پرش به محتوا

ایران به دنبال گرفتن انتقام ترور سلیمانی در آمریکاست.
ترور سلیمانی: سازمان های اطلاعاتی آمریکا نسبت به حمله انتقام جویانه ایران به ترامپ هشدار می دهند – آیا این امکان وجود دارد؟

دو سال پیش ارتش آمریکا به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، سردار ارشد ایرانی قاسم سلیمانی را ترور کرد. ایران پس از این ترور سوگند خورد تا انتقام این جنایت را بگیرد. یک گزارش اطلاعاتی ایالات متحده که اکنون به بیرون درز کرده است نشان می دهد که مقامات آمریکایی همچنان نگران این انتقام گیری هستند. سرویس های مخفی ایالات متحده در حال رصد دائمی حمله احتمالی ایران به یکی از اعضای فعلی یا سابق دولت آمریکا هستند.

تحلیلی توسط دزیره لامبرت
راشاتودی
ترجمه حمید علوی – مجله هفتهسازمان های اطلاعاتی آمریکا نسبت به گرفتن انتقام ایران از مقامات آمریکایی که در ترور سردار قاسم سلیمانی دو سال پیش دست داشتند، هشدار داده اند. همانطور که مجله اینترنتی آمریکایی یاهو نیوز با استناد به یک تحلیل اطلاعاتی گزارش می دهد، ایران ممکن است در حال برنامه ریزی برای حمله به یکی از اعضای فعلی یا سابق دولت آمریکا باشد.

این گزارش پیش از سفر هفته گذشته جو بایدن، به خاورمیانه تهیه شده و بر اساس تحلیل از بیانیه ها و سایر اقدامات دولت ایران در ماه های اخیر است. همچنین در این گزارش به طرح هایی برای ترور برخی مقامات آمریکایی که قبلاً خنثی شده اند نیز پرداخته شده است.

«رژیم ایران یک کارزار چندجانبه – از جمله تهدید به اقدامات مرگبار، مانورهای حقوقی بین‌المللی و صدور حکم دستگیری و تحریم‌های ایران – علیه مقامات منتخب آمریکایی که مسئول کشته شدن سردار سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰ هستند به راه انداخته است.»

نیروی قدس سپاه پاسداران ایران (IRGC-QF) یک نیروی زبده است که به طور خاص برای عملیات برون مرزی بکار گرفته میشود. سپاه پاسداران در کنار ارتش منظم، نیروهای مسلح ایران را تشکیل می دهد. گزارش اطلاعاتی در دسترس یاهو نیوز بر اساس تحلیل مرکز ملی مبارزه با تروریسم، یک آژانس آمریکایی برای مبارزه با «تروریسم» علیه منافع ایالات متحده است و طبق نوشته منتشر شده توسط این مجله خبری این گزارش با مهر و موم «برای انتشار نیست». و «فقط برای استفاده رسمی» مزین شده است. با این حال، هنوز مشخص نیست که افشاگر چه منافعی را در این افشاگری دنبال می کند.

با توجه به اینکه از مقامات ارشد سابق ایالات متحده که در گزارش از آنها به عنوان «هدف» نام برده می شود، نشان دهنده این است که افشاگر احتمالاً می خواهد افکار عمومی ایالات متحده را نسبت به موضوع خاصی حساس کند که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اگرچه ایالات متحده در دراز مدت به آن علاقه مند بوده است. چرا که این موضوع می تواند برای آمریکا خطرناک شود بولتن اطلاعات در ادامه می نویسد:

«از ژانویه ۲۰۲۱، تهران علناً تمایل خود را برای انجام عملیات مرگبار در داخل ایالات متحده، کشتن دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق، مایکل پمپئو وزیر امور خارجه سابق و ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده سابق نیروهای مسلح، ابراز کرده است. این شخصیت ها به عنوان اهداف اصلی برای انتقام شناسایی شده اند.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، زمانی ترور سردار سلیمانی انجام شد، بارها رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به مرگ تهدید کرده و ایران در حال طراحی انتقام بوده استآ بنابراین، نویسندگان این تحلیل نتیجه می‌گیرند که ایران «احتمالاً قتل یا محاکمه یک مقام آمریکایی با درجه و مقام برابر با سلیمانی یا مسئول قتل او را به عنوان یک اقدام تلافی‌جویانه موفق در نظر می‌گیرد».
با این حال، در گذشته تهدیدها چندان جدی گرفته نشده است، زیرا ارزیابی آمریکا این است که تقریبا غیرممکن است که ایران بتواند به یک هدف بالقوه در ایالات متحده دسترسی داشته باشد. اما با استقرار و تولید پهپادهای ایرانی در کشور متحد ایران ونزوئلا که در ابتدا فقط شایعه بود و اکنون به واقعیت تبدیل شده است، این موضوع روند دیگری بخود گرفته است.

ایران پهپاد در ونزوئلا مستقر می کندآ

اوایل سال جاری، مرکز تنظیم‌کننده اسراییلی آلما در گزارشی مدعی شد که ایران ارسال پهپادها و تولید آنها را در ونزوئلا آغاز کرده است. بر اساس این گزارش امنیتی، اولین هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) در طول سال گذشته در داخل مرزهای ونزوئلا در محدوده شهر میامی آمریکا در فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری مستقر شده اند.
گفته می شود ایران پهپادهای موجود در ونزوئلا که در اختیار این کشور قرار داده است: این پهپادها «هزاران سامانه بدون سرنشین هستند که برای جمع آوری اطلاعات و حمله به اهداف زمینی یا هوایی طراحی شده اند، آنها میتوانند چه از طریق پرتاب موشک و یا انداختن بمب یا انجام یک حمله انتحاری با مواد منفجره مورد استفاده قرار بگیرند.» علاوه بر این، بر اساس اطلاعات خبرگزاری رویترز، اسرائیل در ماه فوریه ایران را نیز متهم کرد که پهپادهایی را که به ونزوئلا ارسال می شود با مهمات دقیق مسلح می کند.

به همین دلیل مدیر مرکز تحقیقات مرکز آلما سرگرد ع. تل بئری در گفت و گو با مجله خبری JNS در فصل بهار با اشاره به اینکه گزارش ورود پهپادهای به اصطلاح ایرانی به نیمکره غربی موضوعی را روشن می کند که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است گفت:

«در نهایت، ایرانی‌ها ونزوئلا را به‌عنوان پایگاه بالقوه‌ای برای فعالیت‌های ضدآمریکایی آتی انتخاب کرده‌اند. حتی اگر از آنجا عملیاتی انجام ندهند، حضور ونزوئلا در استراتژی ایران تهدیدی برای ایالات متحده است. به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی بر این باور است که چنین حضوری به بازدارندگی واشنگتن کمک می‌کند و باعث می‌شود آمریکا قبل از اقدام نظامی علیه ایران «دوبار روی این کار فکر کند».

در سال های اخیر، ایران از چندین هواپیمای بدون سرنشین با برد حدود ۲۰۰۰ کیلومتر رونمایی کرده است که به راحتی می توانند از ونزوئلا به ایالت فلوریدای آمریکا برسند. به گفته بیری، منطقی است که فرض کنیم سپاه مربیانی در ونزوئلا دارد که ممکن است مشاوران نظامی یا فنی باشند. وی در ادامه گفت:

«ما می دانیم که تأسیسات تولیدی در ونزوئلا برای ساخت پهپادهای ایرانی مهاجر ۶، ظاهراً برای مصارف داخلی، ایجاد شده است.»

گزارش مرکز آلما شامل ۴۸ مدل پهپاد ایرانی است که در حال حاضر در حال بهره برداری هستند و برخی هنوز در مرحله برنامه ریزی و آزمایش هستند. بر این اساس، ایران نه تنها «زرادخانه رو به رشدی از هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته (پهپاد) در خاک خود می‌سازد، بلکه به «متحدان مختلف خود چنین قابلیت‌هایی را به میزان فزاینده‌ای اعطا می‌کند».

با این حال، گزارش های اخیر ادعای مطرح شده توسط مرکز آلما را در اوایل سال جاری تایید می کند. در یک رژه تلویزیونی نظامی به مناسبت روز استقلال در ۵ می،در اول جولای، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، برای اولین بار پهپادهای ANSU-۱۰۰ و ANSU-۲۰۰ را در کنار بیش از ۲۰ هزار سرباز، توپخانه و واحد زرهی به نمایش گذاشت.
پهپادهای آنتونیو خوزه د سوکره-۱۰۰ (ANSU-100) اساساً یک نسخه ارتقا یافته و مسلح شده از پهپاد مهاجر-۲ ساخت ایران هستند که توسط شرکت هواپیمایی ملی ونزوئلا (EANSA) با پشتیبانی ایران اداره می شود. این پهپاد با قابلیت ضد تانک و ضد نفر می تواند برای رصد، شناسایی و حمله مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این، ونزوئلا پهپاد ANSU-۲۰۰ را با بال‌های پرنده ارائه کرد که هنوز در دست توسعه است. به نظر می رسد ANSU-۲۰۰ مبتنی بر پهپادهای شاهد ۱۷۱ سیمرغ ایران باشد که این کشور بر اساس پهپاد جاسوسی RQ-۱۷۰ آمریکا که در سال ۲۰۱۱ سرنگون کرد، ساخته است. اطلاعات کمی در مورد این پهپاد به جز آنکه پهپادی است با ویژگی های رادارگریز و برد پرواز طولانی وجود دارد.
فیلم به اشتراک گذاشته شده در توییتر نیز اطلاعات دقیق تری در مورد این پهپاد ارائه نمی دهد. با این حال، مفسر رژه نظامی در این ویدئو اشاره کرد که این پهپاد ممکن است توانایی دور زدن پدافند هوایی دشمن را داشته باشد.

ونزوئلا در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که ایران از این کشور در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین برای دفاع از خود حمایت خواهد کرد. ادعایی که ایران تا امروز آن را رد کرده است. این دو کشور که مدت هاست با واشنگتن اختلاف دارند، در زمینه صادرات نفت نیز همکاری می کنند.

تضعیف دفاع هوایی آمریکا

این واقعیت که ایران پهپادهایی را در ونزوئلا مستقر کرده است که می توانند به اهدافی در ایالت فلوریدا آمریکا برسند، امنیت ملی ایالات متحده را به طور فزاینده ای تهدید می کند. شرایطی که حتی مقامات امنیتی آمریکا را نیز بیش از پیش نگران کرده است. بر اساس گزارش یاهو، مقامات اطلاعاتی و مجری قانون آمریکا نگران هستند که ایران واقعاً «اعلان انتقام‌جویی» بسیار تبلیغی خود را برای ترور سلیمانی در خاک آمریکا اجرایی کند.
در این زمینه، انیمیشن ویدیویی منتشر شده در اوایل سال جاری در سایت رسمی رهبر ایران علی خامنه‌ای به نمایش گذاشته شد و انتشار آن نشان میدهد که این شایعه در حال تبدیل شدن به یک تهدید جدی برای امنیت هوانوردی آمریکا است.
این ویدئو حمله پهپادی به دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا را نشان می دهد که در خانه خود در مار-آ-لاگو فلوریدا در حال بازی گلف است. اما آیا ایران حتی می‌تواند پدافند هوایی آمریکا را شکست دهد؟
یک بیانیه مطبوعاتی که توسط وزارت دادگستری ایالات متحده در پایان ژانویه منتشر شد حداقل نشان می دهد که ایران روی آن کار می کند.

بر اساس این گزارش، مردی اصالتاً اهل بریتانیا در دادگاه فدرال واشنگتن دی سی به جرم خود اعتراف کرد. او اعتراف کرده است که تلاش به صدور یک سیستم دفاعی مایکروویو و ضد پهپاد ساخت ایالات متحده به ایران از ایالات متحده بدون اخذ مجوز لازم از اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) که مسئول تحریم ها است کرده، سوال اینجاست ایران چرا به سیستم ضد هوایی آمریکا چنین علاقه ای نشان میدهد؟

ایالات متحده برای دفاع هوایی خود به طور فزاینده ای به سیستم دفاع هوایی متکی است که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد و قادر است از امواج مایکروویو برای از کار انداختن پهپادها استفاده کند. به گفته نیروی هوایی ایالات متحده، پاسخ‌دهنده عملیاتی مایکروویو با توان بالا تاکتیکی یا به اختصار «THOR»، امواج را به شکل قیفی به هوا می‌فرستد تا کل پهپادها را متوقف کند. بنابراین، این سلاح بخشی از برنامه قابلیت حفاظت از آتش غیرمستقیم (IFPC) است، توانایی محافظت در برابر آتش غیرمستقیم، که همچنین شامل اقدامات متقابل در برابر گلوله های توپخانه، راکت ها و موشک های کروز دشمن است. اما میدانیم که هیچ سیستمی شکست ناپذیر نیست.
برای دور زدن چنین اقدامات متقابلی، ایران فقط باید برنامه های فنی سیستم تور را داشته باشد. حتی اگر این جاسوس بریتانیایی موفق نشد که اطلاعات این سیستم را به ایران ارسال کند، تضمینی در کار نیست که افراد دیگری این کار را نکرده باشند. اگر ایران موفق به استفاده از دانش خودی برای از کار انداختن پدافند ضد هوایی آمریکا شود، می‌تواند تهدیدات خود را از ونزوئلا علیه ترامپ انجام دهد که عواقب مخربی برای جمعیت غیرنظامی ساکن آنجا خواهد داشت.
بهنام طالب لو، کارشناس امنیتی ایرانی از بنیاد دفاع از دموکراسی ها آمریکا، یک اندیشکده آمریکایی که با امنیت ملی سروکار دارد، نگرانی سرویس های مخفی ایالات متحده را توضیح میدهد. اخبار یاهو:

حمله آمریکا به شخصیتی مانند سلیمانی، زخمی التیام نیافته برای دولت پیشرو حامی «تروریسم» در جهان باقی مانده است (منظور طالب لو که در خدمت امپریالیسم آمریکا است از دولت حامی تروریسم ایران است – مترجم)، در حالی که تهران تلاش می کند خون را با خون بشوید. این واقعیت که برخی از مقامات آمریکایی به دلیل تهدیدات و عملیات جمهوری اسلامی تحت نظارت م مراقبت ۲۴ ساعته هستند، باید زنگ خطری برای کسانی باشد که تهران را تنها یک مشکل احتمالی اشاعه یا تهدیدی دور در خاورمیانه می دانند.

سردار سلیمانی در یک ماموریت دیپلماتیک در خاک عراق بود که توسط پهپاد آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور شد. وی در این سفر قصد داشت پاسخی از سوی جمهوری اسلامی را به ابتکار محرمانه عربستان سعودی در مورد تنش زدایی در منطقه را به طرف عراقی تسلیم کند.
در تلافی ترور سلیمانی در اوایل سال ۲۰۲۰ ایران موشک های بالستیک را به سمت پایگاه نظامی آمریکا در عین الاسد در عراق پرتاب کرد. علیرغم این حمله هوایی به پایگاه نظامی آمریکا، ایران بارها قول انتقام از این ترور را داده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: