پرش به محتوا

اخبار مهم در اوکراین و جهان – ۱۴۹

گازپروم برای سومین بار از زیمنس درخواست کرده است که مدارکی برای توربین نورد استریم ارائه کند


گروه انرژی روسیه گازپروم شکایت دارد که هیچ سندی در مورد توربین خط لوله گاز نورد استریم 1 وجود ندارد. بر اساس بیانیه رسمی روز جمعه، این گروه برای سومین بار از زیمنس انرژی برای بازگرداندن توربین گم شده درخواست تایید رسمی کرده است.

«گازپروم مجدداً از زیمنس درخواست کرده است تا تأییدیه کتبی یک استثنا از رژیم تحریم های قابل اجرا را ارائه دهد که به نوبه خود مبنایی برای بازگشت توربین به روسیه است. اما زیمنس هنوز مدارک را ارائه نکرده است.»

مقامات در برلین پیش از این گزارش داده بودند که این توربین از کانادا به آلمان تحویل داده شده است. همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی اعلام کرد که این توربین در آلمان گیر کرده است زیرا مسکو مجوز حمل و نقل آن را صادر نکرده است.


آیا حمله ای در جهت نیکولایف و اودسا قریب الوقوع است؟

بر اساس گزارش تصویری کوتاه کانال تلگرام Glavnoye v Chersonese، حمله به نیکولایف و اودسا ممکن است در آینده نزدیک انجام شود.

بر این اساس، تیپ موسوم به اودسا آمادگی رزمی خود را در منطقه خرسون تکمیل کرده است.

یکی از نمایندگان این کشور گفت: «در آینده نزدیک، همراه با نیروهای متحد، آزادسازی شهر نیکولایف و شهر قهرمان اودسا را آغاز خواهیم کرد. به تیپ اوکرونازی ها، مزدوران و انواع تفاله های باندرا رحم نخواهیم کرد.»

تنها راه سربازان اوکراینی برای نجات جان خود این است که اسلحه خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند. در غیر این صورت نابود می شدند.

به گفته وی، این تیپ متشکل از مردم محلی از جنوب اوکراین، اودسا، نیکولایف و مناطق دونباس است، اما افرادی از کیف و حتی افرادی از غرب اوکراین نیز حضور دارند. در پایان بیان می کند:

اینجا کشور ماست، ما آن را از زباله های نازی ها پاک می کنیم، اینجا قبر اجداد ماست.


ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ۲۱ ژوئیه به شدت از اتهامات آمریکا مبنی بر «غیر قانونی بودن بازداشت بریتنی گرینر» بسکتبالیست به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر انتقاد کرد. او توضیح داد که این نشان دهنده بی توجهی به قوانین روسیه است.

بازیکن فینیکس مرکوری و دارنده دو مدال طلای المپیک از زمانی که در اواسط فوریه در فرودگاه مسکو دستگیر شد در زندان به سر می برد.

قبلاً قوطی های بزرگ روغن حشیش در چمدان این ورزشکار آمریکایی پیدا شده بود.

گرینر در دادگاه این ماه اعتراف کرد که او مالک قوطی ها بوده است. اما او گفت که قصد نداشته قانون را زیر پا بگذارد.

اگر مجرم شناخته شود، با ۱۰ سال زندان مواجه خواهد شد. دادگاه او قرار است روز سه شنبه ادامه یابد.

زاخارووا برای شیر فهم شدن مقامات آمریکایی توضیح داد: «اگر یک شهروند آمریکایی در ارتباط با قاچاق مواد مخدر دستگیر شده است که آن را انکار هم نمی کند، باید بر اساس قوانین محلی روسیه محاکمه و محکوم شود و نه قوانین مصوب در سانفرانسیسکو، نیویورک و واشنگتن».


گزارش رسانه ها: اوکراین توافقنامه جداگانه ای را با ترکیه و سازمان ملل درباره صادرات غلات امضا کرد

پورتال خبری اوکراین Strana.ua گزارش داد که اوکراین بخشی از توافقنامه صادرات غلات از بنادر اوکراین را با ترکیه و سازمان ملل متحد امضا کرده است. در مراسم امضای قرارداد الکساندر کوباکوف وزیر زیرساخت اوکراین، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد حضور داشتند.

بر اساس گزارش این وب سایت، این قرارداد کنترل بنادر دریای سیاه اودسا، چرنومورسک و یوژنی در جنوب این کشور را در اختیار کیف قرار می دهد. علاوه بر این، تنها کشتی هایی که صادرات غلات، مواد غذایی و کودهای شیمیایی را تضمین می کنند باید در آینده اجازه اقامت در بنادر را داشته باشند.

پیش از این، میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین در توییتر اعلام کرد که اوکراین «هیچ سندی را با روسیه امضا نمی کند» و آنکارا و سازمان ملل دو توافقنامه مشابه با هر دو کشور امضا خواهند کرد.


واکنش کرملین به پناهندگی موسیقی‌دان اوکراینی


به گزارش خبرگزاری تاس، دیمیتری پسکوف در پاسخ به سئوالی درباره «یوری بارداش» موسیقی‌دان اوکراینی که از گرجستان به مسکو فرار کرده، گفت: در صورتی که وی از سوی دولت اوکراین به خاطر تولید ترانه انتقادی تحت تعقیب قرار گیرد مورد حمایت مسکو قرار خواهد گرفت.

«بارداش» اخیرا ترانه‌ای در انتقاد از ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین تولید کرده است. از سال 2014 که غربگرایان اوکراین با کودتا قدرت را در این کشور به دست گرفتند، بسیاری از شهروندان اوکراینی که از دولت غربگرای این کشور انتقاد کرده‌اند تحت تعقیب قضایی قرار گرفته یا زندانی شده‌اند.

دولت غربگرای اوکراین با زدن برچسب جاسوسی برای روسیه، توانسته‌است بسیاری از منتقدان و حتی احزاب سیاسی طرفدار مسکو در این کشور را به انزوا بکشاند.

رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه(دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰ آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-‌کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد.

درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.صلیب سرخ روسیه: نهادهای بین المللی هیچ مدرکی دال بر تخلیه اجباری از دونباس به روسیه پیدا نکردند

نمایندگان سازمان های بین المللی که از مناطق روسیه در مرز جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک بازدید کردند، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تخلیه از دونباس به روسیه با زور انجام می شود، پیدا نکردند. این را پاول ساوچوک، رئیس صلیب سرخ روسیه (RRK) در مصاحبه با تاس بیان کرد.

به گفته وی، همکاران کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت های هلال احمر «این فرصت را دارند که همه چیز را با چشمان خود ببینند و بشنوند». ساوچوک در ادامه بیان کرد:

«ما همچنین به طور فعال با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همکاری می کنیم. به عنوان مثال، کارکنان ما به تازگی با نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از مناطق ورونژ و بلگورود بازدید کردند. هفته آینده آنها به منطقه کالوگا سفر خواهند کرد.»

رئیس RRK توضیح داد که از یک طرف، چنین بازدیدهایی یک عملکرد نظارتی برای ارزیابی برنامه های ارسال شده دارند. از سوی دیگر، باید اطمینان حاصل شود که اسکان مجدد اجباری تخلیه نشود، زیرا چنین سوالاتی همیشه توسط همکاران سازمان های بین المللی پرسیده می شود. ساوچوک افزود:

ما تاکنون هیچ تاییدی برای این فرضیات پیدا نکرده‌ایم.»


پدافند هوایی در منطقه خرسون تقویت شد

منطقه خرسون تحت کنترل روسیه در حال تقویت سیستم دفاع هوایی خود برای رهگیری حملات موشکی ارتش اوکراین است. این را کریل استرموسوف معاون اداره منطقه ای به خبرگزاری ریانووستی گزارش داد. او گفت:

ما در حال حاضر در حال تشکیل یک سیستم دفاع ضد هوایی برای تضمین امنیت ساکنان منطقه خرسون هستیم.

استرموزوف خاطرنشان کرد که افزایش پدافند هوایی به دلیل افزایش گلوله باران از سوی اوکراین است که از پرتابگرهای موشک انداز چندگانه HIMARS ایالات متحده نیز استفاده می کند.

پیش از این، ارتش کی یف گلوله باران خاک سابق اوکراین را تشدید کرده بود. شهر نوایا کاخوفکا به ویژه مورد ضربه شدید قرار گرفت، جایی که یک حمله موشکی تعداد زیادی از غیرنظامیان را کشته و زخمی کرد و به بسیاری از ساختمان های مسکونی آسیب رساند.


وزارت دفاع روسیه از کشته شدن ۳۰۰ فاشیست ملی گرا در کراماتورسک خبر داد

بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای گروه ملی گرای اوکراینی «صدها سیاه» که در یک ساختمان مدرسه مستقر شده بودند در یک حمله دقیق روسیه کشته شدند. این را ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در گزارش مطبوعاتی روزانه خود گزارش داد.

«یک حمله با سلاح دقیق زمینی پایگاه انتقالی تشکیلات ملی گرا صدها سیاه را در ساختمان مدرسه شماره ۲۳ در شهر کراماتورسک، جمهوری خلق دونتسک نابود کرد.»

کوناشنکوف افزود که در این حمله بیش از ۴۰ خودروی ویژه نیز منهدم شد.

گفته می شود که یک حمله موشکی دیگر روسیه به انبار مهمات تیپ ۵۹ پیاده نظام موتوری اوکراین در شرق شهر نیکولایف هدف قرار گرفته است. تا ۳۰ پرسنل نظامی کشته شدند، شش خودروی زرهی و خودرو منهدم شد و در مجموع حدود ۳۰۰۰ گلوله راکت انداز و گلوله های خودکششی نیز منهدم شد.


وزارت دفاع روسیه: چهار سامانه موشکی هایمارس را بین ۵ تا ۲۰ جولای منهدم کرد

سپهبد ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در گزارش مطبوعاتی روزانه خود گفت که چهار فروند راکت انداز چندگانه هایمارس که توسط ایالات متحده به اوکراین تحویل داده شده بود بین ،۵ تا ۲۰ جولای توسط توپخانه و حملات هوایی نیروهای روسی نابود شدند. کوناشنکوف گفت:

دو سامانه در نزدیکی روستای مالوتارانوفکا، یک هایمارس دیگر با یک ماشین حمل و نقل و بارگیری در حومه کراسنوآرمیسک و چهارمین سامانه – در حومه شرقی کنستانتینوفکا در جمهوری خلق دونتسک منهدم شد.


روسیه فهرست کشورهای غیردوست را گسترش داد

روسیه کشورهای یونان، کرواسی، اسلواکی، دانمارک و اسلوونی را به فهرست کشورهای غیردوست اضافه کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، فدراسیون روسیه امروز جمعه کشورهای یونان، کرواسی، اسلواکی، دانمارک و اسلوونی را در شمار کشورهای غیردوست قرار داد و فهرست مذکور را گسترش داد.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، مسکو فهرست کشورهای غیردوست (متخاصم) با روسیه که اقدامات متقابل علیه این کشور انجام می دهند را گسترش داده است.

بر اساس بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه روسیه، یونان، دانمارک، اسلوونی، کرواسی و اسلواکی به این فهرست اضافه شده اند.

این بیانیه تعداد کارمندانی را که سفارتخانه ها و کنسولگری های این کشورها می توانند در روسیه استخدام کنند را نیز نشان می دهد. بنابراین، یونان محدودیت ۳۴ نفره، دانمارک – ۲۰ نفره، اسلواکی – ۱۶ نفره، را خواهند داشت. اسلوونی و کرواسی دیگر نمی توانند کارکنان محلی را در نمایندگی های دیپلماتیک و مقرهای کنسولی خود استخدام کنند.

در این بیانیه آمده است: لیست تایید شده توسط دولت نهایی نیست و با در نظر گرفتن اقدامات خصمانه دولت های خارجی علیه ماموریت های روسیه در خارج از کشور، ممکن است گسترش یابد.

این در حالیست که در ماه می سال گذشته میلادی نیز محدودیت های مشابهی بر نمایندگی های دیپلماتیک ایالات متحده و جمهوری چک اعمال شد. این اقدامات با فرمان ریاست جمهوری روسیه در ۲۳ آوریل ۲۰۲۱ پیش بینی شده بود.

علاوه بر این در مارس ۲۰۲۲، دولت روسیه فهرستی از کشورهای خارجی و مناطقی که اقدامات غیردوستانه علیه روسیه انجام می دهند را تصویب کرد. ۴۸ کشور همچون استرالیا، آلبانی، آندورا، بریتانیا، تمام کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، کانادا، لیختن اشتاین، میکرونزی، موناکو، نیوزیلند، نروژ، کره جنوبی، سن مارینو، مقدونیه شمالی، سنگاپور، آمریکا، تایوان، اوکراین، مونته نگرو، سوئیس و ژاپن در این فهرست قرار دارند.مقامات استان زاپوروژیه: اتحادیه اروپا این منطقه را به عنوان بخشی از روسیه به رسمیت می شناسد

ولادیمیر روگوف عضو شورای اصلی منطقه زاپوروژیه مدعی شده است که اتحادیه اروپا با سند مجموعه هفتم تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه که در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است، قلمرو این منطقه را اساساً به عنوان بخشی از روسیه به رسمیت می شناسد. اذعان کرده اند. وی در کانال تلگرامی خود نوشت:

در بسته هفتم تحریم ها، مقامات یورو عملا قلمرو استان زاپوروژیه را به عنوان بخشی از روسیه به رسمیت می شناسند.

دلیل این امر عبارت «به اصطلاح نماینده شورای اصلی اداره نظامی – غیرنظامی منطقه زاپوروژیه» است که به اعمال تحریم ها علیه روگوف اشاره دارد. روگوف اظهار داشت:

«مقامات اتحادیه اروپا وابستگی من به دولت نظامی-غیرنظامی را زیر سوال می برند، اما نه خود اداره نظامی-غیرنظامی. این امر قانونی بودن آن و حاکمیت روسیه بر قلمرو استان زاپوروژیه را به رسمیت می شناسد.»


لاوروف: اتحادیه اروپا کورکورانه از آمریکا پیروی می‌کند


به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با پیتر سیجارتو همتای مجارستانی خود گفت: اتحادیه اروپا کورکورانه مسیری را دنبال می‌کند که نقشه آن را آمریکا کشیده است.

لاوروف با اشاره به سیاست‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه و اعمال تحریم‌های مالی گفت، من از این مسئله واقعاً ناراحت هستم که می‌بینم اروپایی‌ها کاملاً همان مسیری را طی می‌کنند که آمریکا برایشان تعیین کرده است.

وی افزود: تنها می‌توانم این مسئله را آرزو کنم که اتحادیه اروپا بتواند با مشکلات خود کنار بیاید چون هیچ‌کس علاقه‌ای به بحران در اروپا ندارد.

وزیر امورخارجه روسیه روز پنجشنبه با سیجارتو همتای مجارستانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. لاوروف در این ملاقات از ادامه همکاری‌های مسکو و بوداپست برغم شرایط دشوار بین‌المللی و فشار تحریم‌ها بر روسیه خبر داد.

وی گفت که مسکو و بوداپست قصد اجرای پروژه های مشترک در زمینه انرژی و حمل و نقل را دارند.


اوکراین و روسیه با حضور دبیرکل سازمان ملل توافق نامه امضا می کنند

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که توافقنامه صادرات غلات اوکراین روز جمعه در استانبول امضا می‌شود.

مقامات نظامی روسیه، اوکراین و ترکیه و نمایندگان سازمان ملل هفته گذشته در استانبول دیدار کرده بودند تا درباره صادرات ذخایر غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه به توافق دست یابند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه در همین زمینه اعلام کرد، توافقنامه صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه روز جمعه در استانبول در مراسمی با حضور نمایندگان روسیه و اوکراین و «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه امضا خواهد شد.

پیش از این، یک منبع سازمان ملل متحد گفته بود که «به نظر می‌رسد که همه مسائل» درباره صادرات غلات «حل شده است» و روز جمعه توافقی امضا خواهد شد.

همچنین روز پنجشنبه، «فرحان حق»، معاون سخنگوی گوترش به خبرنگاران گفت که دبیرکل سازمان ملل به عنوان بخشی از تلاش‌هایش برای اطمینان از دسترسی کامل جهانی به محصولات غذایی اوکراین و کودهای روسیه به ترکیه سفر خواهد کرد.

روز چهارشنبه، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه نسبت به تسهیل مذاکرات روسیه و اوکراین در مورد مسئله غلات ابراز امیدواری کرده بود.

همچنین روز چهارشنبه یک منبع آگاه گفته بود که مسیرهای عاری از مین دریایی برای صادرات ایمن غلات اوکراین از قبل مشخص شده است و ترکیه آماده کمک به این روند است.

پس از مذاکرات هفته گذشته، روزنامه ینی شفق ترکیه گزارش داده بود که قرارداد اولیه صادرات غلات شامل مفادی است که بر اساس آن نمایندگان روسیه، اوکراین و ترکیه بر بنادری که صادرات غلات از آنجا انجام می‌شود نظارت می‌کنند و اجازه خواهند داشت کشتی‌های باری حامل غلات را مستقیماً زیر نظر داشته باشند. به گزارش این روزنامه، کی یف وظیفه رسیدگی به مشکل مین‌های دریایی شناور در نزدیکی سواحل دریای سیاه اوکراین را بر عهده گرفته است.


امیدواری ترکیه برای از سرگیری گفتگوهای سیاسی بین روسیه و اوکراین

اوزتورک ییلماز، نماینده مجلس بزرگ ترکیه (پارلمان) در گفتگوی اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، اعلام کرد که  ترکیه انتظار دارد که مذاکرات بین روسیه و اوکراین در خصوص صادرات غلات موفقیت آمیز باشد و همین امر کمک کند تا گفتگوها بین دو طرف در مسیر حل و فصل سیاسی مناقشه نیز از سر گرفته شود.

این مقام پارلمانی گفت: توافق بر سر غلات منجر به نزدیک شدن مواضع روسیه و اوکراین خواهد شد. موفقیت در این مذاکرات طرفین را تشویق  خواهد کرد تا گفتگوها پیرامون مسائل سیاسی و نظامی هم از سر گرفته شود. به عقیده وی، هر دو طرف – هم روسیه و هم اوکراین – از درگیریهای نظامی دیگر خسته شده‌اند، بنابراین باید مذاکرات برای حل و فصل مناقشه کنونی انجام شود.

اذعان پنتاگون به توان بالقوه جدی روسیه در زمینه تسلیحات دوربرد

ژنرال گلن وانهرک، رئیس فرماندهی شمالی نیروهای مسلح ایالات متحده (NORTCOM) اعتراف کرد که روسیه دارای زرادخانه قابل توجهی از تسلیحات دوربرد است.

این مقام نظامی طی سخنرانی خود در انجمن امنیتی سالانه موسسه آسپن در ایالت کلرادو توضیح داد: «می توانم بگویم که از نظر تسلیحات متعارف و تسلیحات دوربرد، آنها [نیروهای مسلح روسیه] قابلیت‌های قابل توجه و بسیار جدی دارند. این دلیلی است که به عقیده من، اصلاً نباید روسیه را دست کم گرفت.»

وانهرک همچنین به ارزیابی توان نظامی دیگر دشمن آمریکا، یعنی کشور چین پرداخت و گفت، اگرچه ارتش چین در حال افزایش نیست، ولی پکن در تلاش است تا در شرایط برابر با واشنگتن رقابت کند.

دیپلمات روس: تسلیحات غربی ارسال شده به اوکراین هدف قانونی نظامیان روسیه خواهد بود

الکساندر لوکاشویچ، نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) اعلام کرد که نیروهای نظامی روسیه تمامی تسلیحات غربی ارائه شده به اوکراین را هدف قرار داده و نابود خواهند کرد.

این دیپلمات شب گذشته،  پنجشنبه در نشست شورای نمایندگی دائمی این سازمان گفت: ما تایید می‌کنیم که سلاح‌های غربی وارد شده به اوکراین نابود می‌شوند تا امکان استفاده از آنها برای گلوله باران مناطق مسکونی دونباس منتفی شود.

نماینده دائم روسیه تاکید کرد که تمامی دستورات لازم در این خصوص در سطح رهبری وزارت دفاع روسیه داده شده است.

به گفته این دیپلمات، مقامات مسکو نگران این مسئله هستند که نیروهای مسلح اوکراین از تسلیحالت غربی برای گلوله باران اهداف غیرنظامی استفاده کنند. لوکاشویچ همچنین امکان انتقال تسلیحاتی که توسط اتحاد آتلانتیک شمالی (ناتو) به اوکراین داده به کشورهای ثالث را بعید ندانست و این مسئله را نگران کننده دانست.

وزارت دفاع ژاپن: روسیه از جنگ ترکیبی علیه اوکراین استفاده می‌کند

وزارت دفاع ژاپن صبح امروز، جمعه در گزارش سالانه «کاغذ سفید» خود مدعی شد که روسیه از روش‌های جنگ ترکیبی از جمله حملات سایبری و فعالیت انتشار اطلاعات نادرست علیه اوکراین استفاده می‌کند.

به عقیده مقامات نظامی ژاپن، «طرف روسی در به اصطلاح عملیات ویژه خود در خاک اوکراین، علاوه بر استفاده از توان رزمی نیروهای نظامی، به روش‌های جنگ ترکیبی نیز متوسل می‌شود، از جمله حملات سایبری به شبکه‌های اینترنتی و کمپین انتشار اطلاعات نادرست».

وزارت دفاع ژاپن بار دیگر ابراز عقیده کرد که اقدامات روسیه در اوکراین «تغییر یکجانبه وضعیت موجود با کمک زور است که پایه‌های اصولی نظم بین المللی از جمله در آسیا را متزلزل کرده است.» در این سند آمده است: بیم آن می رود که تأثیرات منفی چنین تغییرات یکجانبه‌ای در وضعیت موجود به منطقه اقیانوس آرام و هند نیز سرایت کند.

اتحادیه اروپا محتوای هفتمین بسته تحریمی علیه روسیه را منتشر کرد

شورای اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه هفتمین بسته تحریمی خود علیه روسیه را تصویب کرد که شامل تحریم جزئی واردات طلا می شود. همچنین تعداد دیگری از اشخاص حقیقی و حقوقی روسی به فهرست سیاه گنجانده شدند. ضمن اینکه فهرست کالاهای دو منظوره ممنوعه برای واردات نیز گسترش یافته است.

جزییات این تحریم‌ها بامداد امروز، جمعه، در «مجله رسمی اتحادیه اروپا» منتشر شد. محدودیت‌ها از لحظه انتشار لازم الاجرا شدند.

 بر اساس این اطلاعات، تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا اینبار موسساتی از جمله: «اسبربانک» (Sberbank) روسیه، بنیاد «جهان روسی»، صندوق حمایت از دیپلماسی عمومی «گورچاکوف» و همچنین مقامات بلندپایه‌ همچون: آندری بلویوسف- معاون اول نخست وزیر، سرگئی سوبیانین- شهردار مسکو،  چند بازیگر و هنرپیشه برجسته روسیه و برخی دیگر از مقامات پارلمانی و معاونین ساختارهای نظامی و امنیتی این کشور را شامل شده است.

در مجموع، فهرست تحریم‌ها شامل 48 شهروند روسی و هفت سازمان از جمله بزرگترین باشگاه موتور سواری روسیه و رئیس آن است.

درخواست وزارت دارایی اوکراین برای دریافت 3 میلیارد دلار کمک مالی

سرگئی مارچینکو، وزیر دارایی اوکراین اعلام کرد که مقامات کی‌یف در ماه جاری روی حمایت مالی بیش از 3 میلیارد دلار از طرف شرکای خارجی حساب کرده است. وی شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «در ماه جاری ما بیش از 3 میلیارد دلار دریافت خواهیم کرد یا حداقل انتظار داریم که این مبلغ را دریافت کنیم.»

مارچینکو همچنین افزود که میزان کمک‌های مادی مورد انتظار از سوی غرب برای سال جاری حدود 16 تا 17 میلیارد دلار است. به گفته وزیر دارایی، اوکراین در ماه ژوئن 4.4 میلیارد دلار کمک مالی خارجی دریافت کرده و در مجموع از پایان ماه فوریه – این کمک مالی حدود 13 میلیارد دلار بوده است

مذاکرات تلفنی پوتین با ولیعهد عربستان

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و «محمد بن سلمان آل سعود»، ولیعهد عربستان سعودی روز پنج شنبه تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.

طبق این اطلاعات در جریان این مذاکرات، دو طرف در خصوص روند اوضاع کنونی در اوکراین و وضعیت سوریه و نتیجه نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه در تهران تبادل نظر کردند. همچنین موضوع وضعیت کنونی بازار جهانی نفت مطرح و بر اهمیت هماهنگی بیشتر دو کشور در چارچوب توافق اوپک پلاس تاکید شد.

پوتین و ولیعهد عربستان همچنین سطح به دست آمده در روابط دوستانه بین روسیه و عربستان سعودی را مثبت و رضایت بخش ارزیابی کرده و در خصوص ادامه تماس‌ها در سطوح مختلف توافق کردند.

لوکاشنکو از اوکراین خواست تا واقعیت از دست دادن سرزمین‌های خود را بپذیرد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس شب گذشته، پنجشنبه، در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ویژه «فرانس پرس» ابراز عقیده کرد که اوکراین باید بپذیرد که تعدادی از مناطق این کشور که در شرایط کنونی تحت کنترل روسیه قرار گرفته‌اند، را برای همیشه از دست داده است.

رئیس جمهوری بلاروس گفت: در ماه فوریه و مارس لازم بود درباره وضعیت ارضی اوکراین مذاکره میشد، ولی اکنون دیگر دیر شده و مقامات کی‌یف باید بپذیرند که مناطق تحت کنترل کنونی روسیه در شرق و جنوب این کشور، دیگر از دست رفته است.

رئیس جمهوری بلاروس: غرب عامل بروز بحران در اوکراین است

الکساندر لوکاشنکو در مصاحبه با خبرگزاری فرانس پرس ابراز اطمینان کرد که به درازا کشیده شدن درگیری نظامی در اوکراین توسط کشورهای غربی تحریک شده است.

رئیس جمهوری بلاروس گفت: «کشورهای غربی عامل اصلی اتفاقاتی هستند که اکنون در همسایگی کشور ما- در اوکراین- در حال وقوع است. اگر روسیه از ناتو پیشی نمی‌گرفت، شما [کشورهای غربی] وخامت اوضاع را سازماندهی می‌کردید و به روسیه حمله کرده بودید».

به عقیده وی، بحران اوکراین باید پایان یابد تا از آغاز یک رویارویی هسته‌ای در جهان جلوگیری شود. وی گفت: و پایان درگیری کنونی به طرف اوکراینی بستگی دارد که باید با مسکو مذاکره کند، چون ادامه درگیری نه تنها به نفع آنها نخواهد بود، بلکه جهان را به ورطه جنگ هسته‌ای خواهد کشاند.

لوکاشنکو: ضرورتی برای به رسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک از سوی بلاروس نیست

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در مصاحبه با «فرانس پرس» اعلام کرد که به رسمیت شناختن رسمی الحاق شبه جزیره کریمه به ترکیب فدراسیون روسیه و همچنین استقلال جمهوری‌های مردمی لوهانسک و دونتسک از سوی بلاروس، چیزی به این سرزمین‌ها نخواهد داد و صحبت در این باره فقط «یک پچ پچ» است.

به گفته وی، در تمام این مدت ضرورتی برای به رسمیت شناختن رسمی این مسائل وجود نداشته است. البته در عین حال، اگر این مناطق نیاز به کمک داشته باشند، بلاروس آماده است تا در حل مشکلات آنها کمک کند.

توضیح لوکاشنکو درباره حمله به تاسیسات نظامی اوکراین از خاک بلاروس

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری فرانس پرس اعلام کرد که از خاک این کشور، حملاتی به برخی اهداف نظامی اوکراین انجام شده است.  وی در عین حال یادآور شد که بلاروس با نیروی انسانی و تجهیزات نظامیخود با اوکراین نمی‌جنگد.

لوکاشنکو توضیح داد: «چرا چهار لشکر در مرز ما مستقر شدند؟ چرا ما را هدف قرار می دهند؟ آیا می خواهید بگویید که من باید بنشینم و صبر کنم تا موشک‌ها بر سر مردم بلاروس فرود بیایند؟ خیر. چنین نیست.»

لوکاشنکو تاکید کرد که نقش بلاروس در عملیات ویژه روسیه در حفاظت از دونباس، تحت پوشش قرار دادن نیروهای مسلح روسیه از عقب است. وی تاکید کرد: «بله، ما در عملیات شرکت داریم، ولی چگونه: ما غرب و جنوب غرب بلاروس را بستیم تا از آن جا از پشت سر به روس‌ها ضربه وارد نشود. این مشارکت ماست. بله، ما مجروحان را نیز مداوا کرده و قربانیان را نیز به خاک بلاروس منتقل میکنیم. ما دارو نیز هم به طرف اوکراینی و هم به روسیه تحویل می دهیم. این مشارکت ما در این عملیات است. ما مردم را نمی‌کشیم.»

لوکاشنکو همچنین از کشورهای ناتو خواست از این فرصت استفاده کرده و به درگیری نظامی در اوکراین پایان دهند تا از بروز جنگ هسته‌ای جلوگیری کند. لوکاشنکا پیش از این نیز گفته بود که بلاروس تنها کشوری است که از روسیه در مبارزه با نازیسم حمایت می کند و به این کار ادامه خواهد داد.

هشدار لاوروف درباره خطرات ناشی از پمپاژ اوکراین با تسلیحات غربی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه نسبت به ضد‌مولد بودن و خطر پمپاژ اوکراین با انواع تسلیحات مدرن هشدار داد.

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی با پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه و روابط اقتصادی خارجی مجارستان که به مسکو سفر کرده، اعلام کرد که روسیه بر این عقیده است که کشورهای غربی در مرحله‌ای متوجه عدم سودمندی و خطر پمپاژ بیش از اندازه اوکراین با تسلیحات نظامی خواهند شد.

سرگئی لاوروف ابراز عقیده کرد، در اتحادیه اروپا کشمکشی بین بوروکراسی اروپایی و تمایل کشورهای عضو اتحادیه برای درک حدود اختیارات بروکسل وجود دارد. به عقیده وی، این وضعیت اصلاً ساده نیست.

رئیس دیپلماسی روسیه تاکید کرد که البته این وضعیت همچنان یک امر داخلی در اتحادیه اروپا است، ولی ما شاهد هستیم که تعصب اکنون بر مواضع بروکسل و واشنگتن و بیشتر پایتخت‌های اروپایی حاکم است. البته واقعیات زندگی اتحادیه اروپا را بالاخره وادار خواهد کرد که با دید باز به آنچه در اوکراین رخ داده نگاه کند و بر اساس منافع خود هدایت شود.

روز گذشته ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه گفت که تصمیمات درباره تحریم‌های ضد روسی اتحادیه اروپا در واقع نه در بروکسل، بلکه در واشنگتن اتخاذ می‌شود و عواقب منفی محدودیت‌ها برای خود اروپا محاسبه نشده و وضعیت بدتر خواهد شد.

روسیه و مجارستان مصمم به ترویج مشارکت دوجانبه هستند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در دیدار با پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان اعلام کرد کرد که دو کشور مصمم به ترویج مشارکت و اجرای پروژه‌های بزرگ از جمله در عرصه انرژی هستند. وی گفت: «ما تعهد متقابل رهبران روسیه و مجارستان کشورهایمان را برای ارتقای تعامل، مشارکت خود از جمله اجرای پروژه‌های مشترک بزرگ در انرژی، حمل‌ونقل و سایر زمینه‌ها متذکر می‌شویم».

لاوروف تاکید کرد که روسیه و مجارستان با وجود فشارهای تحریمی در حال ایجاد شراط مناسب برای ادامه همکاری‌های اقتصادی هستند. به گفته وی، سال گذشته دو کشور توانستند بر رکود ناشی از همه گیری کرونا غلبه کرده و به رشد بیش از 25 درصدی روابط تجاری دست یابند.

وزیر خارجه مجارستان نیز به نوبه خود، یادآور شد که در مذاکراتش با مقامات روسی امیدوار است که به افزایش حجم گاز عرضه شده از روسیه دست یابد. به گفته وی، تضمین امنیت انرژی مجارستان بسیار مهم است و این مسئله، یکی از مهمترین موضوعات همکاریهای دوجانبه است.

روسیه 39 مقام دولتی و نظامی استرالیا را تحریم کرد

وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که 39 نفر از میان مقامات دولتی، از جمله چند وزیر و معاون وزیر، سازمان‌های مجری قانون، نیروهای مرزبانی و پیمانکاران بخش دفاعی استرالیا به «فهرست توقف» روسیه اضافه شدند.

در بیانیه وزارت امور خارجه  روسیه آمده است: «در پاسخ به تصمیمات قبلی مقامات کانبرا برای اعمال تحریم‌ها ضدورسی، فدراسیون روسیه نیز بر اساس اصل عمل متقابل، 39 قام دیگر استرالیایی را نیز به فهرست ملی «توقف» اضافه می‌کند.»

در اوایل ماه جولای، دولت استرالیا محدودیت‌های تحریمی علیه روسیه را گسترش داده بود و علاوه بر مقامات دولتی، تعدادی از رجال شناخته اجتماعی و رسانه‌ای این کشور را نیز تحریم کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: