پرش به محتوا

ارتش روسیه در چند روز آینده به کجا حمله خواهد کرد؟

ارتش روسیه در چند روز آینده به کجا حمله خواهد کرد؟ – یک بررسی

تحلیلی توسط دریا ولکووا و آلیونا زادوروژنایا
راشا تودی
ترجمه مجله هفتههفته گذشته، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، هر سه گروه از نیروهای روسیه – جنوب، مرکز و شرق – را که در عملیات ویژه نظامی در اوکراین شرکت داشتند، بازرسی کرد. بازرسی های جنوب و مرکز آخر هفته گذشته اعلام شد. سفر وزیر دفاع به شرق از طریق کانال تلگرامی رسمی وزارت دفاع گزارش شد.
در این گزارش، شویگو «دستورالعمل های لازم را برای گسترش بیشتر عملیات تشکیلات در تمام جهات عملیاتی» ارائه کرد.
این نیروها وظیفه دارند مانع حملات توپخانه ای به زیرساخت های غیرنظامی توسط نیروهای اوکراینی در دونباس و سایر مناطق شوند.
به سپهبد رستم مرادوف فرمانده شرق دستور داده شد که هدف قرار دادن موشک های دوربرد و توپخانه دشمن با سلاح های دقیق را در اولویت قرار دهد.
لازم به ذکر است که فرماندار منطقه مرزی کورسک رومن استاروویت عصر یکشنبه به مردم هشدار داد:
«ارتش ما انجام وظایف رزمی را در چارچوب عملیات نظامی ویژه در مرز منطقه گلوشکوفسکی با منطقه سومی آغاز کرده است.به همین دلیل صدای تیراندازی در اینجا شنیده می شود. از شهروندان خواسته شده آرامش خود را حفظ کنند.»
در منطقه گلوشکوفسکی در منطقه کورسک، روستای تیوتکینو قرار دارد که چندین بار از جمله از اوایل ماه جولای مورد حمله اوکراینی قرار گرفته است.
آخرین گلوله باران این شهرک روز شنبه به ثبت رسیده است.
در نتیجه فرماندار استاروویت ساکنان را از فعالیت های نظامی روسیه در خاک مجاور اوکراین آگاه کرد.
بیانیه ادوارد باسورین، سخنگوی شبه نظامیان خلق جمهوری خلق دونتسک، اندکی پس از گزارش هایی مبنی بر بازدیدهای بازرسی شویگو از واحدهای نظامی در منطقه عملیات ویژه نظامی در اوکراین منتشر شد. او گفت:
«آزادسازی مناطق دونباس در سال جاری به طور کامل تکمیل خواهد شد.»
باسورین در حمایت از تز خود به پیشروی متفقین در منطقه آودیوکا اشاره کرد – گروه نیروهای مسلح اوکراین که در آنجا مستقر شده بودند در یک نیم دایره محاصره شدند.
علاوه بر این، نیروهای امنیتی جمهوری خلق لوگانسک روز دوشنبه از کنترل عملیاتی سورسک شهری در ۳۰ کیلومتری غرب لیسیچانسک که قبلاً توسط نیروهای متحد آزاد شده بود، خبر دادند.
یکی از مسیرهای سورسک به آرتمووسک (باخموت)، یک مرکز حمل و نقل اصلی در شمال دونباس که توسط نیروهای مسلح اوکراین اداره می شود، منتهی می شود.

جاده دوم از سورسک Seversk به اسلاویانسک- کراماتورسک منتهی می شود، جایی که تصور می شود جنگنده ترین بخش گروه دشمن در آنجا متمرکز است.

ویتالی کیسلف، دستیار وزیر کشور جمهوری خلق لوگانسک می گوید که شهر سولدار، که بین سورسک و آرتموفسک-باخموت قرار دارد، می تواند در چند روز آینده تصرف شود.

الکساندر آرتامونوف کارشناس نظامی روسیه معتقد است که تشدید عملیات نظامی ویژه تنها به دونباس محدود نخواهد شد. او پیش بینی می کند:

«در آینده نزدیک باید انتظار تشدید اقدامات خود را در مجاورت خارکف داشته باشیم. »
او در این گفتگو تأکید می کند که وظیفه نیروهای روسی از بین بردن تهدید گلوله باران در مناطق بلگورود، کورسک و بریانسک است. آرتامونوف می گوید:
«یک حمله عمومی در طول کل جبهه، موجب ایجاد حد فاصل در مرزهای منطقه درگیری شده و فاصله حملات اوکراینی ها را به خاک روسیه طولانی تر می‌کند.»
علاوه بر اقدامات در جهت خارکف و استقرار احتمالی در سایر مناطق مرزی در شمال، فعال سازی عملیات ویژه نظامی در اوکراین در دونباس نیز قابل انتظار است.

در مورد خط مقدم در جمهوری خلق دونتسک ، آرتامونوف به گزارش هایی از عملیات رزمی فعال در نزدیکی آودیوکا اشاره می کند.

این کارشناس نظامی توضیح می دهد:

«اکنون منابع لازم برای گروه دشمن در آودییو کا قطع شده است و به صورت یک نیم دایره اسیر شده است – این هنوز یک محاصره کامل نیست، بلکه یک پوشش کناری دایره ای است.»

آرتامونوف همچنین خاطرنشان می کند:

آماده‌سازی برای حمله گسترده به خط دفاعی اسلاویانسک-کراماتورسک، که در سال‌های اخیر با دقت توسط دشمن برای دفاع از آن سازماندهی و آمادگی ایجاد شده است، در حال انجام است باید به این نکته اشاره کرد که در این منطقه تونل های حفر شده که در صورت حمله ما آنها می‌توانند کیلومترها عقب نشینی کنند.
وی یادآور شد که نیروهای مسلح اوکراین کل عملیات در دونباس را از کراماتورسک هدایت می کنند.

به گفته کارشناسان، خنثی سازی نیروهای مسلح اوکراینی که منطقه صنعتی آودیوکا (در واقع حومه دونتسک، در ۱۳ کیلومتری پایتخت جمهوری خلق ) را کنترل می کنند، به معنای توقف، کاهش شدید تعداد گلوله باران دونتسک
است.
الکساندر پرنجیف، یکی از اعضای شورای کارشناسی سازمان افسران روسیه، معتقد است که اولویت در این مرحله تثبیت خط سورسک- سولدار است.

با این حال، در ادامه گفت، این نظر وجود دارد که در حال حاضر لازم است حمله به تجمع اسلاویانسک-کراماتورسک انجام شود.
پرنجیف معتقد است:
«من به سناریوی کمی متفاوت پایبند هستم – حرکت از جهت ایزیوم به ایستگاه لوزووایا (جنوب منطقه خارکف) و آزادسازی آن. این به نوبه خود سیستم تامین گروه نیروهای مسلح اوکراین واقع در جمهوری دموکراتیک را محدود می کند. علاوه بر این، امکان توسعه حمله به پالوگراد وجود دارد. همه اینها باید شرایط خوبی را برای محاصره دشمن و سپس عقب راندن او از دونباس به عمق اوکراین ایجاد کند.
خب، همانطور که می گویند نمی توانیم به اسلاویانسک و کراماتورسک حمله کنیم، زیرا در آنجا «منتظر» ما هستند. ستیزه جویان اوکراینی قطعاً استحکامات زیادی در آنجا ایجاد کرده‌اند که برای ما دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند.»
کارشناس نظامی کنستانتین سیوکوف نیز تئوری نظامی خود را اینگونه بیان می کند. او می گوید:
«یک حمله در کل جبهه صورت خواهد گرفت. به طور خاص، یک حمله در جهت جنوب – در امتداد خط نیکولایف و اودسا، در جهت مرکزی – اسلاویانسک، کراماتورسک و بیشتر دنپروپتروفسک، و در جهت شمال – خارکف، سومی، چرنیهیو وجود خواهد داشت.»
به نظر وی سرعت و شدت اقدامات تهاجمی بیشتر از مراحل قبلی عملیات ویژه نظامی در اوکراین خواهد بود.
به گفته آرتامونوف، با این حال، اکنون میتوان انتظارداشت، توسعه اقدامات تهاجمی، به ویژه در جنوب، صورت بگیرد. وی در ادامه تحلیلش گفت:

،«در منطقه خرسون، تلاش برای ضدحمله نیروهای مسلح اوکراین از منطقه نیکولایف خنثی شد و همزمان هم توسعه یک ابتکار تهاجمی علیه نیکولایف از سوی ما در حال آماده شدن است. ،»

آرتامونوف فرض می کند که اقدامات فعال می تواند از قوس هزار کیلومتری آغاز شود. این کارشناس نظامی خاطرنشان کرد:

تعیین اینکه کدام مکان مهمتر است دشوار است، زیرا تمام نقاط و شهرهای ذکر شده – خارکف، کراماتورسک، استان آودیوکا-پسکی، نیکولایف و خرسون – از اهمیت اساسی برخوردار هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: