پرش به محتوا

دستگیری گزارشگر معروف روس در کوزوو.


گزارشگر روسی در کوزوو دستگیر شد – ظاهراً برای ملادله شهروندان آمریکایی.

در شب ۷ اوت، مشخص شد که داریا اسلامووا، روزنامه نگار روسی در کوزوو دستگیر شده است. مقامات کوزوو آنها را به جاسوسی متهم کردند. اندکی بعد آزاد شد و از کشور اخراج شد.
روزنامه روسی کومسومولسکایا پراودا گزارش داد که داریا اسلامووا خبرنگار جنگی آن در شب ۷ اوت در مرز کوزوو دستگیر شد. او متهم به دست داشتن در جنگ اوکراین و کار برای سرویس مخفی روسیه شده است.
به گزارش روزنامه کومرسانت، خلال سوچلا، وزیر کشور کوزوو، اندکی پس از دستگیری این روزنامه نگار در صفحه فیس بوک خود گفت:

«داریا اسلاموا امروز در یک گذرگاه مرزی در شمال دستگیر شد. چندین کشور ثابت کرده اند که او برای اطلاعات نظامی روسیه جاسوسی می کرد و به عنوان روزنامه نگار مخفیانه کار می کرد. او همچنین در خصومت‌ها در اوکراین شرکت داشت و اشغال اوکراین توسط روسیه را تبلیغ می‌کرده است.»

مشخص نشده است که کدام کشورها شواهدی مبنی بر دخالت این روزنامه نگار در فعالیت های جاسوسی دارند و هیچ مدرکی نیز ارائه نشده است.

ولورا چیتاکو، سفیر سابق کوزوو کشوری که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است در ایالات متحده نیز در شبکه های اجتماعی به نقل از Life.ru صحبت کرد. او نوشت:

«داریا اسلاموا امروز در تلاش برای عبور از مرز صربستان به کوزوو دستگیر شد. او یک کیف کش پوتین و یک مبلغ روسی است. لازم نیست یک افسر اطلاعاتی باشید تا هدف «سفر» او را بفهمید. اسلامووا اکنون در بازداشت مقامات کوزوو است. »
صبح روزنامه کومسومولسکایا پراودا گزارش داد که این روزنامه نگار با آنها تماس گرفته است. به گفته وی، او توسط مقامات کوزوو آزاد شد. او سپس با ابتکار خود سوار اتوبوسی شده که او را به سمت مرز صربستان برده است.

اسلاموا به کومسومولسکایا پراودا گفت: «ساعت چهار صبح به مرز رسیدم. مرزبانان صربستان نیز از من بازجویی کردند. آنها می خواستند بدانند که چرا من مهر اخراج ندارم.»

به گزارش این روزنامه، اسلامووا پس از دستگیری در کوزوو گفت که به او گفته شده است که آنها میخواهند او با یک آمریکایی مبادله کنند و یا اینکه او را به اوکراین تحویل تحویل میدهند. این روزنامه می نویسد:

این بازجویی ساعت ها به طول انجامید. از داریا پرسیده شد که آیا با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرده است، چرا از مولداوی اخراج شده است، آیا در اوکراین کار کرده است و آیا مارین لوپن را دیده است یا خیر. این روزنامه نگار همچنین دائماً با سؤالاتی در مورد عملیات ویژه روسیه در اوکراین و اینکه چه کسی برنده خواهد شد، مواجه بود. داریا به صراحت پاسخ داد که ارتش روسیه پیروز خواهد شد.

«در طول بازجویی، اسلامووا برای چند ساعت اجازه تکان خوردن و یا ترک صندلی خود را نداشت. سوال اصلی این بود که آیا این روزنامه نگار برای سرویس های مخفی روسیه کار می کرد یا خیر. داریا پاسخ داد که او این کار را نکرده است.»
اسلاموا به عنوان خبرنگار جنگی نامی بهم زده است. به گزارش کومسومولسکایا پراودا، او قبلاً تقریباً از «همه مناطق بحرانی جهان» بازدید کرده است: چچن، قره باغ کوهستانی، آبخازیا، اوستیا، تاجیکستان، یوگسلاوی، مصر، افغانستان، رواندا، مالی، کامبوج، سوریه و کردستان. در سال ۲۰۰۳ او تنها روزنامه نگاری بود که توانست با صدام حسین مصاحبه کند. داریا در اوایل سال ۲۰۱۱ چهار بار در جریان یک سفر کاری به مصر دستگیر شد.

همانطور که کومسومولسکایا پراودا، بیشتر توضیح داد، این روزنامه نگار از طرف این روزنامه در صربستان بود – او قرار بود گزارش ویژه ای در مورد تشدید درگیری بین صربستان و کوزوو بنویسد. به نوشته این روزنامه، یکی از محورهای این درگیری، صومعه های ارتدکس در کوزوو بود.

تحولات جدید:

دی‌پی‌ای بعدازظهر امروز گزارش داد که مقامات کوزوو، داریا اسلاموا، روزنامه‌نگار روسی را که نزدیک به کرملین است، از این کشور اخراج کرده‌اند. وزیر کشور کوزوو، خلال سوکلا، در صفحه فیسبوک خود نوشت که اسلامووا را فردی نامطلوب اعلام کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: