پرش به محتوا

جنایت تحریک آمیز اسرائیل.

حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه: ده کشته و بیش از ۵۰ زخمی

راشاتودی – ترجمه مجله هفته

فلسطینیان اعلام کردند که در حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه دست کم ۱۰ نفر از جمله یک شبه نظامی ارشد و یک دختر ۵ ساله کشته و ۵۵ نفر زخمی شدند. اسرائیل گفت که این یک حمله پیشگیرانه بوده و به یک «تهدید قریب الوقوع» پاسخ داده است.

اسرائیل روز جمعه یک سلسله حملات هوایی به نوار غزه انجام داد و چندین نفر از جمله تیسیر الجعبری، فرمانده گردان های قدس که شاخه نظامی سازمان جهاد اسلامی است، کشته شدند. اسرائیل گفت که حملات این گروه شبه‌نظامی را هدف قرار می‌دهد و به بهانه «تهدید قریب‌الوقوع» پس از دستگیری یک شبه‌نظامی ارشد در کرانه باختری اشغالی در اوایل هفته، دست به این حمله زده است.
به گفته وزارت بهداشت فلسطین در غزه، حداقل ۱۰ نفر از جمله الجعبری و یک دختر پنج ساله کشته شدند.
این مقام مشخص نکرد که سایر قربانیان ستیزه جو بودند یا غیرنظامی.
دست کم ۵۵ نفر در حملات اسرائیل زخمی شدند و در بیمارستان ها مداوا شدند.
این حملات می‌تواند جرقه جنگ دیگری را در منطقه تحت کنترل گروه اسلامی شبه‌نظامی حماس و محل زندگی حدود ۲ میلیون فلسطینی ایجاد کند.
ترور یک جنگنده ارشد می تواند باعث شلیک موشک از غزه شود و دو طرف را به جنگ نزدیک کند.

ژائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل در بیانیه ای گفت: «دولت اسرائیل اجازه نخواهد داد که سازمان های تروریستی در نوار غزه دستور کار منطقه مجاور را تنظیم کنند و شهروندان اسرائیل را تهدید کنند.»
هر کسی که می خواهد به اسرائیل آسیب برساند باید بداند: ما شما را پیدا خواهیم کرد.
لاپید پیش از انتخابات نوامبر به عنوان سرپرست نخست وزیری انتخاب شد و امیدوار است آن را حفظ کند.
او تجربه دیپلماسی دارد و به عنوان وزیر خارجه در دولت مستعفی خدمت کرده است، اما تخصص امنیتی او کمتر مورد آزمایش قرار گرفته است.
جهاد اسلامی تایید کرد که تیسیر الجعبری فرمانده وی در شمال نوار غزه، در میان کشته شدگان است.
او جانشین مبارز دیگری بود که در یک حمله هوایی در سال ۲۰۱۹ کشته شد.
چند صد نفر در بیرون سردخانه بیمارستان شفا در شهر غزه تجمع کردند.
عده ای برای شناسایی اقوام وارد شدند و بعد گریه کردند بیرون.
یکی با اشاره به افشاگران فلسطینی که با اسرائیل کار می کنند فریاد زد: «خدا از جاسوسان انتقام بگیرد.»
سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که این حملات در پاسخ به «تهدید قریب الوقوع» دو گروه شبه نظامی مسلح به موشک های ضد تانک انجام شده است.
این سخنگوی که خواست نامش فاش نشود به خبرنگاران گفت که الجباری هدف قرار گرفته است. بر اساس اطلاعات، او مسئول «چند حمله» به اسرائیل بوده است.
افزایش سطح امنیتی روز جمعه برای مناطق اسرائیلی در اطراف نوار ساحلی اعلام شد.
ارتش «وضعیت ویژه» را در جبهه داخلی با تعطیلی مدارس و محدودیت برای سایر فعالیت ها در جوامع در ۸۰ کیلومتری مرز اعلام کرد. حملات اسرائیل تا عصر ادامه یافت.
اسرائیل اوایل هفته در پی دستگیری رهبر جهاد اسلامی در کرانه باختری اشغالی در روز دوشنبه، جاده‌های اطراف نوار غزه را بست و نیروهای کمکی را برای آماده‌سازی برای حمله انتقامی به مرز فرستاد.
یکی از اعضای این گروه در درگیری میان نظامیان اسرائیلی و شبه نظامیان فلسطینی کشته شد.
اسرائیل و حماس در ۱۵ سال از زمانی که این گروه شبه نظامی قدرت را در نوار ساحلی از دست نیروهای رقیب فلسطینی به دست گرفت، چهار جنگ و چندین درگیری جزئی با یکدیگر داشته اند.
آخرین جنگ تمام عیار در می ۲۰۲۱ اتفاق افتاد. تنش ها در اوایل سال جاری پس از سیل حملات در داخل اسرائیل، عملیات نظامی تقریباً روزانه در کرانه باختری و درگیری ها در یک مکان مقدس در اورشلیم دوباره افزایش یافت.
زیاد النخاله، رهبر جهاد اسلامی به شبکه تلویزیونی المیادین گفت: «مبارزان مقاومت فلسطین باید برای مقابله با این تجاوز در کنار هم بایستند».
او گفت «هیچ خط قرمزی وجود نخواهد داشت» و او اسرائیل را مسئول خشونت دانست.
فوزی برهوم سخنگوی حماس گفت: دشمن اسرائیلی که تشدید تنش علیه نوار غزه را آغاز کرد و جنایت جدیدی مرتکب شد، باید تاوان آن را بپردازد و مسئولیت کامل آن را بر عهده بگیرد.
غازی حمد، یکی از مقامات ارشد حماس، حمله اخیر را «جنایتی وحشیانه، کشتار مردم ما توسط اشغالگران اسرائیل» خواند.
حمد به الجزیره گفت که این حملات «توجیهی ندارد» و افزود که گروه های فلسطینی حق دارند از خود دفاع کنند و از مردم خود «حمایت» کنند.
به گفته وی، جناح ها در نوار غزه «هماهنگی خوبی» را حفظ کرده اند و به دنبال «بهترین گزینه برای مردم فلسطین» هستند.
حمد گفت: «من فکر می‌کنم اسرائیل علاقه‌ای به میانجی‌گری ندارد… جایی برای میانجی‌گری وجود ندارد، جایی برای گفت‌وگوهای صلح‌آمیز نیست». «مردم ما منتظر هستند تا مقاومت فلسطین تصمیم بگیرد و انتقام بگیرد.»

جهاد اسلامی یک سازمان کوچکتر از حماس است و مشخص نیست که حماس چقدر بر جهاد اسلامی کنترل دارد. اما اسرائیل حماس را مسئول تمام حملاتی می داند که از نوار غزه سرچشمه می گیرد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه از شهرک های یهودی نشین نزدیک نوار غزه بازدید کرد و گفت که مقامات در حال آماده سازی «اقداماتی هستند که مانع تهدید این مناطق شوند از سوی فلسطینیان شوند.»

اسرائیل و مصر از زمان به قدرت رسیدن حماس در سال ۲۰۰۷ محاصره شدید این منطقه را حفظ کرده اند. به ادعای اسرائیل، محاصره برای جلوگیری از گسترش توان نظامی حماس ضروری است، در حالی که منتقدان بین المللی این سیاست را مجازات دسته جمعی بی هدف ساکنان غزه می دانند. حدود دو میلیون نفر در نوار غزه در شرایط بسیار غیر انسانی و بدی زندگی می کنند.
محمد ابو سلمیه، مدیر بیمارستان شیفا، بزرگترین بیمارستان در نوار غزه، گفت که بیمارستان‌ها پس از اعمال قرنطینه کامل در نوار غزه در اوایل هفته توسط اسرائیل، با کمبود مواجه شدند. او گفت که به اندازه کافی آذوقه و داروهای ضروری وجود دارد تا بیمارستان ها به مدت پنج روز در زمان های عادی تامین شوند، اما با دور جدید درگیری ها «هر لحظه ممکن است حتی آنها نیز تمام شوند».
اسرائیل تحویل سوخت مورد انتظار برای تنها نیروگاه برق نوار غزه را لغو کرد که در صورت نرسیدن سوخت به منطقه، قرار بود اوایل روز شنبه تعطیل شود. حتی زمانی که نیروگاه با ظرفیت کامل کار می کند، ساکنان نوار غزه مجبورند هر روز چند ساعت قطعی برق را در نظر بگیرند.
قطر حملات اخیر اسرائیل به نوار غزه را محکوم کرد.
وزارت خارجه قطر در بیانیه ای اعلام کرد: ما تاکید می کنیم که جامعه بین المللی باید فورا برای پایان دادن به حملات مکرر اشغالگران به غیرنظامیان اقدام کند.
«ما مجدداً موضع خود را در مورد عدالت آرمان فلسطین و حقوق مشروع مردم فلسطین اعلام می کنیم.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: