پرش به محتوا

پلوسی برگرد به خونه!

پلوسی برگرد به خونه!

بازی با آتش: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا علیرغم هشدارهای پکن از تایوان بازدید کرد

نوشته ماتیاس ایستوان کوهلر

منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه سیما صابری

واشنگتن، جمهوری خلق چین را به چالش می کشد: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا عصر سه شنبه (به وقت محلی) برای بازدید از استان جدا شده چین تایوان وارد تایپه شد. این سفر از پیش اعلام نشده ماه هاست که موضوعی بحث برانگیز بین واشنگتن و پکن بوده است. 

«جمهوری خلق چین بارها هشدار داده بود که ایالات متحده «با آتش بازی می کند». 

همانطور که خبرگزاری آسوشیتدپرس در آن زمان گزارش داد، جوزف بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در ۲۰ ژوئیه گفت که ارتش آمریکا معتقد است که در حال حاضر سفر پلوسی به تایوان «ایده خوبی نیست». 

به طور رسمی، ایالات متحده – و همچنین سازمان ملل متحد، آلمان یا اتحادیه اروپا – به اصطلاح سیاست چین واحد را می پذیرند. 

با محاسبه این سفر غیرمجاز پلوسی که مورد تایید پکن قرار نگرفته است  – این سومین مقام عالی در ایالات متحده است که به این استان چین سفر میکند- در قرارداد ۱۹۷۸ بین دو کشور در مورد برقراری روابط دیپلماتیک که در آن جمهوری خلق چین به عنوان تنها نماینده قانونی به رسمیت شناخته شده است. 

تنش‌ها در منطقه قبلاً افزایش یافته بود: ارتش آزادیبخش خلق چین مانورهایی برگزار کرد و مناطق دریایی را به همین دلیل مسدود کرد. 

از جمله، دو ناو هواپیمابر «لیائونینگ» و «شاندونگ» در روزهای یکشنبه و دوشنبه بنادر خود را ترک کردند. 

تصاویری از پرواز هواپیماهای جنگی در مسیر دریایی تنگه تایوان روز سه شنبه در تلویزیون چین پخش شد. 

به گزارش خبرگزاری سی ان آ، ارتش تایوان نیز روز سه شنبه آمادگی عملیاتی خود را افزایش داد. 

نیروهای مسلح آمریکا نیز فعال شدند. خبرگزاری رویترز گزارش داد، چهار ناو جنگی آمریکا از جمله ناو هواپیمابر یو اس اس رونالد ریگان برای «عملیات معمول» در آب های شرق تایوان مستقر شده اند.مقامات تایوان پیشاپیش خود را بشدت در خفا نگه داشته بودند. 

به گزارش CNA، «وزارت امور خارجه» روز سه شنبه گفت که هیچ اطلاعی در مورد بازدید پلوسی ندارد. بر اساس گزارش‌های رسانه‌های تایوانی در روز سه‌شنبه، مقامات این کشور مدت زمان نامشخصی قبلاً دعوت پلوسی را به دلیل نگرانی‌های امنیتی پس گرفتند. آنها سپس در برابر فشار روسای مجلس نمایندگان آمریکا سر تعظیم فرود آوردند.  

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «آمریکا ابتدا دست به اقدام تحریک آمیز زده و باعث تشدید تنش بین تنگه شد.» 

ایالات متحده باید مسئولیت کامل این را کار بپذیرد.» رسانه های چینی در مورد واکنش های احتمالی پکن در اینمورد دست بع حدس و گمان می زنند. 

این حدسیات شامل حملات به اهداف نظامی در تایوان و یا تصویب «قوانین اتحاد مجدد ملی» جدید است. 

 واکنش هایی هم از مسکو منتشر شده است.به گزارش خبرگزاری تاس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه روز سه‌شنبه گفت: «هر چیزی که مربوط به این سفر و سفر احتمالی پلوسی به تایوان اتفاق بیفتد طبیعتاً حاوی یک نکته بسیار تحریک‌آمیز است». 

«ما می خواهیم یک بار دیگر تاکید کنیم که در همبستگی مطلق با چین هستیم.»

در همین حال در تایپه نیز تظاهراتی برگزار شد. گروه های مختلفی مقابل هتل محل اقامت پلوسی تجمع کرده بودند که طبق گزارش قرار است او شب را در آنجا سپری کند. او تا چهارشنبه این هفته با سیاستمداران استان جدا شده چین دیدار نخواهد کرد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: