پرش به محتوا

مجمع جهانی مجازی از احزاب مارکسیست

بحران سرمایه داری
«سرزندگی جدید مارکسیسم»
حزب کمونیست چین یک مجمع جهانی مجازی از احزاب مارکسیست برگزار کرد
نوشته آرنولد شولتسل
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهدر ۲۸ ژوئیه، حزب کمونیست جمهوری خلق چین یک انجمن مجازی با احزاب مارکسیستی از سراسر جهان، از جمله حزب کمونیست آلمان برگزار کرد.
مناسبت برگزاری مجمع، تدارک بیستمین کنگره حزب کمونیست جمهوری خلق چین بود که برای نیمه دوم سال برنامه ریزی شده بود.
موضوع کنفرانس «انطباق مارکسیسم با شرایط و زمانه ملی قرن بیست و یکم» بود. بیش از ۳۰۰ نماینده از حدود ۱۰۰ حزب از حدود ۷۰ کشور این دعوت را پذیرفتند.

رئیس دولت و رهبر حزب چین، شی جین پینگ، همتایان وی از ویتنام، نگوین فو ترونگ، کوبا، میگل دیاز کانل، و همچنین رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، گنادی زیوگانوف، جلسه را با خوش آمدگویی آغاز کردند.
شی گفت که مارکسیسم در قرن بیست و یکم سرزندگی تازه ای از خود نشان می دهد و از همه احزاب مارکسیست خواست که نظریه خود را بهتر با شرایط ملی تطبیق دهند.
تغییرات گسترده ای در حال حاضر در سرتاسر جهان به سرعت در حال وقوع است که در یک قرن گذشته دیده نشده است و بشریت بار دیگر در یک دوراهی تاریخ قرار گرفته است.
نگوین فو ترونگ اشاره کرد که مارکسیسم-لنینیسم و تفکر هوشی مین پایه و ستون ایدئولوژیک حزب کمونیست ویتنام در ۹۰ سال گذشته بوده است.

او حزب کمونیست چین و جمهوری خلق چین را به خاطر دستاوردهای چشمگیرشان در ساختن سوسیالیسم، از جمله کاربرد نوآورانه مارکسیسم-لنینیسم، تحسین کرد.

دیاز کانل تأکید کرد که مارکسیسم از زمان پیدایش خود، زیربنای علمی مبارزات طبقاتی پرولتاریای نوپای هر کشور و طبقه کارگر بین المللی را فراهم کرده است. در مواجهه با تحولات اجتماعی مداوم، مارکسیسم توانسته با توسعه خود و گسترش چشم انداز خود در مورد موضوع انقلاب بدون هیچ جزمی خود را گسترش پهد.
در کوبا، مارکسیسم با بهترین سنت انقلابی ملی، که خوزه مارتی و فیدل کاسترو نمایندگان اصلی آن بودند، ادغام شده بود.

دیاز کانل اظهار داشت: ما قویاً معتقدیم که سوسیالیسم تنها راه توسعه با عدالت اجتماعی است – مارکسیسم به عنوان غلبه خلاقانه بر سرمایه داری، غیرعقلانی بودن ناپایدار آن و ارزش های حاکم بر آن.
امروز، چین یک نقطه مرجع سیاسی و اقتصادی الهام بخش در سراسر جهان است. واقعیت دنیای امروز تأیید می‌کند که «برای ما احزاب مارکسیست برای رویارویی با چالش‌های بزرگی که پیش رو داریم، متحد شویم.» تنها وحدت در تنوع، پیروزی ما را تضمین می کند.»
همچنین زیوگانف خاطرنشان کرد که «بحران سیستمیک سرمایه داری در حال تعمیق است.» تجاوز فزاینده امپریالیست ها کل کره زمین را تهدید می کند. بنابراین، گسترش گفت‌وگو بین احزاب مارکسیست و تقویت همبستگی در عمل اهمیت ویژه‌ای دارد. منطق رویدادها به طور قانع‌کننده‌ای ثابت می‌کند که «چین سوسیالیستی به لوکوموتیو پیشرفت و ستاره‌ای هدایت‌کننده برای بشریت تبدیل شده است. در واقع، تجربه چین اهمیت جهانی پیدا کرده است.»

زیوگانف سپس توضیح داد:»ویتنام، کوبا، جمهوری دموکراتیک خلق کره و لائوس نقش مهمی در کسب تجربه پیشرفت اجتماعی ایفا کرده اند.
بلاروس، ونزوئلا، آفریقای جنوبی، نیکاراگوئه و سایر کشورها کار مهمی در تأیید اصول توسعه حاکمیتی انجام می دهند.
مشارکت استراتژیک روسیه و چین در حال تعمیق است. (…) همکاری در سازمان همکاری شانگهای (SCO) و کشورهای بریکس موثر است. این برای کل جهان اهمیت زیادی دارد.»
تجربه غم انگیز اتحاد جماهیر شوروی نشان داده بود که از بین رفتن رهبری حزب کمونیست به ناچار جامعه را در هرج و مرج فرو می برد و به احیای سرمایه داری می انجامد.
در این راستا، حزب کمونیست فدراسیون روسیه از تلاش‌های حزب کمونیست جمهوری خلق چین برای «حفظ، تقویت و بهبود نظام رهبری حزب در همه سطوح» قدردانی می‌کند.
در مواجهه با تنش‌ها و تهدیدهای نظامی فزاینده، «بخش بزرگی از کره زمین فرصتی بی‌نظیر برای زندگی مسالمت‌آمیز و توسعه هماهنگ در مفهوم سرنوشت مشترک بشریت می‌بیند».
دستیابی به این هدف، ساختن جهانی جدید و عادلانه مبتنی بر احترام به حاکمیت همه کشورها و احترام به فرهنگ همه مردمان را ممکن می سازد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: