پرش به محتوا

رونمایی از مجسمه ماریل فرانکو، سیاستمدار چپ ترور شده در ریو.


رونمایی از مجسمه ماریل فرانکو، سیاستمدار چپ ترور شده در ریودوژانیرو


ریودوژانیرو. بیش از چهار سال پس از قتل ماریل فرانکو، مجسمه ای برای بزرگداشت ماریل فرانکو، سیاستمدار برزیلی و فعال منطقه ای در ریودوژانیرو رونمایی شد. این جامعه شناس و فعال چپگرا در این روز تولد 43 ساله میشد.

اثر هنری هنرمند برزیلی ادگار دوویویر ماریل فرانکو خندان را نشان می دهد که دست چپ گره کرده خود را بالا برده است.

او اکنون در Buraco do Lume، میدانی در مرکز ریو، که در آن این سیاستمدار جلساتی برای ارائه اطلاعات در مورد کار خود در شورای شهر برگزار می‌کرد، در اندازه واقعی برنز ریخته شده است.

مونیکا بنیسیو، هم راه و دوست پسر فرانکو گفت: «در یک جامعه به شدت نژادپرستانه، مجسمه ماریل فرانکو برای یادآوری دنیایی که می‌خواهیم بسازیم، پر پا شده است. هزینه ساخت مجسمه از طریق کمک های مالی تامین شد.

قتل فرانکو باعث اعتراض در داخل و خارج از کشور شده بود. او در ۱۴ مارس ۲۰۱۸ در حالی که با ماشین در نزدیکی مرکز ریودوژانیرو در حال حرکت بود به قتل رسید. ماشین به گلوله بسته شد و راننده فرانکو نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت.
فرانکو در یکی از زاغه های بدنام ریودوژانیرو بزرگ شد. او به عنوان یک سیاستمدار از اقدامات پلیس در فاولا و دستور رئیس جمهور سابق میشل تمر برای استفاده از ارتش برای مبارزه با خشونت در ریو انتقاد کرده است.

در مارس ۲۰۱۹ مظنون به تیراندازی و راننده خودرویی که از آن تیراندازی مرگبار شلیک شده بود، دستگیر شدند.

بازرسان به سرعت متوجه شدند که این قتل دارای انگیزه سیاسی بوده است.

دو مرد دستگیر شده دست داشتن در این جنایت را انکار می کنند. سوالاتی در مورد آمران احتمالی این جنایت همچنان ناروشن باقی مانده است. (AFP/jW)

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: