پرش به محتوا

روسیه: در مناقشه کوزوو بطور کامل از بلگراد حمایت میکنیم.

زاخارووا: اقدامات تحریک آمیز را متوقف کنید و به حقوق قومی صرب های در کوزوو احترام بگذارید.

ترجمه مجله هفته

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که دولت در پریشتینا عمدا شرایط را بدتر می کند تا سناریوی کاربرد خشونت را آغاز کند.
به گفته وی، این تحول وقایع گواهی بر «شکست ماموریت میانجیگری اتحادیه اروپا» است.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مورد تحولات اخیر در کوزوو اظهار داشت: دولت پریشتینا و حامیان آن در بروکسل و واشنگتن باید دست از تحریکات خود بردارند و به حقوق قومی صرب‌های در کوزوو احترام بگذارند.
تنش ها در شمال کوزوو که اکثراً صرب نشین هستند، پس از اعلام مقامات کوزوو مبنی بر صدور اسناد موقت برای مسافرانی که از صربستان می آیند و از ماه اوت پلاک های صربستان را با پلاک های کوزوو جایگزین می کنند، تشدید شد.
در نتیجه، صرب های میلیتانت سنگرهایی برپا کردند. پلیس پریشتینا اواخر عصر یکشنبه اعلام کرد افراد ناشناس نیز به سمت افسران پلیس کوزوو تیراندازی کردند، اما به کسی آسیب نرسید.
دوشنبه شب، مقامات کوزوو تصمیم گرفتند که مقررات جدید را تا اول سپتامبر به تعویق بیندازند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که تصمیم مقامات برای اعمال «قوانین» تبعیض آمیز در مورد تعویض اجباری اسناد شخصی صرب ها گام دیگری در اخراج صرب ها از کوزوو است.

آلبین کورتی، نخست وزیر، عمداً برای شروع یک اقدام مسلحانه دست به تحذیک زد. زاخارووا افزود نه تنها علیه صرب‌ها در کوزوو، بلکه علیه بلگراد، که غرب می‌خواهد «از طریق دست‌های آلبانیایی کوزوو آن را از بین ببرد کند».
به گفته وی، تحولات کوزوو دلیلی بر شکست ماموریت میانجی‌گری اتحادیه اروپا است.
«این همچنین نمونه‌ای از جایگاهی است که در اتحادیه اروپا برای بلگراد در نظر گرفته است و عملاً به بلگراد پیشنهاد می‌کند تا با بی‌قانونی هموطنان خود کنار بیاید.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت که روسیه به طور کامل از بلگراد در این مناقشه حمایت می کند. حقوق صربها در کوزوو باید رعایت شود. فعلا مهم است که محتاط بمانیم.
الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان تاکید کرد که کشورش «هیچ‌وقت در شرایط سختی مثل امروز قرار نگرفته است».

او توضیح داد که مقامات در پریشتینا سعی کردند از موقعیت جهانی برای آغاز درگیری استفاده کنند و در عین حال خود را قربانی جلوه دهند.
کوزوو در سال ۱۹۹۹ پس از یک جنگ هوایی ۷۸ روزه علیه یوگسلاوی توسط ناتو اشغال شد.
دولت آلبانی در پریشتینا در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را اعلام کرد، اما این امر توسط صربستان، روسیه، چین و سازمان ملل به رسمیت شناخته نشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: