پرش به محتوا

فتنه دیگری در کوزوو


فتنه دیگری در کوزوو

روسیه امروز
ترجمه مجله هفته

چند روزی است که بیم آن میرود که درگیری دوباره در منطقه صرب‌نشین اطراف شهر میتروویکا در شمال کوزوو شعله‌ور شود.

از بعد از ظهر یکشنبه گزارش های مکرری از تیراندازی منتشر شده است.

اکنون مقامات منطقه به رسمیت شناخته نشده شمال کوزوو زنگ خطر را به صدا درآورده اند.

وب سایت Vecernje Novosti گزارش می دهد که آژیرهای حمله هوایی در مناطق شمالی جمهوری خودخوانده کوزوو که عمدتاً صرب نشین هستند، به صدا درآمده است.

«بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر، آژیر حمله هوایی در کوسووسکا میتروویکا به صدا درآمد. »

در مقابل پایگاه جدید پلیس مرزی خودخوانده کوزوو در نزدیکی نقطه اداری «Jarinje» تعداد زیادی از جنگجویان نیروی واکنش سریع با سلاح های خودکار، کلاه ایمنی و جلیقه های محافظ مستقر شدند.
گفته می شود که ساکنان شروع به ایجاد موانع و مسدود کردن جاده ها در منطقه «روداره»، در بزرگراه پریشتینا-لپوساویچ و نزدیک شهر زوچان کرده اند.
الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان روز یکشنبه در یک سخنرانی خطاب به شهروندان اعلام کرد که نیروی پلیس کوزوو در نیمه شب ۱۱ آگوست، عملیاتی در شمال استان آغاز می ،کند و از ورود شهروندان دارای مدارک شناسایی شخصی صادر شده در بلگراد جلوگیری می کند.
به گفته وی، اقدامی برای ثبت نام مجدد خودروهای با پلاک صربستان به پلاک «جمهوری کوزوو» نیز آغاز خواهد شد.
رئیس دولت از مقامات آلبانیایی کوزوو خواست به صلح احترام بگذارند و هشدار داد که اگر اقدامات تهاجمی علیه صرب‌ها انجام شود، «صربستان پیروز خواهد شد».
در همان زمان، ووچیچ از دولت کوزوو در پریشتینا درخواست کرد تا تنش در اوضاع را کاهش دهد. او روز یکشنبه در بلگراد گفت: «فضا داغ است و صرب‌ها دیگر هیچ جنایتی را تحمل نخواهند کرد». ووچیچ در ادامه گفت:

من از همه می خواهم که به هر قیمتی برای حفظ صلح تلاش کنند.

«از آلبانیایی‌ها می‌خواهم به خود بیایند، صرب‌ها به دام تحریکات نیفتند، اما از نمایندگان کشورهای قدرتمند و بزرگی که به اصطلاح استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته‌اند نیز می‌خواهم که کمی به قوانین بین‌المللی توجه کنند.
واقعیت منطقه را ببینند و به آن به احترام بگذارند و اجازه ندهید دست پروده هایشان باعث درگیری شود.»

ووچیچ در سخنرانی خود گفت: ما خواهان درگیری و جنگ نیستیم.

ما برای صلح دعا خواهیم کرد و به دنبال صلح خواهیم بود، اما اجازه دهید فوراً به شما بگویم که تسلیم نخواهد شد و دست روی دست نخواهیم گذاشت: تسلیم نخواهد شد و صربستان پیروز خواهد شد.

«اگر آنها به خود بار دیگر جرات آزار و اذیت و کشتار صرب‌ها را بدهند، صربستان پیروز خواهد شد.»

همانطور که توسط دولت کوزوو اعلام شده است، از اول اوت، گذرنامه ها و ایناد رسمی صربستان دیگر در قلمرو تحت کنترل خود معتبر نخواهد بود و دارندگان آنها گواهی موقت در ورودی دریافت خواهند کرد.

در عین حال خودروهایی با پلاک صربستان باید پلاک خودرو خود را به RKS (جمهوری کوزوو) تغییر دهند.

بلگراد علائم RKS را در قلمرو خود به رسمیت نمی شناسد. سال گذشته این به درگیری منجر شد: پریشتینا خودروهای با پلاک صربستان را ممنوع کرد و واحد ویژه وزارت کشور ROSU را به شمال استان منتقل کرد.

صرب‌های محلی با بستن جاده به ایست‌های بازرسی Jarinje و Brnjak با ماشین‌آلات ساختمانی پاسخ دادند و علیرغم تلاش پلیس برای متفرق کردن آنها با گاز اشک‌آور و پلیس ضدشورش، سد معبر را حفظ کردند.

پس از آن با وساطت غرب، بلگراد و پریشتینا به توافقی دست یافتند که بر اساس آن اتومبیل ها هنگام خروج از کوزوو و متوهیا به سمت صربستان مرکزی، نمادهای کوزوو را از روی پلاک ها و نمره های ماشین با برچسب هایی با نشان رسمی صربستان و حروف KM جایگزین کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: