مسکو حملات به باخموت را تشدید می کند

روسیه از موفقیت های خود در دونباس خبر می دهد. گلوله باران نیروگاه های هسته ای در جنوب اوکراین

نویسنده: فردریک اشناترر

یونگه ولت

ترجمه حمید علوی

مجله هفته

این دومین بار در چند روز گذشته است که نیروگاه اتمی در جنوب اوکراین گلوله باران میشود. روز یکشنبه، مسکو و کیف یکدیگر را به گلوله باران نیروگاه اتمی زاپوریژیا در جنوب اوکراین متهم کردند. خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از اداره شهر انرژیگو گزارش داد، ارتش اوکراین یکشنبه شب یک موشک به سایت نیروگاه هسته ای شلیک کرد. از سوی دیگر آژانس اتمی اوکراین، انرگواتم روسیه را به گلوله باران سایت تحت کنترل خود متهم کرده است!. روز جمعه گذشته نیز هر دو طرف یکدیگر را مسئول گلوله باران نیروگاه هسته ای دانستند.

در همین حال، ارتش روسیه از انهدام چندین تن مهمات تحویلی به کیف توسط کشورهای ناتو خبر داد. 

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع اوکراین روز یکشنبه گفت، یک انبار با مجموع ۴۵ هزار تن مهمات در منطقه میکولایف در جنوب اوکراین مورد هدف قرار گرفت. 

پنج انبار اسلحه دیگر نیز مورد حمله قرار گرفتند، یکی از آنها در استان دونتسک در دونباس بود.

بر اساس گزارش ها، مسکو حملات خود را به ویژه در شهر باخموت در استان دونتسک افزایش می دهد. اگر باخموت و سایر شهرهای کوچکتر سقوط کنند، راه برای سربازان روسیه تا حد زیادی در جهت شهرهای بزرگ اسلوویانسک و کراماتورسک باز خواهد شد. مسکو روز یکشنبه اعلام کرد بیش از ۱۳۰ سرباز اوکراینی در حملات هوایی کشته شدند. شبه‌نظامیان «جمهوری خلق» دونتسک روز شنبه گزارش دادند که در منطقه آنها درگیری‌ها شهری جریان دارد. 

کاترینا گوباروا، نماینده مقامات شهر نوا کاخوفکا در جنوب اوکراین، شامگاه شنبه اعلام کرد که یکی از مقامات روسیه در نتیجه یک سوء قصد جان خود را از دست داده است. پیش از این خبرگزاری تاس روسیه گزارش داده بود که ویتالی گورا، معاون مدیریت شهری صبح روز شنبه در خانه خود با گلوله های به قتل رسیده است. نووآ کاخوفکا در رودخانه دنیپر در حدود ۸۰ کیلومتری شرق شهر خرسون واقع شده است.