پرش به محتوا

چین, این بازی ها، هرگز!

با چین, این بازی ها، هرگز!
گفتگوی بایدن و شی: پکن نسبت به مداخله در امور داخلی هشدار داد ظاهراً پلوسی دموکرات ظاهرا بر سفر به تایوان اصرار میکند.
نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتههشدار پکن واضح است، و اولین بار هم نیست که چین این هشدار را میدهد: اگر واشنگتن همچنان از تایوان به عنوان وسیله ای برای تشدید تنش ها با چین استفاده کند، «با آتش بازی می کند».

روز پنجشنبه، جوزف بایدن، رئیس جمهور آمریکا و شی جین پینگ، رهبر چین، یک ویدئو کنفرانس به مدت دو ساعت و ۱۷ دقیقه برگزار کردند.
آنچه در مورد گفتگو از سوی دو طرف ،درز کرد، از یک سو تلاش برای کاهش تنش در اوضاع منطقه ای بود. از سوی دیگر، تا آخرین مهلت سرمقاله یونگه ولت در روز جمعه، هنوز مشخص نبود که آیا مجلس نمایندگان ایالات متحده، نانسی پلوسی (حزب دموکرات) در سفر آسیایی خود واقعا در استان جدا شده چین توقفی خواهد داشت یا خیر.
آخرین دیدار یک مقام بلندپایه آمریکایی بر میگردد به ۲۵سال قبل، زمانی که نیوتن گینگریچ جمهوری خواه به عنوان رئیس اتاق کنگره به تایوان سفر کرد.
خبرگزاری چینی شین هوا گزارش داد که شی یک بار دیگر به بایدن توضیح داد که مواضع دولت چین و مردم چین در مورد موضوع تایوان یکسان است:
حفاظت قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین اراده راسخ بیش از ۱.۴ میلیارد مردم جمهوری خلق چین است.
وی از ایالات متحده خواست تا به سیاست چین واحد احترام بگذارد. به گفته وزارت امور خارجه چین، شی گفت: «کسانی که با آتش بازی می‌کنند نابود خواهند شد. »
نسخه انگلیسی گلوبال تایمز چین روز جمعه یادآور شد که این وزارتخانه چندین بار در چند روز گذشته گفته بود که چین قاطعانه با سفر پلوسی به تایپه مخالف است و به طور جدی در مورد آن نگران است. تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع چین روز سه‌شنبه به صراحت اعلام کرد که چین خواستار اقدامات مشخصی از ایالات متحده است.
آمریکا موظف است از حمایت از«استقلال تایوان» دست بردارد و مانع سفر پلوسی به منطقه تایوان شود.
اگر آمریکا از سیاست تشنج و تنش آفرینی خود دست برندارد، ارتش چین هرگز بیکار نخواهد ماند، بلکه اقدامات قاطع و قوی برای خنثی کردن هرگونه مداخله خارجی و طرح های جدایی طلبانه برای «استقلال تایوان» انجام خواهد داد.
هنوز مشخص نیست که سفر پلوسی به آسیا دقیقا چه زمانی انجام می شود.
در رسانه های آمریکا حدس زده می شد که این سیاستمدار دموکرات می تواند روز جمعه راه افتاده باشد. مایکل مک کال روز چهارشنبه تایید کرد که تایوان نقطه شروع برنامه ریزی شده برای این سفر است.
جمهوری خواه ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت پلوسی از وی و رئیس کمیته گریگوری میکس دعوت کرده است تا او را در سفر تایپه همراهی کنند.
کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد: یک مقام دولتی مسئول از کاخ سفید اعلام کرد: هیچ سفری به تایوان اعلام نشده است. همین مقام کاخ سفید در ادامه درباره در نشست اینترنتی سران دو کشور گفت که گفتگو درباره تایوان «مستقیم»، «باز» و «صادقانه» بود.
مسکو فورا حمایت خود را از پکن اعلام کرد. دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر رئیس جمهور روز جمعه در جمع خبرنگاران تاکید کرد: «البته که ما در با چین اعلام همبستگی میکنیم.»
روسیه به حاکمیت و تمامیت ارضی چین احترام می گذارد، هیچ کشوری در جهان نباید این حق را داشته باشد که این موضوع را زیر سوال ببرد.
پسکوف همچنین نسبت به اقداماتی که می تواند وضعیت را تشدید کند، هشدار داد. این تنها می تواند منجر به تنش های بیشتر در سطح بین المللی شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: