پرش به محتوا

انزوای ناموفق روسیه

اکثر کشورهای جنوب جهانی از روایت غرب از جنگ اوکراین حمایت نمی کنند. این نیز درسی برای نخبگان غربی از درگیری اوکراین است که زیادی روی خودشان حساب باز کرده بودند.

از سید علیرضا موسوی
راشا تودی
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهاز زمان جنگ اوکراین، غرب تلاش بیهوده ای برای منزوی ساختن روسیه در سطح ژئوپلیتیک داشته است و در حالیکه غرب منافع خود را از سوی روسیه در خطر می بیند، دست از تلاش برای تحمیل این داستان که روسیه «امنیت جهانی» را تهدید می کند بر نداشته است.
پس از شکست استراتژی غرب برای منزوی کردن روسیه در سطح بین المللی، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده اکنون پذیرفته است که با همتای روس خود سرگئی لاوروف صحبت کند.
از زمان جنگ اوکراین، اتحادهای غیرغربی شتاب بیشتری گرفته است. کشورهای بریکس اخیرا چهاردهمین نشست خود را به عنوان الگوی متقابل گروه کشورهای G7 برگزار کردند.
از زمانی که غرب تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه مسکو اعمال کرد، روسیه، چین و کشورهای جنوب جهانی به هم نزدیک‌تر شده‌اند. با چین، برزیل، هند و آفریقای جنوبی، چهار کشور از روسیه حمایت می کنند که همه آنها با هم یک سوم تولید اقتصاد جهانی را تولید می کنند. آنها بیش از هر زمان دیگری کود، انرژی یا سلاح از روسیه وارد می کنند.
اگرچه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در اولین سفر خود به خاورمیانه اعلام کرد که ایالات متحده فضای خالی یا خلأی برای جایگزینی چین، روسیه و ایران در خاورمیانه نخواهد گذاشت و در منطقه فعالانه «درگیر» خواهد ماند، اما اگر سفر او را در رابطه با جنگ اوکراین جنگ بسنجیم میتوان گفت که این سفر نتایج ملموس کمی به همراه داشت.

پوتین در واکنش به اجلاس سران خلیج فارس در عربستان سعودی که به ابتکار آمریکا برگزار شد، ریاست یک ضد اجلاس در تهران را بر عهده داشت که در آن رئیس‌جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای وی و همچنین ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران حضور داشتند.

از زمان جنگ اوکراین، مسکو و تهران در تلاش بوده اند تا یک الگوی آسیایی متضاد با الگوی نظم عربی-اسرائیلی در خاورمیانه ایجاد کنند.
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و لاوروف، وزیر خارجه روسیه اخیراً بر سر روابط با دولت‌های آفریقایی با یکدیگر به رقابت پرداختند.
با این حال، غرب در آنجا به دلیل تاریخ استعماری خود در آفریقا، عمدتاً توسط فرانسه، یک نقطه ضعف مهم دارد. لاوروف در دیدار هفته گذشته خود با شورای اتحادیه عرب در قاهره گفت که «دوران جدیدی در حال طلوع است».
در حالی که لاوروف از «مسیر مستقلی» که کشورهای آفریقایی در مسئله اوکراین در پیش گرفته‌اند تمجید کرد، مکرون در سفرش به آفریقا آفریقایی‌ها را به «دورویی» در رابطه با جنگ اوکراین متهم کرد.
یووری موسوینی، رئیس جمهور اوگاندا در دیدار با دیپلمات ارشد روسیه گفت که روسیه و شوروی یک قرن است که در مبارزه با استعمار در آفریقا درکنار کشورهای آفریقای بوده‌اند. فقط به دلیل رقابت با ایالات متحده، روسیه ناگهان به دشمن اوگاندا تبدیل نخواهد شد.
اکثر کشورهای جنوب جهانی از روایت غرب از جنگ اوکراین حمایت نمی کنند. این نیز درسی از بحران اوکراین برای غرب است.
در حالی که غرب همچنان به تلاش برای چسبیدن به چشم انداز کم رنگ جهان تک قطبی ادامه می دهد، روسیه اخیر توانسته است روند به سوی دنیای چندقطبی جدید و پایان هژمونی ایالات متحده را شبکه سازی کرده و سرعت بخشد.

اتفاقاً لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در ابتدا درخواست بلینکن همتای آمریکایی خود برای تماس تلفنی در روزهای آینده را به دلیل کمبود وقت رد کرد. برنامه او در حال حاضر پر است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: