پرش به محتوا

تضمین لاوروف به آفریقا: روسیه به تامین غذا و انرژی ادامه خواهد داد

تضمین سرگئی لاوروف به آفریقا: روسیه به تامین غذا و انرژی ادامه خواهد داد

روسیه به تعهدات خود برای تامین غذا، کود و انرژی به آفریقا ادامه خواهد داد. 

این را سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در آستانه سفر خود به چندین کشور آفریقایی اعلام کرد. 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به قاره آفریقا اطمینان داده است که روسیه به‌رغم مشکلات ناشی از تحریم‌های غرب، غذا، کود، انرژی و سایر مواد خام وعده داده شده را به دوستان آفریقایی خود تحویل خواهد داد. 

وزیر امور خارجه در مقاله ای برای روزنامه های آفریقایی به این موضوع پرداخت.

لاوروف همچنین تصریح کرد که پروپاگاندا و تبلیغات غرب و اوکراین که مسکو را به گرسنگی دادن آفریقا متهم می کند، بی اساس است و این در خدمت منحرف کردن توجه افکار عمومی جهانیان از سهم و گناه خود در تحریم های روسیه و ایجاد گرسنگی در جهان است.:

«ما به خوبی از اهمیت محموله های روسیه از محصولات مهم اجتماعی، از جمله مواد غذایی، به بسیاری از کشورهای جهان آگاه هستیم. ما می دانیم که این محموله ها نقش مهمی در حفظ ثبات اجتماعی دارند.»

لاوروف تاکید کرد که توسعه مشارکت همه جانبه با کشورهای آفریقایی یکی از اولویت های اصلی سیاست خارجی روسیه است. 

ما آماده گسترش همکاری های بیشتر هستیم – در راستای تصمیمات راهبردی که در اولین اجلاس روسیه و آفریقا در سوچی در پایان اکتبر ۲۰۱۹ اتخاذ شد. 

در عین حال، رئیس دیپلمات تاکید کرد که روسیه چیزی را به کسی تحمیل نمی کند. روسیه برای حاکمیت کشورهای آفریقایی و حق تعیین مسیر توسعه خود احترام زیادی قائل است. وزیر امور خارجه در ادامه تصریح کرد:

«ما قاطعانه به اصل «مشکلات آفریقایی – راه حل های آفریقایی» متعهد هستیم. »

این رویکرد به توسعه روابط بین دولتی، اساساً با منطق سلطه تحمیل شده توسط کلانشهرهای سابق، که نشان دهنده مدل منسوخ استعماری غربی است، متفاوت است. 

علاوه بر این، روسیه و شرکای آفریقایی آن در تلاش هستند تا به طور مداوم سهم دلار و یورو را در تجارت متقابل کاهش دهند. 

وزیر خارجه روسیه افزود که مسکو متعهد به یک سیستم مالی مستقل و کارآمد است که  بتواند از مداخلات احتمالی کشورهای متخاصم محافظت کند. 

لاوروف تاکید کرد که روسیه از مواضع متوازن آفریقا در قبال وضعیت اوکراین و امتناع کشورهای آفریقایی از پیوستن به تحریم‌های ضد روسیه با وجود فشارهای خارجی بی‌سابقه، قدردانی می‌کند. 

«چنین خط مستقلی سزاوار احترام زیادی است.»

در همین حال، طرف روسی و کشورهای آفریقایی تهیه پیش نویس دستور کار دومین اجلاس سران روسیه و آفریقا را آغاز کرده اند. 

به گفته لاوروف، اکنون زمان آن است که بازیگران اقتصادی روسیه و آفریقا را به میدان های اقتصادی یکدیگر بیاوریم و مشارکت آنها را در پروژه های زیرساختی بزرگ تشویق کنیم. 

دومین نشست سران روسیه و آفریقا در سال ۲۰۲۳ در روسیه برنامه ریزی شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: