
علاوه بر حامیان رئیس جمهور آینده و معاون او فرانسیا مارکز، چندین رئیس دولت و نمایندگان کشورهای دیگر و «مهمانان افتخاری» از میان مردم عادی، از جمله یک فروشنده خیابانی و یک ماهیگیر، در میدان مرکزی بولیوار تجمع کردند.
این جشن به صورت زنده در سطح شهر و بسیاری از نقاط کشور از طریق رسانه ها پخش شد.
صحنه پردازی عالی بود. مارکز از خانواده ای فقیر و تنگدست، اولین معاون زن سیاه‌پوست کلمبیا، سوگند جانشینی ریاست‌جمهوری خود را تمدید کرد و قول داد برای «کلمبیایی‌هایی که از نظر تاریخی کنار گذاشته شده‌اند و صدایی ندارند» کار کند. – «تا زمانی که احترام و وقار به انسان ها به عادت تبدیل شود». پترو شمشیر مبارز آزادیخواه سیمون بولیوار را به میدان آورد که به نام قهرمان ملی نامگذاری شد، پس از آن که دولت دست راستی از تحویل آن خودداری کرده بود.
رئیس جمهور اعلام کرد: هرگز نباید شمشیر را دوباره دفن کرد، هرگز نباید دوباره آن را در گوشه ای نهاد.
فقط «وقتی در این مملکت عدالت برقرارشد» باید دوباره شمشیر در غلافش گذاشته شود.
در دهه ۱۹۸۰ پترو یکی از اعضای سازمان چریکی «ام- ۱۹» بود که شمشیر بولیوار را از دست دولت های وابسته و دی راستی خارج کردند و پس از توافق خلع سلاح آن را پس دادند.
پترو در اولین سخنرانی خود به عنوان رئیس جمهور اعلام کرد که دولتش می خواهد «به خشونت در کشور ما پایان دهد». اجرای توافقنامه صلح منعقد شده با سازمان چریکی فارک-EP در سال ۲۰۱۶ که توسط دولت قبلی در زمان ایوان دوک نقض و کنار گذاشته شد، در این امر نقش اساسی دارد.
وی همچنین از «همه گروه های مسلح خواست سلاح های خود را زمین بگذارند».

ELN سازمان چریکی که هنوز فعال است قبلاً اعلام کرده بود که برای مذاکره آماده است.

رویکرد او به صلح همچنین شامل رویگردانی از «جنگ با مواد مخدر» است که در پیوند با ایالات متحده، کشور ها را به ارتکاب جنایات سوق داده است.

در ۴۰ سال گذشته، «یک میلیون آمریکایی لاتین» کشته شده اند، و ۷۰ هزار آمریکایی «هر سال بر اثر مصرف بیش از حد» مواد مخدر جان خود را از دست داده اند، پترو برای جلوگیری از مصرف در کشورهای صنعتی کمپین خواهد کرد.
این سیاستمدارسوسیال دموکرات علاوه بر گسترش برنامه های اجتماعی و بهبود دسترسی به سیستم های آموزشی و بهداشتی، در حال برنامه ریزی برای رویگردانی از اقتصاد مبتنی بر بهره برداری از منابع طبیعی مانند نفت و گاز است.
او روز یکشنبه همچنین از «جامعه بین المللی» خواست تا با کمک مالی برای حفاظت از جنگل های انبوه از «ریه های کره زمین» محافظت کند.

برای آمریکای لاتین، تحلیف اولین رئیس جمهور چپ در تاریخ کلمبیا به معنای تقویت بلوک مترقی است.

دولت جدید همچنین اعلام کرده است که روابط دیپلماتیک خود را با همسایه ونزوئلا از سر خواهد گرفت.

در پایان ماه جولای، آلوارو لیوا، وزیر امور خارجه منصوب شده کلمبیا، به ایالت تاچیرا ونزوئلا سفر کرد تا در یک نشست کاری درباره باز کردن مرز مشترک گفتگو کند.
نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا روز یکشنبه به رئیس‌جمهور کلمبیا به مناسبت تحلیف وی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که «برادری بر اساس احترام و عشق بین مردم برقرار شود».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: