پرش به محتوا

مینسک: گزارش فرود اجباری هواپیمای رایان ایر غیرقابل قبول است.

راشا تودی

بلاروس از پذیرش گزارش سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی درباره فرود اجباری هواپیمای رایان ایر در ماه می ۲۰۲۱ خودداری کرد. این مقام از فرود اضطراری به عنوان مداخله غیرقانونی توسط دولت مینسک انتقاد کرده است.

آژانس بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) فرود اجباری در ماه مه ۲۰۲۱ را به عنوان مداخله غیرقانونی دولت مینسک در حمل و نقل مسافران محکوم می‌کند، آژانس سازمان ملل این هفته پس از ارزیابی اسناد جدید از جمله ضبط‌های صوتی فرد مسئول دستگاه برج مراقبت کنند کنترلرهای ترافیک هوایی در مینسک اعلام کرد.
به گفته ایکائو، تهدید بمب‌گذاری که دلیل فرود هواپیما اعلام شد، عمدا ساختگی بوده و به دستور مقامات ارشد دولت بلاروس به خدمه پرواز منتقل شده است.

آرتجوم سیکورسکی، رئیس بخش هوانوردی در وزارت حمل و نقل بلاروس، روز چهارشنبه گفت که این یافته‌ها «کاملا غیر قابل قبول» هستند و ایکائو را به عنوان یک اداره فنی بی طرف بی‌اعتبار می‌کنند.

وی افزود: نماینده روسیه در شورای ایکائو نیز با نتایج این تحقیق مخالفت کرده و به اشتباهات و نادرستی های و کمبود های متعددی در تحقیقات اشاره کرده است. سیکورسکی توضیح داد:

تمام اسناد ایکائو نشان میدهد که تحقیقات ابدا برای یافتن مسئولین انجام نمی شود، بلکه برای تایید سناریوی معینی انجام می گیرد.

سیکورسکی بزای اثبات ادعای خود به این نکته اشاره کرد که ایکائو گزارشی را در ژانویه ارائه کرد و در آن به این نتیجه رسید که هیچ رهگیری هواپیما برای فرود اجباری صورت نگرفته است.

با این حال، این گزارش در آن زمان به مذاق برخی از کشورهای غربی خوش نیامد و تحت فشار آنها به گروه ایکائو دستور داده شد تا به دنبال یافتن دلایلی برای پیدا کردن هرگونه شکافی هر چند کوچک هم باشد اقدام کرده و آنرا شناسایی کند. این به معنی تغییر نتیجه گیری به نفع کشورهای غربی به هر قیمتی باشد

پس از آن، ایکائو با حمایت ایالات متحده و لهستان، داده هایی را از یک کنترل کننده ترافیک هوایی دریافت کرد.
این گزارش جدید به یک «رمان جاسوسی درجه دو» و «دور از واقعیت» تبدیل شده است.
هواپیمای رایان ایر مجبور شد بدلیل احتمال بمبگذاری در ماه می ۲۰۲۱ با بیش از ۱۰۰ سرنشین در مسیر آتن به ویلنیوس در مینسک فرود بیاید. همچنین رومن پروتاسویچ، وبلاگ نویس ضد دولتی، یکی از بنیانگذاران کانال تلگرامی مخالف نکستا، و دوست دخترش، سوفیا ساپگا، نیز در این هواپیما حضور داشتند. هر دو پس از فرود توسط مقامات قضایی بلاروس دستگیر شدند. اتحادیه اروپا سپس حریم هوایی خود را برای هواپیماهای بلاروس مسدود کرد.

ساپگا اوایل سال جاری به دلیل راه اندازی یک کانال مخالف در سرویس پیام رسان تلگرام به شش سال زندان محکوم شد. او در پایان ماه ژوئن از رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکو درخواست عفو کرد. از طرف دیگر پروتاسویچ آزاد است و از فعالیت های سابق خود دست برداشته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: