پرش به محتوا

کشتار غیرنظامیان

ترکیه کردستان عراق را بمباران کرد
کشتار غیرنظامیان
منطقه خودمختار کردستان در عراق: در پی گلوله باران ترکیه کشته شدند. تظاهرکنندگان تأسیسات آنکارا را به آتش کشیدند
منتشر شده در یونگه ولت
امره شاهین
ترجمه حمید علوی
مجله هفتهقرار بود یک روز آرام و بی استرس در پیش باشد: توریست های عراقی برای فرار از گرمای ۵۰ درجه در جنوب و مرکز کشور شمالی به مناطق شمالی این کشور رفته بودند تا روزه خوب و خوشی را بگذرانند.

دست کم ۹ نفر روز چهارشنبه در یک مکان پیک نیک محبوب در منطقه خودمختار کردستان عراق (KRG) در اثر چهار حمله توپخانه ای ارتش ترکیه کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری کردی ANF، از زمان بمباران تفرجگاه تابستانی در روستای پرکس در نزدیکی زاکسو، بیش از ۲۰ نفر همچنان در خطر مرگ دست و پا می زنند و یا مجروح هستند.

فیلم های ویدئویی در اینترنت نشان می دهد که چگونه وحشت پس از حمله حاکم می شود، مردم با فریاد به همه ژرف می دوند و اجساد در آب مجاور شناورند.

مادر زهرا حمزه، کوچکترین قربانی این حمله در یک سالگی، در حالی که جسد خون آلود دخترش را در آغوش گرفته، گریه می کند.
این قتل عام بلافاصله باعث اعتراضات گسترده ای در عراق شد و هزاران نفر عصر همان روز در مقابل سفارت ترکیه در بغداد تجمع کردند و سعی کردند به آن یورش ببرند.

یک مرکز فرهنگی ترکیه در نزدیکی آتش سوخت. در شهرهای دیگر سراسر کشور، تظاهرکنندگان کنسولگری ها و مراکز صدور ویزا ترکیه را اشغال کردند و پرچم های ترکیه را به آتش کشیدند.

تظاهرات روز پنجشنبه با درخواست هایی از جمله اخراج سفیر ترکیه ادامه یافت.
احتمالاً به دلیل فشار مردم در کف خیابان، دولت عراق در شامگاه چهارشنبه بیانیه ای قوی تر از حد معمول صادر کرد. معمولاً بعد از حملات ترکیه گفته می شود که دولت این حمله را «به شدیدترین وجه ممکن محکوم می کند» و «به سازمان ملل متحد شکایت می کند».

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز همین مطلب را گفت، اما همزمان با فراخواندن کاردار کشورش در آنکارا، خواستار عذرخواهی رسمی ترکیه و خروج نیروهای مسلح این کشور از این کشور شد.

وی همچنین اعلام کرد که می خواهد سفیر ترکیه را احضار کند. الکاظمی ادامه داد: عراق این حق را برای خود محفوظ می دارد که در برابر این تجاوزات اقدامات لازم را انجام دهد. (البته این تهدید تو خالی را دولت عراق اشغال شده سالهاست تکرار میکند – مترجم )
از سوی دیگر، شبه‌نظامیان شیعه «عشب الکهف» که حامی ایران هستند، اعلام کردند که در تلافی قتل عام، به پایگاه نظامی ترکیه در نزدیکی موصل حمله پهپادی انجام داده اند.
این واقعیت که این بار واکنش نسبتاً شدیدتر بود، ممکن است به این دلیل باشد که هر ۹ قربانی عرب بودند. حملات ترکیه به اقلیم کردستان غیرمعمول نیست: در ماه آوریل، ارتش ترکیه عملیات اشغالگری «قفل پنجه» را علیه حزب کارگران کردستان (PKK) آغاز کرد.

به گزارش ANF، منطقه اطراف پرکس تنها در ماه جولای سه بار با خمپاره و هویتزر شلیک شد.
سازمان امریکایی «تیم‌های صلح‌ساز جامعه» روز چهارشنبه اعلام کرد که از اوت ۲۰۱۵ حداقل ۱۳۸ غیرنظامی در حملات ترکیه در اقلیم کردستان کشته شده‌اند.
روزنامه‌نگار کرد کاهده درسیم در سرویس پیام کوتاه توییتر از یک جانبه بودن اعتراضات در حالی که سکوت در مورد حملات به کردها وجود داشت، انتقاد کرد.
در ترکیه، کشتار غیرنظامیان در روز پنجشنبه هیچ بازتابی نداشت. به استثنای روزنامه‌های چپ‌گرای Evrensel و Yeni Yasam، مطبوعات ترکی اصلاً به این حادثه اشاره نکردند.
در عوض، برای تهاجم دیگری به مناطق اکثریت کرد-عرب شمال سوریه، که به روژاوا نیز معروف است، طبل جنگ زدند.

در بیانیه موجز وزارت خارجه ترکیه، نه تنها وجود منطقه خودمختار کردستان کتمان شده و این استان فقط عراقی توصیف شده است، بلکه یک «سازمان تروریستی» که منظورشان پ.ک.ک است نیز مقصر این حمله اعلام شده است.

اما آنها در عین حال معترفند که این منطقه تا حد زیادی تحت کنترل ارتش ترکیه است و کردها در آنجا نه نیرویی دارند و نه به منطقه دسترسی دارند.
سازمان ملل، آلمان و ایالات متحده به صورت سطحی این حمله را محکوم کردند، اما نامی از ترکیه نبردند.

جال اینکه نچیروان بارزانی، رئیس حکومت اقلیم کردستان نیز از مقصر دانستن ترکیه اجتناب کرد و گفت که منطقه از «جنگ بین ارتش ترکیه و پ ک ک» رنج می برد.
او به این واقعیت که چگونه ممکن است آنکارا ۳۷ پایگاه نظامی در منطقه خودمختار کردستان عراق در اختیار داشته باشد، اما پاسخی نمی دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: