پرش به محتوا

حقایق ناخوشایند: عفو بین الملل و اوکراین.

ترجمه مجله هفته.

حقایق ناخوشایند: زلنسکی عفو بین الملل را حامی تروریسم می خواند.

زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، عفو بین الملل را به حمایت از تروریسم متهم کرد. مناسبت این موضع گیری رادیکال گزارش سازمان حقوق بشر در مورد نقض قوانین بین المللی جنگ توسط نیروهای مسلح اوکراین است.

رسانه‌های اوکراینی گزارش دادند که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور این کشور پس از خواندن گزارش سازمان بین‌المللی حقوق بشر عفو بین‌الملل درباره اقدامات نیروهای مسلح اوکراین عصبانی شده است. بر اساس این سند، ارتش اوکراین بارها به وضوح قوانین بین المللی جنگ را نقض کرده است.

به گفته زلنسکی، عفو بین‌الملل تلاش می‌کند روسیه را «بی گناه» جلوه دهد و از بدین ترتیب این سازمان از «مظاهر تروریسم» حمایت می‌کند. او گزارش عفو بین‌الملل را تلاشی برای «انتقال مسئولیت از متجاوز به قربانی» توصیف کرد. زلنسکی توضیح داد:

«اگر کسی شکایتی را ارائه کند که در آن قربانی و مهاجم به نوعی شبیه به هم هستند، اگر برخی از داده‌های مربوط به قربانی تجزیه و تحلیل شود و روی آن متمرکز شود و آنچه مهاجم در آن زمان انجام می‌داد نادیده گرفته شود، این امر قابل تحمل نیست.»

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین نیز به اتهامات سازمان عفو بین الملل علیه نیروهای مسلح اوکراین پاسخ داد. او در توییتر نوشت:

«امروز مسکو در تلاش است تا با استفاده از کل شبکه عوامل نفوذی خود، نیروهای مسلح اوکراین را در چشم جامعه غربی بدنام کند و در تامین تسلیحات برای اوکراین اختلال ایجاد کند. شرم آور است که سازمانی مانند عفو بین الملل در این کمپین اطلاعات نادرست و تبلیغاتی دست داشته باشد.»
پودولیاک همچنین گفت که تنها روسیه تهدیدی برای اوکراین است، در حالی که نیروهای مسلح اوکراین می خواهند از این کشور و خانواده های ساکن در آنجا محافظت کنند.
مشاور زلنسکی توضیح داد که اوکراین در حال تخلیه جمعیت از شهرها در خط مقدم است. دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین نیز از این گزارش انتقاد کرد.
او عفو بین‌الملل را به ایجاد سر هم بندی «واقعیت نادرست» متهم کرد که در آن «همه در وقایع ها به بک اندازه مسئول هستند».
در عوض، او استدلال کرد که سازمان عفو بین الملل باید صرفاً بر روی تخلفات ادعایی روسیه تمرکز کند و به نیروهای نظامی اوکراین کاری نداشته باشد.
نتیجه گیری عفو بین الملل که باعث خشم رهبر اوکراین شد این بود که نیروهای مسلح اوکراین عمداً با استقرار تجهیزات نظامی در نزدیکی مدارس و بیمارستان ها غیرنظامیان را به خطر می اندازند.
اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین الملل تاکید کرد:
«ما با گزارشمان توانسته ایم ثابت کنیم که نیروهای اوکراینی در حین عملیات در مناطق پرجمعیت، جان و زندگی غیرنظامیان را به خطر انداخته و قوانین بین‌المللی جنگ را نقض کرده‌اند.»
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز به گزارش تخلفات نیروهای مسلح اوکراین واکنش نشان داد. او گفت که روسیه به طور مداوم در مورد موارد ذکر شده در گزارش که در آن غیرنظامیان برای دستیابی به اهداف نظامی مورد سوء استفاده قرار می گیرند، اطلاع رسانی کرده است.
وزارت دفاع روسیه نیز بارها به استفاده از زیرساخت های پزشکی توسط نیروهای مسلح اوکراین و استقرار سلاح در نزدیکی موسسات آموزشی اشاره کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: