پرش به محتوا

روسیه به اوکراین درباره تکرار فاجعه چرنوبیل هشدار داد


ترجمه مجله هفته
به گزارش ریانووستی، مسکو کیف را متهم به گلوله باران بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا با توپخانه کرده است. ساکنان خواستار ایجاد منطقه حفاظتی در اطراف نیروگاه هسته ای اشغال شده هستند. در اواخر فوریه تحت کنترل روسیه قرار گرفت اما همچنان توسط پرسنل اوکراینی اداره می شود.
روسیه از سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) خواسته است تا اوکراین را مجبور به توقف گلوله باران بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا کند.
مسکو نیروهای اوکراینی را متهم به شلیک گلوله های توپخانه ای به نیروگاه هسته ای Zaporozhskaya در منطقه جنوبی Zaporizhia در جمعه گذشته کرده است. این نیروگاه در اواخر فوریه زمانی که مسکو عملیات نظامی ویژه خود را در کشور همسایه آغاز کرد، توسط نیروهای روسی تصرف و ایمن شد. این مرکز با کارکنان اوکراینی اما تحت نظارت روسیه به کار خود ادامه می دهد.
ایگور ویشنوتسکی، یک مقام ارشد کنترل تسلیحات و منع اشاعه تسلیحات هسته ای در وزارت خارجه روسیه، هشدار داد که گلوله باران این تاسیسات می تواند رویدادی شبیه به فاجعه هسته ای چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ به وجود بیاورند.

«ما از سازمان‌های بین‌المللی به‌ویژه سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین کشورهایی که بر رژیم کی‌یف نفوذ دارند، می‌خواهیم تا فوراً گلوله باران نیروگاه هسته‌ای را متوقف کنند.»
به گفته وزارت دفاع روسیه، بخشی از تاسیسات این تاسیسات به دلیل گلوله باران از کار افتاده است.
آتش سوزی نیز در این مرکز رخ داد، اما به سرعت خاموش شد.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرد که این فقط شانسی بود گلوله های اوکراینی باعث آتش سوزی بزرگی شدند و در نتیجه یک فاجعه هسته ای احتمالی رخ نداد.

این وزارتخانه همچنین گفت که نیروهای اوکراینی شهر همجوار «انرگودار» را نیز گلوله باران کردند که باعث قطعی برق و قطعی در تامین آب شد.

این وزارتخانه از جامعه جهانی خواست اوکراین را به دلیل «اقدامات تروریسم هسته ای» محکوم کند.
در همین حال، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مدعی شد که گلوله باران این مرکز از سوی نیروهای روسی انجام شده است.
زلنسکی روز جمعه گفت: «این نه تنها دلیل دیگری برای به رسمیت شناختن روسیه به عنوان حامی تروریسم است، بلکه دلیلی برای اعمال تحریم‌های سخت علیه کل صنعت هسته‌ای روسیه است».
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و مقامات اوکراینی نیز روسیه را به استفاده از این تاسیسات به عنوان «سپر» برای حفظ جان سربازان خود متهم کردند.
«روسیه اکنون از این تأسیسات به‌عنوان یک پایگاه نظامی برای گلوله باران اوکراینی‌ها استفاده می‌کند، زیرا می‌داند که آنها نمی‌توانند و نمی‌خواهند پاسخی به حملات روس ها بدهند زیرا ممکن است به طور تصادفی به یک رآکتور یا به زباله‌های رادیواکتیو سطح بالا در اردوگاه برخورد کنند.»
این ادعا ها را بلینکن روز دوشنبه پیش از کنفرانس سازمان ملل در مورد عدم اشاعه هسته ای در نیویورک مطرح کرد. هیئت روسی در کنفرانس با انتشار بیانیه ای ادعای بلینکن را رد کرد.
«اقدامات نیروهای مسلح ما به هیچ وجه به امنیت هسته‌ای اوکراین آسیب نمی‌رساند و مانعی برای بهره‌برداری از این تاسیسات ایجاد نمی‌کند.»
رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این تأسیسات باید برای تعمیرات لازم «برای جلوگیری از یک حادثه هسته‌ای» بازرسی شود.
او گفت که وضعیت در بزرگترین تاسیسات هسته ای اروپا «کاملاً خارج از کنترل است» و از روسیه و اوکراین درخواست فوری داد تا اجازه دسترسی کارشناسان به نیروگاه هسته ای را بدهند.

گروسی افزود: «وضعیت بسیار شکننده است. هر اصل ایمنی هسته ای به هر طریقی نقض شده است و ما نمی توانیم اجازه دهیم این وضعیت ادامه یابد.»
در همین حال، ساکنان انرژی‌گودار، که در مجاورت نیروگاه هسته‌ای قرار دارد، نگران هستند که نبرد در این منطقه منجر به فاجعه شود و خواستار ایجاد منطقه حفاظتی ۲۰ کیلومتری در اطراف نیروگاه شده اند.
آنها از نیروهای اوکراینی و روسیه خواستند از درگیری در اطراف نیروگاه برق خودداری کنند.

حمله دیگری در منطقه Zaporizhia در روز جمعه به یک انبار غلات انجام شد که گفته می شود راکت به آنجا اصابت کرده است.
اکنون بیش از ۳۰۰ تن غلات و بذر ذخیره شده در زیر آوار مانده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: