پرش به محتوا

سپر انسانی و جنایت علیه غیر نظامیان

عفو بین‌الملل: ارتش اوکراین قوانین بین‌المللی بشردوستانه را نقض می‌کند
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهسازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل (AI) ارتش اوکراین را متهم کرد که غیرنظامیان را با تاکتیک‌های نظامی خود به خطر می‌اندازد.
جانین اولمانسیک، کارشناس اروپا و آسیای مرکزی در عفو بین‌الملل روز پنجشنبه، با اشاره به تحقیقات این سازمان غیردولتی در منطقه جنگی، گفت که سربازان «مکرراً در مرکز مناطق مسکونی دست به عملیات نظامی تحریک آمیز می زنند.»
اقدامات اوکراین «نقض قوانین بین المللی بشردوستانه» است که آنرا نمی توان با «جنگ تجاوزکارانه روسیه، که قوانین بین المللی را نقض می کند» توجیه کرد.

کارشناسان عفو بین‌الملل شواهدی در مناطق اطراف میکولایف در جنوب اوکراین و همچنین در نزدیکی خارکف و دونباس بین آوریل تا ژوئن یافتند که نشان می‌دهد نیروهای اوکراینی از داخل مناطق مسکونی دست به تیراندازی می زنند و پست های نظامی را در ۱۹ شهر و شهرک از جمله در مدارس و بیمارستان ها مستقر کردند. (قصد اوکراین تحریک روسیه و جمهوری های دونباس به پاسخگویی به آتش گشایی است تا بدین وسیله روسیه را متهم به کشتن غیر نظامیان و جنایت علیه بشریت کنند. – مترجم)
عفو بین الملل به نقل از یکی از ساکنان محلی گفت: ما اجازه نداریم در تصمیمات ارتش دخالتی داشته باشیم، اما بهای آن را می پردازیم.
این سازمان اعلام کرد که تاکتیک‌های دفاعی اوکراین «به هیچ وجه» «حملات بی‌رویه بسیاری از سوی ارتش روسیه با تلفات غیرنظامیان» را توجیه نمی‌کند.
این سازمان غیردولتی حملات روسیه را «جنایت جنگی» توصیف کرد. با این حال، این دست ارتش اوکراین را از عدم «تعهد خود برای رعایت مقررات حقوقی بین المللی» باز نمی‌گذارد.
آگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل گفت که سازمان عفو بین‌الملل «الگوی» ارتش اوکراین را برای به خطر انداختن جان و زندگی غیرنظامیان و نقض قوانین نظامی را با این گزارش مستند کرده است.

بر اساس این گزارش، اکثر عملیات های که در مناطق مسکونی انجام شده اند دارای دارای مکان های جایگزین احتمالی بودند که می توانستند جان و خانه و کاشانه غیر نظامیان را به خطر نیندازد – مانند پایگاه های نظامی یا مناطق پر از درخت و غیر مسکونی.
علاوه بر این، سربازان اوکراینی با اینکه عملیات خود را در مناطق مسکونی انجام داده اند، اما دستور تخلیه غیرنظامیان را صادر نکردند، حتی اگر آنها به همین دلیل در معرض حملات تلافی جویانه روسیه بودند.
به گزارش عفو بین الملل، در ۲۹ ژوئیه، وزارت دفاع اوکراین خواستار اظهار نظر در مورد این اتهامات شد.
با این حال، تا زمانی که این اطلاعیه در روز پنجشنبه منتشر شد، هیچ پاسخی تا بحال از وزارت دفاع اوکراین دریافت نشده است. (AFP/jW)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: