پرش به محتوا

آمریکا مسئول تخریب صلح در تایوان است

طرف آمریکایی تمام عواقب تخریب صلح و ثبات تنگه تایوان را متحمل خواهد شد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، با نادیده گرفتن مخالفت قاطعانه و مراتب اعتراض جدی چین، در روز دوم اگوست وارد تایوان شد. این یک تحریک سیاسی بزرگ برای تشدید مبادلات رسمی بین ایالات متحده و تایوان است و اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و ایالات متحده را به طور جدی نقض می کند، اساس سیاسی روابط چین و ایالات متحده را به شدت تخریب و به شدت به حق حاکمیت و تمامیت ارضی  چین تجاوز کرده است. ماهیت سفر پلوسی بسیار شرورانه است و پیامد آن بسیار زیاد خواهد بود. این یک بار دیگر نشان می‌دهد که برخی از سیاستبازان آمریکایی که از نیروهای جدایی‌طلب تایوان حمایت می‌کنند، بزرگ ترین نابودکننده صلح در سراسر تنگه تایوان و صلح و ثبات جهانی هستند. چین تمام اقدامات را برای حفظ حق حاکمیت و تمامیت ارضی در پیش خواهد گرفت.

مساله تایوان به منافع اصلی چین مربوط می شود. در اعلامیه قاهره در سال 1943 و اعلامیه پوتسدام در سال 1945 به وضوح بیان شد که جامعه بین المللی هیچ مناقشه ای بر سر حاکمیت ارضی چین بر تایوان ندارد. سه بیانیه مشترک در مورد برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و ایالات متحده به وضوح تصریح می کند که ایالات متحده این را به رسمیت می شناسد که تنها یک چین در جهان وجود دارد، تایوان بخشی از چین است و دولت جمهوری خلق چین  تنها دولت قانونی چین است.

پلوسی به عنوان فرد شماره 3 در  ایالات متحده، ممکن نیست با موضوع مزبور آشنا نباشد؛ اما در نهایت این ریسک را پذیرفت که نشان می دهد منافع خودخواهانه سیاسی او را پیش برده و تاثیر عظیمی که این رفتار مخاطره آمیز و تحریک آمیز بر روابط چین و آمریکا، امنیت منطقه ای و خود ایالات متحده داشته است را کاملا نادیده گرفته است. این موضوع جامعه بین‌الملل را روشن‌تر کرد که دلیل اساسی تشدید تنش‌ها در تنگه تایوان این است که مقامات تایوان بارها سعی کرده‌اند «به ایالات متحده برای تجزیه طلبی تکیه کنند» در حالی که برخی افراد در ایالات متحده قصد دارند با سوء استفاده از تایوان  چین را مهار کنند.

البته روشن است که اصرار پلوسی برای سفر به تایوان در واقع اهمیت دادن به  تایوان نیست، بلکه هدف سیاسی مشخصی دارد. از یک سو، با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده، پلوسی در تلاش است تا منافع اصلی چین را به چالش بکشد تا برای حزب دموکرات که در انتخابات با فشارهای سنگینی رو به روست رای جمع کند.از سوی دیگر می خواهد با این اقدام در بیوگرافی سیاسی خود چیزی داشته باشد.

مردم تایوان بزرگ ترین قربانیان این حادثه هستند. اکنون آن چه پلوسی باید بیشتر در نظر بگیرد این است که چگونه پیامدهای جدی این ماجراجویی سیاسی را برای ایالات متحده توضیح دهد. زمانی که سفر پلوسی منافع اصلی چین را به چالش می کشد، اساس همکاری چین و آمریکا کجا خواهد بود؟

رفتار ماجراجویانه سیاسی پلوسی تنش در تنگه تایوان را تشدید کرده، بر صلح و ثبات منطقه آسیا و اقیانوس آرام تاثیر گذاشته است و از سویی سبب شده که جهان چهره واقعی طرف آمریکایی را ببیند که دیگران را قربانی خودخواهی های خود می کند. چنین عهدشکنی و یک بام و دو هوایی،  تنها اعتبار بین‌المللی ایالات متحده را از بین می‌برد و به زوال سلطه و هژمونی آمریکا سرعت می‌بخشد.

سفر این بار پلوسی نمی تواند واقعیت تاریخی و حقوقی تعلق تایوان به چین را تغییر دهد و نمی تواند روند تاریخی وحدت کامل چین را متوقف سازد. هر نیرو یا هر شخصی که بخواهد در مساله  تایوان با آتش بازی کند، خود را می سوزاند!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: