پرش به محتوا

انتخابات و سلاح

از: آمریکای ما، ضمیمه یونگه ولت
«آمریکای ما»
انتخابات و سلاح
یک سوال استراتژی: چپ آمریکای لاتین بین جنگ چریکی و پارلمانتاریسم
نویسنده: فردریک اشناترر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهآمریکای لاتین موجی از پیروزی های چپ در انتخابات را تجربه می کند.
در ماه ژوئن، گوستاوو پترو، با حمایت بخش وسیعی از نیروهای مترقی، در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا – که به طور سنتی سنگر راست‌ها و متحد نزدیک ایالات متحده در منطقه بود – پیروز شد.

رئیس دولت جدید هم در ماه اکتبر در برزیل انتخاب خواهد شد و نظرسنجی ها نشان می دهد که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور سابق از حزب کارگر (PT) شانس خوبی برای شکست دادن بولسونارو دارد.
اگر چنین شود، در آن صورت چهار سال حکومت افراطی راست به تاریخ خواهد پیوست. بدین ترتیب یکی ازکشورهای پر نفوذ آمریکایی لاتین یعنی برزیل، دوباره به بلوک منطقه‌ای مترقی چپ می‌پیوندد.
که این اتحاد چپ گرای منطقه ای در سال ۲۰۲۱ با پیروزی در انتخابات گابریل بوریچ در شیلی، شیومارا کاسترو در هندوراس و پدرو کاستیو در پرو، رشد قابل توجهی داشت.
نشست سران آمریکا در لس آنجلس اخیرا نشان داد که دولت های لیبرال چپ هم می توانند تغییر ایجاد کنند.

پس از اینکه ایالات متحده از دولت‌های کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه به عنوان میزبان دعوت نکرد، بخش قابل توجهی از سران کلیدی دولت ها لاتین از جمله آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک و همتای بولیوی او، لوئیس آرس، حضور خود را لغو کردند.

این واقعیت که واشنگتن در حال از دست دادن نفوذ خود در منطقه است را می توان در مقاله ماریوس ویچلر «یکی از بسیاری از بحران ها» در صفحه ۲ با اشاره به آرژانتین به عنوان نمونه انتخابی نویسنده مشاهده کرد.

بوئنوس آیرس اجازه نمی دهد که برای تبلیغات ضد روسی مورد استفاده قرار بگیرد، اما در عین جریان داشتن جنگ اوکراین این کشور همچنان روابط خود را با مسکو گسترش می دهد.
اما هر چه که روی آن «چپ» نوشته شده است، به طور خودکار به معنای «چپ» بودن آن نیست. تقریباً اینرا در مورد همه دولت های مترقی منطقه این میتوان مشاهده کرد.
برای مثال، انتقاد از لوپز اوبرادور توسط فمینیست های مکزیکی، از بوریچ توسط بومیان ماپوچه یا از نیکلاس مادورو در ونزوئلا توسط کمونیست ها در حال افزایش است.
پس جای تعجب نیست که منتقدان استراتژی ائتلاف های گسترده با نیروهای لیبرال (چپ) برای دستیابی به موفقیت انتخاباتی صدای اعتراض شان بلندتر می شود.
بحث در مورد انتخاب وسیله برای به رسیدن به حق و عدالت کهنه است – ولی به هیچ وجه سپری نشده و این بحث بسته نشده.
علاوه بر نیروهایی که اساساً بر مشارکت در پارلمانتاریسم بورژوایی تمرکز می‌کنند، نیروهایی هم هستند که تمام قوانین دولت طبقاتی را رد می‌کنند.
نمونه هایی از موضع اخیر جنبش های چریکی از کلمبیا است که در این ضمیمه منتشر شده در نسخه چاپی روزنامه یونگه ولت مورد بحث قرار گرفته است – به ویژه FARC-EP.

جولیتا دازا در مورد تاریخچه آنها و چشم انداز سیاسی تغییر یافته با پیروزی پترو در انتخابات در مقاله «کمترین راه دردناک» در صفحه ۳ ضمیمه بحث می کند.

مصاحبه توربن آستن با چریک سابق گواتمالایی سزار مونتس، تاریخ مبارزات مسلحانه را که به ویژه در آمریکای لاتین اهمیت دارد، در صفحات ۷ و ۸ را روشن می کند. هوگو چاوز، رئیس‌جمهور سابق ونزوئلا نیز در ابتدا تصرف خشونت‌آمیز دولت را انتخاب کرد که دقیقاً ۳۰ سال به نتیجه نرسید.
سانتیاگو بائز در «پور آهورا» در صفحه ۴ می نویسد، با این حال، کودتای او مبنای پیروزی انتخابات ۱۹۹۸ و «انقلاب بولیواری» بود.

انقلاب مسلحانه در کوبا در سال ۱۹۵۹ به موفقیت رسید. نتیجه یک سیستم سیاسی است که فراتر از مفهوم بورژوایی دموکراسی و علیرغم همه مشکلات ناشی از محاصره ۶۰ ساله ایالات متحده، حاکمیت مردم را تضمین می کند، همانطور که مقاله فولکر هرمزدورف «در مطلب مردم به عنوان حاکمان» در صفحه ۵ به وضوح این امر را نشان می دهد.

این ضمیمه با عکس‌هایی از گرافیتی‌های سیاسی و نقاشی‌های دیواری از کشورهای مختلف آمریکای لاتین مزین شده است. که آنها تصویر خوبی از سرزندگی مبارزات مردم آمریکای لاتین را نشان می دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: