پرش به محتوا

ژنرال آمریکایی نسبت به «تهاجمی تر» شدن چین هشدار داد

روسیه امروز
ترجمه مجله هفته

مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا هشدار داد که ارتش چین تهدیدی فزاینده برای ایالات متحده و متحدانش تبدیل شده است.
پکن قاطعانه این اتهامات را رد کرد. مقامات چینی همچنین آمریکا را به دامن زدن به تنش در منطقه آسیا و اقیانوسیه متهم کردند.

ژنرال ارشد ایالات متحده، مارک میلی، یکشنبه گذشته زنگ خطر را در مورد تهدید فزاینده ادعایی ارتش را چین به صدا درآورد و گفت که ارتش چین در برخورد با سایر نیروهای فعال در منطقه آسیا-اقیانوسیه به طور فزاینده ای تهاجمی می شود.
این یک تهدیدی فزاینده برای ایالات متحده و متحدانش است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا در جریان سفر به اندونزی گفت: «پیامی که ما دریافت کرده ایم این است که ارتش چین به طور قابل توجهی در هوا و دریا در این منطقه خاص تهاجمی‌تر شده است».
به گفته میلی، رهگیری هواپیماها و کشتی های آمریکا و متحدانش توسط نیروهای چینی در پنج سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

تعداد فعل و انفعالاتی که پنتاگون نیز آنها را به عنوان «ناامن» طبقه بندی کرد با سرعت مشابهی افزایش یافت.

ژنرال آمریکائی اخیراً به کارکنان خود دستور داد تا گزارشی را تهیه کنند که جزئیات تعاملات بین نیروهای چین و ایالات متحده و متحدانش در منطقه را بطور مشروح منعکس کند.

در یکی از این رویدادها در ماه گذشته، یک خلبان جنگنده J-۱۶ چینی طبق گزارش ها خدمه یک هواپیمای گشتی استرالیا را در حریم هوایی بین المللی بر فراز دریای چین جنوبی تهدید کرد و برای آنها خطر ایجاد کرد.

طبق گزارش ها، خلبان چینی به مسیر پرواز هواپیمای استرالیایی به شیوه خطرناکی نزدیک شد و توده ابری از نوارهای کوچک آلومینیومی را رها کرد که برخی از آنها در موتور هواپیمای استرالیایی گیر کردند.
مقامات ایالات متحده اخیراً در مورد سیاست های نظامی و خارجی چین، از جمله امتناع چین از پیوستن به تحریم ها علیه روسیه به دلیل بحران اوکراین، ابراز نگرانی کرده اند.
همین ماه گذشته، یک ژنرال نیروی هوایی ایالات متحده در مطلب اعتراضی شکایت کرد که پکن می تواند زرادخانه خود را پنج تا شش برابر سریعتر از واشنگتن و با هزینه های بسیار کمتری بسازد.

او استدلال کرد که جاه طلبی های ژئوپلیتیک چین «یک تهدید حیاتی برای شیوه زندگی ما و آزادی هایی است که فرزندان ما ممکن است از آن لذت ببرند یا شاید هم بخاطر چین نتوانند از آن لذت ببرند.»

پکن قاطعانه این اتهامات را رد کرد و در مقابل به آمریکا اتهاماتی را وارد دانست. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین هفته گذشته به خبرنگاران گفت که ایالات متحده درگیری بین روسیه و اوکراین را مهندسی کرده است.

مقامات چینی همچنین واشنگتن را به دامن زدن به تنش ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه متهم کرده اند، از جمله آنها آمریکا را بخاطر مداخله در امور پیرامون تایوان، که پکن آن را به دلایل و اسناد تاریخی یک استان چین می داند مقصر میداند.

گزارش ها حاکی از آن است که چین رسما به دولت جو بایدن، نسبت به واکنش نظامی احتمالی در صورتی که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا طبق برنامه در ماه اوت به تایوان سفر کند، هشدار داده است.
ژنرال میلی به عنوان بخشی از تور آسیا-اقیانوسیه که با نشست روسای دفاعی در سیدنی در اواخر این هفته به پایان می رسد، در اندونزی توقف کرد. از جمله موضوعاتی که احتمالاً مورد بحث قرار خواهد گرفت، توافقنامه امنیتی جدید چین با جزایر سلیمان است که در آوریل گذشته امضا شد.

ایالات متحده و استرالیا نگران این هستند که چین ممکن است یک پایگاه نظامی در جزایر سلیمان ایجاد کند. آنها معتقدند به این ترتیب چین در تلاش است تا نفوذ خود را در این زمینه گسترش دهد.

ژنرال میلی به خبرنگارانی که او را در سفر خود همراهی می‌کردند، گفت :
«این نگران‌کننده است زیرا چین این کار را صرفاً به دلایل خیرخواهانه انجام نمی‌دهد. آنها در تلاشند تا نفوذ خود را در سراسر منطقه گسترش دهند.
و این پیامدهای بالقوه ای دارد که لزوماً برای متحدان و شرکای ما در منطقه مطلوب نیست.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: