پرش به محتوا

انتقام از لاف زنی سیاستمداران اسرائیلی

نگرش به جنگ اوکراین
انتقام از لاف زنی سیاستمداران اسرائیلی
اختلاف روسیه و اسرائیل بر سر سازمان مهاجرت
نوشته کنوت ملنتین
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهنبرد حقوقی بین وزارت دادگستری روسیه و آژانس یهود فعلا به تعویق افتاد.
اولین جلسه دادگاه منطقه ای مسکو در صبح پنجشنبه کاملاً رسمی بود و فقط یک ساعت به طول انجامید. قرار است جلسه بعدی دادگاه ۲۸ مرداد برگزار شود.

آژانس یهود یک سازمان بین المللی است که وظیفه آن ترویج و تسهیل مهاجرت یهودیان به اسرائیل است. این آژانس که در سال ۱۹۲۹ تأسیس شد، تا زمان تأسیس اسرائیل در ماه مه ۱۹۴۸ نماینده کشوری بود که وجود نداشت.
اگرچه از آژانس یهود اغلب در رسانه ها به عنوان یک سازمان غیردولتی (NGO) یاد می شود، اما در واقع یک نهاد نیمه دولتی است که هیچ پولی از بودجه دولتی دریافت نمی کند.
هفته گذشته وزارت دادگستری روسیه درخواست «انحلال» شعبه روسیه آژانس یهود و به عبارت دیگر ممنوعیت فعالیت آن در روسیه را داد.
از گزارش‌های قبلی رسانه‌های اسرائیلی نمی توان درک کرد که چرا یک دعوی حقوقی با چنین تاثیر و اهمیتی در سراسر کشور در دادگاه منطقه‌ای رسیدگی می‌شود.

روزنامه لیبرال هاآرتص در ۲۱ ژوئیه گزارش داد که دفتر آژانس یهود در مسکو نامه ای از این وزارتخانه در اوایل این ماه دریافت کرده است. او متهم به نقض قوانین ایالتی از طریق جمع آوری، اطلاعات شخصی افراد، ذخیره و به اشتراک گذاری داده ها شهروندان روسیه میکرد.
با این حال، این آژانس در ابتدا این هشدار را جدی نگرفت و آن را به عنوان یک حمله اساسی به قانونی بودن فعالیت های خود در روسیه تعبیر نکرد، بلکه به عنوان درخواستی برای تغییر برخی جنبه های کار خود تعبیر کرد.
به نظر می رسد آژانس یهود سعی دارد موضوع را کم اهمیت جلوه دهد و با آن با احتیاط برخورد کند.
سخنگوی این آژانس به روزنامه هاآرتص گفت که احضاریه برای جلسه استماع روز پنجشنبه «بخشی از یک روند قانونی جاری» است که تا پایان آن اظهار نظری در مورد آن نخواهد داشت.
سیاستمداران دولتی در اسرائیل با این نوع برخورد آژانس موافق نیستند. یک هفته پیش، ناخمان شای، وزیر مسؤول دیاسپورا – یهودیانی که خارج از اسرائیل زندگی می کنند – سر و صدا کرد که یهودیان روسیه نباید «در جنگ اوکراین گروگان گرفته شوند». تلاش برای تنبیه آژانس یهود به خاطر موضع اسرائیل در قبال این جنگ «رقت انگیز و نفرت انگیز» بود.

این ظن که اقدام وزارت دادگستری مسکو علیه فعالیت‌های آژانس یهود می‌تواند انتقام‌گیری از اظهارات جدلی سیاستمداران دولت اسرائیل درباره کمپین اوکراین روسیه باشد، در واقع منطقی است.
اظهارات ژایر لاپید، وزیر امور خارجه، که بارها از «جنایت جنگی» صحبت می کرد، بیش از همه برجسته بود.
پس از انحلال کنست و برگزاری انتخابات جدید، لاپید بر اساس توافقنامه ائتلافی از اول ژوئیه نخست وزیر بوده است.
تاریخ نامه وزارت دادگستری روسیه به نهاد اصلاح و تربیت نیز به این روز برمیگردد.
در پاسخ به این دعوا، لاپید هیئتی را به روسیه فرستاده است که شامل نمایندگانی از دفتر او به عنوان نخست وزیر، وزارت خارجه، وزارت دادگستری و وزارت مهاجرت است. پس از چند روز تاخیر به دلیل مشکلات رسمی، این هیئت روز چهارشنبه مجوز ورود دریافت کرد.
آنها قرار است از مسکو بخواهد که مانع کار موسسه آژانس یهود نشود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر باسابقه، که برای انتخابات مجدد در اول ماه مه نامزد خواهد شو و شانس خوبی هم برای بازگشت برای انتخابات ماه نوامبر برایش پیش بینی می شود، روز سه شنبه «ترکیبی از آماتوریسم، بی مسئولیتی و تکبر» طرف اسرائیلی را مسئول درگیری بر سر آژانس یهود دانست.

او گفت سیاست های دولت «امنیت ملی» را به خطر می اندازد. لاپید و وزیر دفاع بنجامین گانتز باید از «لاف زدن» خود در مورد این موضوع دست بکشند.

به عنوان رئیس دولت، نتانیاهو همیشه به رابطه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اهمیت می داد که این منجر به یک رابطه بی دردسر با روسیه میشد، و حتی بنظر به نظر کاملاً دوستانه هم میرسید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: